Що таке “вільна ліцензія” на твір?

February 6, 2020

Як відомо, інформація про події, фольклорні твори, нормативно-правові акти, грошові знаки, офіційні документи та їх переклади, розклади руху транспортних засобів, телепрограми, телефонні довідники не захищаються авторським правом (ст. 10 ЗУ “Про авторське право та суміжні права”). Це означає, що їх можна використовувати без отримання окремого дозволу автора. Проте, існують й інші способи законного, безперешкодного, а головне – безоплатного використання контенту. Один з них – вільні ліцензії Creative Commons. 

Що це? 

Вільна ліцензія – це дозвіл автора, що передбачає вільне використання, поширення та модифікацію твору будь-ким та з будь-якою метою. Тобто, надаючи таку ліцензію, автор погоджується, що твір буде у відкритому доступі, і його зможе використати будь-яка людина, маючи як комерційну, так і некомерційну мету. Такий вид ліцензії забезпечується Creative Commons – неурядовою організацією, яка працює над побудовою глобальних загальнодоступних спільнот знань та культури. 

Які є види?

Автори, що використовують ліцензії Creative Commons (СС), можуть обирати набір умов, за яких вони дозволяють використовувати цей твір у публічному доступі. Конкретні умови використання цього твору і визначають вид ліцензії, який автор “присвоює” твору. Загалом, є шість видів таких ліцензій, з яких, по факту, лише два дозволяють вільно використовувати твір: 

Ліцензія

Скорочено

Умови

Вільний твір?

Attribution 

CC BY

Будь-яке використання за умови зазначення автора

так

Attribution Share-Alike

CC BY-SA

Як CC BY, але вимагає ту саму ліцензію для модифікованих версій

так

Attribution NonCommercial

CC BY-NC

Як CC BY, але забороняє комерційне використання

ні

Attribution NoDerivs

CC BY-ND

Як CC BY, але забороняє створення модифікацій

ні

Attribution NonCommercial NoDerivs

CC BY-NC-ND

Забороняє модифікації та комерційне використання 

ні

Attribution NonCommercial Share-Alike

CC BY-NC-SA

Як CC BY-SA, але забороняє комерційне використання

ні

 

Окрім цього, існує так звана Універсальна ліцензія (СС0), яка передбачає відмову автора від усіх своїх прав на твір, в тому числі і обов’язку зазначення авторства. Одночасно з відмовою від прав, автор, що надає таку ліцензію, не несе відповідальності за будь-яке використання твору, а також не надає жодних гарантій щодо цього твору (в тому числі і стосовно законності походження). 

Де знайти вид ліцензії на конкретний твір?

Все дуже залежить від конкретного ресурсу, з якого ви використовуєте твори. Так, на YouTube вид ліцензії можна знайти в описі відео (зокрема, вільне для використання відео з ліцензією СС-BY). Проте, якщо така інформація відсутня – це означає, що до контенту застосована стандартна ліцензія YouTube (заборона завантаження контенту з платформи, його зміни чи поширення без дозволу, передбаченого чинним законодавством про авторські права). Якщо мова йде про використання контенту з веб-сайтів, вид ліцензії може зазначатись у верхній або нижній частині сайту.

Чи існують ще варіанти вільного використання творів?

Так. У США, зокрема, це доктрина добросовісного (справедливого) використання (fair use) – правовий принцип, відповідно до якого захищені авторським правом матеріали за певних умов можна використовувати без дозволу власника цих прав. Проте, випадки добросовісного використання визначає лише суд, керуючись напрацьованими практикою критеріями. До прикладу, виробники одного з біографічних фільмів про Мухаммеда Алі використали 41 секунду запису його боксерського поєдинку. Cуд визнав це добросовісним використанням, зважаючи на коротку порцію відео та інформаційну мету показу.