Роздержавлення преси

У 2015 році був ухвалений закон про реформування державних та комунальних ЗМІ. Над розробкою та просуванням цієї реформи Центр демократії та верховенства права працював з часу заснування організації у 2005 році. За законом, протягом трьох років з 2016 до 2018 включно тривала активна фаза реформи, протягом якої державні та комунальні видання мали вивести з числа засновників органи влади та пройти процес так званого “перетворення”. Наслідком роздержавлення є незалежність реформованих видань від органів влади та місцевого самоврядування, і, відповідно, їхнього впливу на редакційну політику газет.

Роздержавлення, окрім іншого, має на меті підвищення якості друкованої преси через переформатування їхньої роботи, відповідно до запитів та особливостей ринку та конкурентного  середовища. Таким чином зі шпальт таких видань мають зникнути рекламно-інформаційні матеріали про діяльність місцевих та національних чиновників, а контент газет має стати пристосованим до запитів їхньої цільової аудиторії.

Центр демократії та верховенства права відіграв ключову роль у адвокації реформи, до якої надалі підключилися організації-партнери. Після ухвалення законопроекту, експерти ЦЕДЕМ слідкували за ходом реформи, консультували редакції щодо юридичних та практичних аспектів перетворення, розробляли та адвокатували зміни до законодавства, співпрацювали з державними органами, редакторами та журналістами реформованих видань.

В рамках адвокації ЦЕДЕМ розробив і випустив сатиричну газету “Радянський меридіан”. У виданні були зібрані скановані матеріали з районних газет та опубліковані авторські сатиричні матеріали. Команда ЦЕДЕМ разом з однодумцями роздавала цю газету депутатам, аби закликати  до роздержавлення друкованих медіа.

Центр демократії та верховенства права у партнерстві з Музеєм-архівом преси створив  “Залу комунальної преси” – інтерактивний онлайн-ресурс, на якому зібрані дані про усі комунальні друковані ЗМІ, що підлягали роздержавленню в Україні. “Зала комунальної преси” – це електронна база, де якій кожен в режимі онлайн може ознайомитися із індивідуальною карткою видання на сайті. Цей проект дозволяє громадянам дізнатися про результати реформи у кожній області. Зокрема, довідатися про засновників видань, сферу їх розповсюдження, та навіть погортати і завантажити відскановані примірники. 

Новини
Анонси
Інфографіка
Консультації

Інші проекти напряму "Незалежні медіа"

Медійне право
ЦЕДЕМ з моменту свого заснування у 2006 році спеціалізується на медійному праві. Наші експерти розробляють…
Медійна освіта
Медійна освіта – важлива частина роботи ЦЕДЕМ з моменту заснування організації. Освітні курси з медійного…
Незалежна медійна рада
Незалежна медійна рада (НМР) – незаангажований та професійний орган саморегулювання у медійній сфері, створений у…
Суспільне мовлення
Національна суспільна телерадіокомпанія України (НСТУ) –  український суспільний телерадіомовник, який об’єднує українські телеканали та радіостанції…
Міжнародна літня школа медійного права
Починаючи з 2005 року кожного року ми проводимо Міжнародну літню школу медійного права — тритижневий…