Що письменник має знати про захист своїх авторських прав?

May 9, 2024

Письменник Ден Аккерман, автор книги “The Tetris Effect: The Game that Hypnotised the World”, подав позов проти Apple і The Tetris Company, звинувативши їх у незаконному використанні його твору для створення фільму “Tetris”. 

Інші письменники подали позов до суду на компанію OpenAI за порушення авторських прав через те, що ChatGPT використовував їхні твори для навчання штучного інтелекту. 

Але сьогодні історія не про штучний інтелект та огляд судових справ, а про захист авторських прав письменників. Для авторів природно зосередитися на творчості, бажати ділиться своїми творами зі світом. Та результати такої творчості не застраховані від піратів, недоброчесних читачів, які можуть порушити авторські права.

Тому в цій консультації Центр демократії та верховенства права дасть поради, які допоможуть письменникам захистити свої авторські права та запобігти піратському використанню їх творів.

Порада № 1: Реєструйте свої авторські права

Так, це не обов’язково. Щойно письменник написав роман і має його “на руках” (у друкованій, електронній, письмовій формі), авторське право на нього вже виникло. Необхідно лише перевірити, чи не забув автор зазначити на творі своє ім’я. Про це попереджає стаття 9 Закону України “Про авторське право і суміжні права” (далі – Закон). 

З цього моменту автор може звернутися до видавництва і опублікувати роман, відправити його на переклад, запропонувати знайомому режисеру поставити виставу за романом – тобто будь-яким чином реалізовувати свої авторські права і не дотримуватися таких формальностей, як реєстрація. 

Навіщо ж потрібна реєстрація? Щоб засвідчити той факт, що особисті немайнові та майнові права належать автору. Ось декілька причин для реєстрації:

  • Довести до громадськості інформацію про своє авторство – адже в офіційному бюлетені “Авторське право і суміжні права” буде розміщена інформація про автора та його твір; 
  • Документально закріпити свої права та отримати державне свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір;
  • Мати додатковий важіль у судових спорах і довести правомірність своїх вимог.

Для реєстрації авторського права на твір у державному реєстрі потрібно звернутися до ІР офісу (Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій, УКРНОІВІ). Як це зробити – дізнайтеся у відео та у нашій консультації

Порада № 2: Укладайте договори

Творчість має приносити автору не лише моральне, але й матеріальне задоволення. Відсутність винагороди аж ніяк не стимулює автора створювати нові твори – а це має негативні наслідки і для суспільства. 

Щоб отримувати дохід від творчості, автор не повинен нехтувати таким інструментом, як договір і ефективно розпоряджатися своїми майновими правами: дозволити комусь видавати, перекладати, розповсюджувати твір (або будь-яке інше використання). Чи домовитися про те, що автор готовий створити твір на замовлення. У договорі можна передбачити будь-що, доки це задовольняє обидві сторони, не порушує права інших людей та відповідає вимогам закону. Тому не варто покладатися на усну домовленість. Письмовий договір дозволить врегулювати питання розподілу майнових прав та убезпечить автора від порушення його авторських прав. Договір має укладатися мінімум в двох екземплярах і один з них має бути у вас.

Закон говорить, що розпоряджання майновими правами на об’єкти авторського права може здійснюватися на підставі:

  • Трудового договору (контракту);
  • Договору про створення за замовленням і використання об’єкта авторського права;
  • Договору про передання (відчуження) майнових прав на об’єкт авторського права;
  • Ліцензійного договору на використання об’єкта авторського права;
  • Публічної ліцензії на використання об’єкта авторського права;
  • Іншого правочину.

Також можуть бути інші види договорів, які не закріплені в Законі:

  • Договір між співавторами;
  • Договір про виплату компенсації за використання твору;
  • Договори щодо екранізації літературного твору;
  • Видавничий договір.

Важливо не забути зазначити у договорі:

  • Інформацію, яка дозволить ідентифікувати твір;
  • Обсяг майнових прав, що передаються (що можна робити з твором – наприклад, розповсюджувати або перекладати, або і те, і інше);
  • Розмір чи спосіб визначення винагороди або зазначити про безвідплатний характер договору.

Наприклад, у видавничому договорі між автором та видавництвом можна домовитися про те, що автор зобов’язаний створити твір певного жанру та обсягу, а видавець – видавати його певним тиражем та сплатити автору винагороду. 

А укладаючи ліцензійний договір, можна домовитись про те, що автор дозволяє комусь використовувати свій твір певним способом, протягом певного строку, на певній території.

