Порушення у сфері ПДР та їх нові штрафи. Що пропонується законопроектом №2695?

Порушення у сфері ПДР та їх нові штрафи.
Що пропонується законопроектом №2695?
ЯК і обіцяли: детально про пропоновані зміни у сфері ПДР та нові штрафи у новому матеріалі.
Щороку на дорогах України гине не менше 3500 осіб. Саме нехтування водіями, пішоходами, та й іншими учасниками дорожнього руху правил є однією із причин, що призводить до таких драматичних наслідків.

Законопроект №2695 покликаний збільшити відповідальність, зокрема, підвищити штрафи за ті порушення дорожнього руху, котрі можуть вартувати життя людини. Однак, насправді, важливим є не лише запровадження належного покарання, а й побудова комплексного підходу задля збереження людського життя на дорогах України.

Вкрай необхідним є проведення інформаційно-просвітницьких кампаній для населення, адже однією з основних причин порушень правил дорожнього руху, є нерозуміння їх наслідків. Також розбудова безпекової дорожньої інфраструктури та забезпечення невідворотності покарання не має залишатися осторонь.

Пропонуємо ознайомитися з основними змінами, які вносяться законопроектом № 2695 та нагадуємо про й про інші не менш важливі правила та покарання за їх порушення, котрих має дотримуватися кожен учасник дорожнього руху.
~
Зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення
Порушення, за які пропонується підвищити штрафи:
1. За порушення користування ременями безпеки або мотошоломами штраф пропонуються збільшити з 51 грн до 510 грн
.
2. За порушення правил керування транспортним засобом, зокрема, за керування водієм транспортним засобом не зареєстрованим або не перереєстрованим належним чином, або неправильна експлуатація номерного знаку, пропонується збільшити штраф, – з 170 до 510 грн.
Повторне порушення протягом року карається штрафом, який пропонується збільшити з 255 до 680 грн, або громадськими роботами на строк від 30 до 40 годин, з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Нагадуємо, що діючий штраф за порушення правил перевезення дітей, – 510 грн, повторне порушення протягом року,850 грн.

3. Пропонується підвищення штрафів за порушення таких правил:
  • перевищення швидкості руху більш як на 50 км/год, – з 510 до 3 400 грн;
  • правил проїзду, зупинок, обгону, зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції,– з 425 до 510 грн;
  • правил розташування транспортного засобу на проїзній частині, – з 425 до 510 грн;
  • відволікання на засоби зв'язку (телефони) за кермом, – з 425 до 510 грн;
  • ненадання переваги в русі маршрутним транспортним засобам та аварійно-рятувальним службам, – з 510 до 680 грн.
Нагадуємо, що діючий штраф за перевищення швидкості руху більш як на 20 км/год – 255 грн.
А також інші штрафи:
  • за порушення вимог дорожніх знаків та розмітки, – 255 грн
  • за порушення правил перевезення вантажів, – 255 грн
  • за ненадання пішоходам переваги у русі на нерегульованих переходах, – 255 грн
  • за їзду по тротуарах і пішохідних доріжках, – 255 грн.
ЯКЩО порушення, що зазначені у вищезгаданому пункті 3 спричинили аварійну обстановку, то штрафи зростають з 680 грн до 3400 грн або позбавленням права керування на строк від 6 місяців до 1 року.
Нагадуємо, що діючий штраф за зупинку або стоянка на місцях для водіїв з інвалідністю, – від 1020 до 1700 грн; за зупинку або стоянку на місцях електрокарів, – від 340 до 510 грн.

