Реформування преси є однією із ключових медіа реформ в Україні, яка покликана забезпечити незалежність преси від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, що є основою для функціонування демократії та якісного інформування суспільства, зокрема, про політичні процеси в країні. Окрім того реформування преси, це міжнародне зобов’язання України перед Радою Європи. Порівняно незначні зусилля, необхідні для завершення цієї реформи, дозволять ще раз продемонструвати міжнародній спільноті сталий прогрес реформування.
Згідно з Законом України “Про реформування державних і комунальних друкованих ЗМІ”, процес перетворення цих видань розрахований на 3 роки і повинен завершитись до кінця 2018 року. Станом на 30 листопада 2017 року, з 719 друкованих ЗМІ, що підпадають під реформування, перетворення завершили лише 123 видання (близько 17%).
Хоча попереду ще цілий рік роздержавлення, процедура реформування є досить довгою і складається з кількох етапів, тому необхідно переконатися, що редакції, які ще не розпочали цей процес, свідомі того, що вони можуть втратити свідоцтво про державну реєстрацію, і, відповідно, право продовжувати видавати друкований ЗМІ, якщо зволікатимуть із перетворенням. Також потрібно створити законодавчі передумови не лише для формального виконання зазначеного закону, а для забезпечення сталості роздержавлення та досягнення кінцевої мети реформи, велику роль для яких відіграє врегулювання двох питань: інформування про діяльність органів влади та державної підтримки преси.
З огляду на це, ми закликаємо:
І. Верховну Раду України:
- Ухвалити два законопроекти, які покликані усунути системні проблеми реформування преси та забезпечити сталість цих змін:
1.1. Проект Закону про внесення змін до Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації” щодо удосконалення механізму реформування друкованих засобів масової інформації №6560,
1.2. Проект Закону про мораторій на підняття тарифів на доставку україномовних друкованих видань на території України та періодичних регіональних і місцевих видань на підконтрольній Україні території Донецької і Луганської областей №7291
- Переглянути Закон України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» з метою створення рівних умов для функціонування усіх медіа, як це було рекомендовано ще у 2005 році Парламентською Асамблеєю Ради Європи у її Резолюції 1466, поряд із закликом розпочати приватизацію ЗМІ, заснованих публічними органами.
ІІ. Кабінет Міністрів України:
Підготувати та забезпечити внесення змін до Державного бюджету на 2018 рік щодо виділення коштів на державну підтримку друкованих засобів масової інформації.
ІІІ. Державний комітет телебачення і радіомовлення України:
Поінформувати усіх засновників державних і комунальних друкованих засобів масової інформації про:
- Нагальність ухвалення рішень про реформування і вчинення усіх необхідних кроків для перереєстрації їхніх видань, адже у разі, якщо цей процес не буде завершено до кінця 2018 року, їхні свідоцтва про державну реєстрацію будуть скасовані.
- Розроблені провідними медіа експертами у цій сфері напрацювання та матеріали щодо юридичних аспектів реформи, які можуть допомогти редакціям максимально спростити процес перетворення, а також суттєво скоротити час на пошук оптимальних організаційних рішень.
РПР-Медіа
Центр демократії та верховенства права
Українська асоціація медіа бізнесу
Платформа прав людини
Детектор Медіа
Інститут розвитку регіональної преси