Кампанія “За безпечні дороги”

Кампанію “За безпечні дороги” ініціював Центр демократії та верховенства права у партнерстві з ГО Vision Zero та U-Cycle (Асоціація велосипедистів Києва) у листопаді 2016 року.

Стратегічними фокусами роботи Кампанії є фактори ризику, визначені ВООЗ причинами найбільшої кількості ДТП із загиблими та потерпілими. А саме – перевищення швидкості, невикористання ременів безпеки та дитячих крісел, відволікання на мобільні телефони.

Наші напрями адвокації:

  • Зменшення надмірної швидкості автомобільного руху та розширення функціоналу системи автоматичної фіксації порушень ПДР;
  • Збільшення рівня користування ременями безпеки та дитячими автокріслами;
  • Зменшення рівня користування мобільними телефонами за кермом.

Наша мета – знизити кількість загиблих та травмованих на дорогах України. Для цього ми адвокатуємо зміни державної політики у сфері безпеки дорожнього руху та проводимо інформаційно-просвітницькі кампанії.

Протягом чотирьох років Кампанія спільно з партнерами боролася за запуск системи фотовідеофіксації порушень ПДР. З 1 червня 2020 року перевищення швидкості почали фіксувати в автоматичному режимі. Саме надмірна швидкість руху спричиняє найбільше ДТП в Україні. Тож запуск і робота камер спонукатиме водіїв дотримуватися правил дорожнього руху, які зберігатимуть життя як їм, так і пасажирам. Також у 2021 році зросли штрафи за надмірну швидкість: перевищення більше як на 20 км/год карається штрафом у розмірі 340 гривень, на понад 50 км/год – 1700 гривень. Раніше покарання за відповідні порушення складали 255 та 510 грн. 

У 2018 році ЦЕДЕМ у рамках Кампанії “За безпечні дороги” ініціював законопроєкт про підвищення штрафів за ігнорування ременів безпеки. Через низький рівень штрафів, станом на 2020 рік лише кожен четвертий водій в Україні пристібався в авто. У лютому 2021 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, який суттєво збільшив штрафи за порушення правил ПДР.

Тож з березня штраф за невикористання ременів безпеки зріс із 51 до 510 гривень. Пристебнутий ремінь – найефективніший спосіб зберегти життя в аварії, а підвищення відповідальності за порушення – одна із дієвих світових практик зміни поведінки людей.

Щорічно експерти ЦЕДЕМ спільно з ГО “Vision Zero” проводять дослідження: який відсоток водіїв України користується ременем безпеки. У 2017 році середній показник рівня пристібання серед водіїв у обласних центрах складав 15%. Натомість у 2018 році, коли законопроєкт, який розробляли експерти ЦЕДЕМ, був ухвалений у першому читанні, ми побачили тенденцію – кількість водіїв, що пристібаються, зросла більш ніж наполовину з 15% до 23%. У 2019 році ременями користуються 24,4% водіїв, що майже ідентично результатам минулорічного дослідження. Станом на 2020 рікрівень пристібання складає 26,04%. За 2019-2020 роки ситуація з користуванням ременями безпеки не покращилася порівняно з 2018-м, адже не було значних законодавчих зрушень у цій темі. 

Восени 2020 року ЦЕДЕМ спільно з Кампанією започаткував Road Safety Talks міжсекторальний майданчик для обговорення проблем безпеки дорожнього руху та шляхів їх вирішення. Участь у ньому беруть представники громадського сектору, законодавчої та виконавчої влади,  інші стейкхолдери.

У рамках нашої адвокаційної діяльності ми також використовуємо соціальну рекламу як спосіб змінити поведінку водіїв, пасажирів, та інших учасників дорожнього руху на більш безпечну та відповідальну.

Напередодні новорічних свят 2018 року в рамках Кампанії “За безпечні дороги” ЦЕДЕМ ініціював соціальний проєкт “Пом’яті, але живі”, що закликає водіїв та пасажирів користуватись паском безпеки. У проекті взяли участь українські зірки Оля Полякова, Надя Дорофєєва, Даша Астаф’єва, TAYANNA і Michelle Andrade, Володимир Дантес, Олександр Педан і Тімур Мірошниченко. Фото відомих особистостей, які нагадують киянам про потребу пристібатися, з’явилися на багатьох сітілайтах у метро та на вулицях столиці.

У травні 2021 року, до Всесвітнього тижня безпеки дорожнього руху ООН, відомі українці та українки, Центр демократії та верховенства права і The Ukrainians Media запустили спільну інформаційну кампанію ”Пристібай, кого любиш”. Ініціатива наголошує: усім пасажирам та водіям авто важливо користуватися пасками безпеки, а ще – розповідає про особистий досвід відомих і небайдужих українців. Обличчями кампанії стали лідер гурту “Антитіла” Тарас Тополя, співачка Alyosha, письменник Богдан Логвиненко та учасники експедиції Ukraїner, ведуча “Телебачення Торонто” Олександра Гонтар, а також автогонниця, керівниця фронтової медичної команди швидкого реагування “Вітерець” Галина Алмазова. 

Один із наших інструментів ефективної адвокації – інсталяції зі суспільно важливих питань.

У рамках Глобального тижня безпеки дорожнього руху у травні 2019 року, Центр демократії та верховенства права разом з партнерами створили інсталяцію “Передчасно згаслі життя” на сходах Українського дому. 300 свічок демонструють кількість людей, які щомісяця гинуть на дорогах України, обірвані в аваріях людські долі. Спалені до різної висоти, свічки показують скільки ще могло “горіти” життя. Поміж згаслих є також щойно розпочаті, – дитячі. Кожна зі свічок підписана іменем із віком, у якому через аварію трагічно перервалося життя.

Новини
Анонси
Інфографіка

Інші проекти напряму "Громадянське суспільство"

Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України
Центр демократії та верховенства права працює над реалізацією проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України”. Проєкт реалізується…
100 вчинків відповідальних громадян
Бути відповідальним – новий тренд! У 2021 році команда Центру демократії та верховенства права запустила…
Архів
Реанімаційний Пакет Реформ
Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ (РПР) – спілка громадських організацій, що працює у напрямі підтримки та…
Київ без тютюнового диму
Центр демократії та верховенства права підтримує здоровий спосіб життя та з 2010 року бореться з…
Відкритий Університет Реформ
Відкритий Університет Реформ (ВУР) – це освітній проєкт для молоді, яка прагне дізнатися більше про…
Навчальні проєкти у сфері адвокації
Центр демократії та верховенства права активно працює у сфері адвокації важливих для суспільства рішень на…
Дивитись архів проектів