4. Зростають штрафи і за залишення місця ДТП та порушення правил ПДР, що спричинили пошкодження, зокрема:
  • залишення місця ДТП, – з 255 до 3400 грн або позбавлення права керування транспортними засобами на строк 6 місяців, або адміністративний арешт на строк від 10 до 15 діб.
  • правил дорожнього руху, що спричинили пошкодження транспортного засобу, вантажу, автомобільних доріг, вулиць чи іншого майна, – з 340 до 1190 грн або позбавлення права керування тз на строк від 6 місяців до 1 року.
5. Зростають штрафи за керування без документів та вводяться нові норми:
  • керування транспортним засобом без (електронного) посвідчення водія та полісу страхування й інших документів, залишається – 425 грн (додається можливість пред'являти електронні документи)керування або передача керування транспортним засобом особою, яка не має права ним керувати, – з 510 до 3400 грн.
  • керування транспортним засобом особою, яка була позбавлена такого права, – з 510 до 20400 грн з позбавленням права керувати таким засобом на строк від 3 до 5 років та з оплатним вилученням такого засобу чи без такого.
Нова норма: повторні порушення, зазначені у цьому 5 пункті, вчинені протягом року караються штрафом 40800 грн з позбавленням права керування на строк від 5 до 7 років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Нова норма: Вимога щодо передачі для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, не поширюється на водіїв, які отримали посвідчення водія після 2013 року або можуть пред'явити електронне посвідчення водія та електронний реєстраційний документ на транспортний засіб.

6. Змінюються штрафи за порушення ПДР пішоходами, велосипедистами та особами, які керують гужовим транспортом, і погоничами тварин:
  • за непокору пішоходів сигналам регулювання дорожнього руху, перехід ними проїзної частини у невстановлених місцях або безпосередньо перед транспортними засобами, що наближаються, невиконання інших правил дорожнього руху, – збільшуються з 51 до 255 грн та виключається їх "попередження".
    7. Посилюється відповідальність за керування транспортними засобами/суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння, або під впливом лікарських препаратів:
    штраф для водія: 10200 грн з позбавленням права керування на 1 рік. Нагадуємо, що за керування (передачу керування) транспортними засобами або суднами особі в такому стані, відмови від проходження огляду на стан будь-якого сп'яніння.

    За повторне порушення протягом року додається адміністративний арешт.
    штраф для водія: 20400 грн з позбавленням права керувати на 3 роки або адміністративний арешт на 10 діб з позбавленням права керувати на 3 роки.
    За такі дії, вчинені особою двічі протягом року, додається також адміністративний арешт та відповідальність для інших осіб, –
    штраф для водія: 40800 грн з позбавленням права керувати на 10 років або адміністративний арешт на строк 15 діб з позбавленням права керувати на 10 років.
    для інших осіб: 40800 грн з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк 15 діб з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
    Вводиться відповідальність для інших осіб за вживання алкоголю або інших препаратів після ДТП або після того як транспорт був зупинений на вимогу поліцейського до проведення огляду чи до прийняття рішення про звільнення від його проведення, –
    штраф для інших осіб: 20400 грн з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк 15 діб з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.


    Нагадуємо, що за це порушення штраф для водія залишається незмінним, – 20400 грн або адміністративний арешт на 15 діб, з позбавленням права керування на 3 роки.
    Значно підвищуються штрафи за керування плавучими засобами в стані алкогольного, наркотичного чи інших сп'янінь, або під впливом лікарських препаратів, та вводиться нова норма:
    До плавучих засобів додаються також морські судна.

    Керування (передача керування) річковими, морськими або маломірними суднами судноводіями в такому стані, відмова від проходження огляду на стан будь-якого сп'яніння, – з 2550 до 17000 грн, або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або адміністративний арешт на строк 10 діб з позбавленням права керування всіма видами плавучих засобів на строк від 1 до 3 років

