Захист інформаційного простору від російської пропаганди – основний аргумент “за” створення окремого міністерства. У нас війна, але є люди, які виправдовують і введення цензури через це. Влада точно не повинна намагатися захищатися тими методами, якими наступає Росія. Якщо Росія проводить масовану пропаганду, то Україна ні фізично, ні фінансово не здатна протистояти такими самими методами. В першу чергу потрібно протистояти правдою.
А останні півроку із цим було багато помилок. Речники, уповноважені державою робити заяви про стан справ в зоні АТО, замовчували певні речі, прикрашали реальну ситуацію, робили занадто поспішні повідомлення про ті чи інші успіхи бійців. Так прагнули підняти патріотичний дух українського населення, але тим самим повністю дискредитували себе в очах проросійського населення. Люди на Сході, чуючи про те, що на вулицях Донецька і Луганська виключно російська армія, коли на вулицях стояло більшою мірою місцеве населення, що у них там воюють самі громадяни Росії, коли були й українці, не дивно, що місцеве населення більше вірило і вірить російським каналам, ніж українським.
Держава мала достатньо державних інституцій, щоб вибудувати правильно меседжі, які передавали політики, міністри, в тому числі й для мешканців Сходу, але вона цього не зробила. Чи зробить тепер це нове міністерство? Дуже сумнівно.
За логікою, Міністерство інформації має реалізовувати медіареформи, прописані в коаліційній угоді. Але щодо цього теж велике питання. Реформа державної і комунальної преси передбачає, що кількість державних газет різко впаде майже до 0. Але ті ж самі люди, хто виступав за створення нової виконавчої структури, говорили, що потрібно зберегти державні і комунальні газети, аби не позбавляти державу інформаційних важелів.
Насправді ніде в демократичних країнах не існує окремих міністерств інформації. Вони існують там, де під виглядом роботи Міністерства інформації відбувається контроль за медіа і цензура, наприклад, у Казахстані, де воно накладає штрафи на пресу за ті чи інші “порушення”. Створення такого відомства в Україні лише наштовхує на думку, що це міністерство застосовуватиме тиск на медіа. Ми хочемо цього?
Нагадаю, що в Україні Міністерство інформації існувало до 1999 року, потім воно було трансформоване у державний комітет інформаційної політики, а потім об’єднано в Держкомітет теле- і радіомовлення. Українське міністерство інформації стане нащадком того органу офіційної цензури, тому за ним стелитиметься відповідний шлейф.
Для ТСН.