    • якщо особа не мала права керувати та вчинила такі дії, – з 2550 до 25500 грн або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин, або адміністративний арешт на 10 строк 10 діб.
    Нова норма: уживання особою, яка керувала таким плавучим транспортом, після аварійної події за її участі, алкоголю або інших препаратів, або після того, як судно було зупинено на вимогу поліцейського (іншої посадової особи) до проведення медичного огляду або до прийняття рішення про звільнення від його проведення, для особи, яка керувала, – 20400 грн з позбавленням права керування всіма видами плавучих засобів на строк 3 роки або адміністративний арешт на строк 15 діб з позбавленням права керування всіма видами плавучих засобів на строк 3 роки.
    Інші основі зміни, які вносяться цим законопроектом до Кодексу України про адміністративні правопорушення:
    • виключення такого виду адміністративного стягнення, як "штрафні бали".
    • адміністративне стягнення за керування транспортного засобу або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, може бути накладено протягом року з дня його вчинення.
    • якщо особа, яка була позбавлена права керування транспортним засобом, до закінчення такого строку, вчинила нове порушення до якого застосовується аналогічне стягнення (позбавлення права керування тз), то до нового стягнення додається невідбута попередня частина. Цей строк не може перевищувати гранично допустимий строк.
    Розширено строки тимчасового вилучення посвідчення водія за умови перебування особи у стані будь-якого сп'яніння:
    • адміністративне стягнення за керування транспортного засобу або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, може бути накладено протягом року з дня його вчинення.
    • якщо особа, яка була позбавлена права керування транспортним засобом, до закінчення такого строку, вчинила нове порушення до якого застосовується аналогічне стягнення (позбавлення права керування тз), то до нового стягнення додається невідбута попередня частина. Цей строк не може перевищувати гранично допустимий строк.
    • Розширено строки тимчасового вилучення посвідчення водія за умови перебування особи у стані будь-якого сп'яніння:
    Особа має право звернутися за отриманням вилученого документу якщо після 3 місяців, як його було вилучено, судом не розглянуто справу або не прийнято рішення про його вилучення.
    ЯКЩО, особа керувала у стані будь-якого сп'яніння, або під впливом лікарських препаратів, то:
    1. Особа звертається за продовженням тимчасового дозволу – на 3 місячний строк.
    2. Після 6 місяців звертається за своїм отриманням документа, якщо суд не розглянув справу або не прийняв рішення.
    Часткові зміни умов відсторонення осіб від керування транспортним засобом:
    Законопроектом пропонується дозволити поліцейському проводити огляд водія на стан будь-якого сп'яніння лише з використанням технічних засобів, АЛЕ якщо неможливо, то в присутності 2 свідків з обов'язковим долученням до протоколу про адміністративне правопорушення.
    Раніше присутність 2 свідків та використання технічних засобів одночасно було обов'язковою вимогою.

    Додається нова стаття щодо порядку виконання постанови про позбавлення права керувати транспортними засобами:
    1. Вилучення посвідчення водія на визначений строк (в порядку статті 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
    2. Внесення до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України відомостей (про факт вилучення та строки).
    3. Рішення суду (особа вважається позбавленою права керування після набрання законної сили рішенням суду).
    4. Посвідчення водія повертається після закінчення строку позбавлення права керування транспортним засобом в порядку, визначеному Кабінетом міністрів України.
    ~
    Зміни до Кримінального кодексу України
    Значно посилюється кримінальна відповідальність:
    Нова норма: позбавлення права керувати транспортними засобами визначається як додаткове покарання й за його порушення призначається строк – до 10 років.Суттєві зміни до порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами.
    Такі порушення спричинили потерпілому тілесне ушкодження середньої тяжкості:

    раніше:штраф від 3400 до 8500 грн або виправні роботами на строк до 2 років, або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років, з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до 3 років або без такого .
    пропонується: штраф від 51000 грн до 85000 грн або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 3 років, з позбавленням права керувати транспортним засобом на строк від 3 до 5 років.
    Нова норма: ті самі діяння (спричинили потерпілому тілесне ушкодження середньої тяжкості), але в стані будь-якого сп'яніння (алкогольного, наркотичного) або під впливом лікарських препаратів:
    раніше: стаття 286 Кримінального кодексу України не передбачала покарання за вчинення таких діянь в стані будь-якого сп'яніння.
    пропонується: позбавлення волі на строк до 3 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від 3 до 5 років.

    Порушення спричинили смерть особи або заподіяли тяжке тілесне ушкодження:
    раніше:позбавлення волі на строк від 3 до 8 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до 3 років або без такого.
    пропонується: позбавлення волі на строк від 3 до 8 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від 5 до 8 років.
    • такі порушення спричинили загибель кількох осіб:
    раніше:позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до 3 років.
    пропонується: позбавлення волі від 5 до 10 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від 6 до 8 років.
    • нова норма: ті самі діяння (спричинили смерть особи або загибель кількох осіб або заподіяли тяжке тілесне ушкодження), але в стані будь-якого сп'яніння (алкогольного, наркотичного) або під впливом лікарських препаратів:
    раніше: стаття 286 Кримінального кодексу України не передбачала покарання за вчинення таких діянь в стані будь-якого сп'яніння
    пропонується: позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк від 7 до 10 років.
    Також Кримінальним кодексом України передбачено випадки, коли особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у зв'язку з, зокрема:
    • дійовим каяттям;
    • примиренням винного з потерпілим;
    • передачею особи на поруки;
    • зміною обстановки.
    Раніше ці норми НЕ застосовувалися лише до корупційних злочинів.
    Пропонується ТАКОЖ додати випадок:
    "порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції".


    Тобто, до особу не може бути звільнено від кримінальної відповідальності (застосовано до неї певні обставини), якщо вона порушувала правила безпеки дорожнього руху в стані сп'яніння або під дією лікарських препаратів.
    ~
    Основні зміни до Закону України "Про дорожній рух":
    Законопроектом пропонується розширити основні обов'язки водія транспортного засобу:
    Водій повинен мати при собі визначений перелік документів:
    • посвідчення водія,
    • реєстраційний документ на транспортний засіб,
    • поліс обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страховий сертифікат «Зелена картка») (у випадках, передбачених законодавством).
    Водій також має можливість можливість пред'явити електронні документи:
    • електронне посвідчення водія;
    • електронний реєстраційний документ на транспортний засіб;
    • чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса (на електронному або паперовому носії); інші документи, що визначені законодавством.
    Визначено перелік дій водія у випадку подання сигналу про зупинку:
    • зупинити транспортний засіб;
    • тримати руки в полі зору поліцейського або посадових осіб військової інспекції безпеки дорожнього руху і не виходити з транспортного засобу без дозволу;
    • вимкнути двигун транспортного засобу та вийняти ключ із замка запалювання (у разі його наявності);
    • передати для перевірки необхідні документи;
    • увімкнути аварійну сигналізацію;
    • вийти з транспортного засобу.

    ~
    Основні зміни до Закону України
    "Про Національну поліцію"
    1
    Розширення "поверхневої перевірки", поліцейський матиме право:
    • візуально оглядати салон, навісний багажний пристрій, причепи транспортного засобу, перевіряти відповідність ідентифікаційних номерів транспортного засобу
    • вимагати відкрити не тільки кришку багажника та/або двері салону, а й навісного багажного пристрою, капоту, нішей, які можливо оглянути без їх розбирання, причепів
    • надати можливість перевіряти відповідність ідентифікаційних номерів транспортного засобу

    2
    Додано умову зупинки поліцейським транспортного засобу:
    • під час проведення профілактичних заходів (на підставі організаційно-розпорядчого акта керівника поліції, який оприлюднюється на сайті Нацполіції) з метою проведення огляду водіїв з використанням спеціальних технічних засобів для перевірки на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
        3
        Розширено засоби, місця їх закріплення і мета, що можуть використовуватися поліцією:
        • застосування технічних приладів та засобів, що мають не лише функції фото- і кінозйомки, а й виявлення радіаційних, хімічних, біологічних та ядерних загроз
        • закріплювати їх, зокрема, на однострої, у/на службових транспортних засобах, у тому числі без кольорографічних схем, розпізнавальних знаків та написів;
        • з метою запобігання, виявлення або фіксування правопорушення, охорони та захисту публічної безпеки, особистої безпеки осіб і власності від протиправних посягань.
          4
          Нова норма – строки та порядок зберігання матеріалів фото- і кінозйомки, відеозапису встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
          ~
          Про кампанію
          Кампанія "За безпечні дороги" – адвокаційна кампанія, яка спрямована на зменшення смертності та травматизму на дорогах України. Ініційована Центром демократії та верховенства права у партнерстві з ГО "Vision Zero", U-Cycle (Асоціацією велосипедистів Києва) та об'єднує міжнародних, українських експертів, представників законодавчої та виконавчої влади.
          January 31, 2020