Порада № 3: Звертайтеся до суду, коли ваші права порушені

Захист авторських прав у суді – процедура непроста, але ефективна. Підготовка до звернення із позовною заявою потребує часу, зусиль, коштів та нервових клітин. І останнє, чого б хотілося автору – це витрачати свій час не на творчість, а на судову тяганину. 

Але, попереджений – значить озброєний. Закон України “Про авторське право і суміжні права” говорить про те, що суб’єкти авторського права мають право, зокрема, звертатися до суду по захист авторського права. 

З якими ж вимогами автор може звертатися до суду? Автор може звертатися з будь-якими вимогами в межах чинного законодавства для поновлення своїх авторських прав. Наприклад, способами захисту є звернення до суду із вимогою про визнання авторського права та опублікування в медіа інформації про допущені порушення авторського права. 

Але не визнанням єдиним – автор може стягнути з порушника винагороду, просити відшкодувати збитки (наприклад, той дохід, який отримав порушник, поки використовував чужий твір), моральну шкоду (якщо порушення завдало автору душевних страждань або нашкодило репутації).

Суд зважить всі “за” та “проти” і може стягнути на користь автора відшкодування моральної шкоди, збитків, компенсації, заборонити опублікування творів, вилучити піратські примірники творів і передати їх автору (якщо той захоче).

Порада № 4: Заявляйте про порушення своїх авторських прав в Інтернеті

У Законі України “Про авторське право і суміжні права” з’явився порядок припинення порушень авторського права з використанням мережі Інтернет. Пов’язано це з тим, що сьогодні інтернет став не лише інструментом швидкого та зручного доступу до неймовірної кількості інформації з будь-якої точки світу, але й платформою для зберігання авторського контенту та незаконного його розповсюдження. 

Відслідковувати інтернет-піратство та притягати за це до відповідальності доволі складно. Тому законодавство має відповідати викликам часу та містити ефективні позасудові інструменти, які б допомогли авторам швидко захистити себе та свою творчість не лише в фізичному світі. 

Якщо хтось порушує авторські права в Інтернеті, автор твору має право звернутися до власника веб-сайту або веб-сторінки, на яких розміщено або використано цифровий контент, із заявою про припинення порушення авторського права.

Заява повинна містити:

  • відомості про заявника (ім’я, місце проживання, місцезнаходження, адреса електронної пошти тощо):
  • вид і назву об’єктів авторського права, іншу інформацію, що дає можливість ідентифікувати об’єкт;
  • вмотивоване твердження про наявність у заявника майнових прав на об’єкт авторського права чи виключних прав на використання такого об’єкта з посиланням на підстави виникнення таких прав чи виключних прав (підстави не вказуються, якщо заявник є первинним суб’єктом відповідних майнових прав);
  • гіперпосилання на електронну (цифрову) інформацію, розміщену або в інший спосіб використану на веб-сайті, або гіперпосилання на веб-сторінку, до якої здійснювалося інтерактивне надання доступу об’єкта авторського права про порушення майнових прав на який йдеться у заяві;
  • вимогу до власника веб-сайту про унеможливлення доступу до цифрового контенту на веб-сайті та/або вимогу до власника веб-сайту і провайдера послуг обміну контентом щодо недопущення подальшого розміщення на веб-сайті зазначеного цифрового контенту;
  • відомості про постачальника послуг хостингу, який надає послуги та/або ресурси для розміщення відповідного веб-сайту або їх частин у мережі Інтернет та забезпечення доступу до них через мережу Інтернет;
  • твердження заявника, що наведена в заяві інформація є достовірною, а наявність у заявника прав, про порушення яких заявлено, перевірена адвокатом або представником у справах інтелектуальної власності (патентним повіреним), за представництвом (посередництвом) якого подається заява (більше про порядок захисту за посиланням).

Реакція власника веб-сторінки чи веб-сайту на заяву має бути швидкою. Зокрема, Закон дає 48 годин з моменту отримання заяви для реагування – унеможливити доступ до цифрового контенту та надати заявнику інформацію про вжиті заходи або ж відмовити у задоволенні заяви (наприклад, якщо є докази, що контент все ж викладено правомірно).

Порада № 5: Користуйтеся інструментами платформ для захисту своїх авторських прав 

Часто автори помічають порушення своїх авторських прав на таких платформах, як Facebook, Instagram, Youtube та маркетплейсах Prom.ua, Rozetka, OLX. Наприклад, письменник може натрапити на сторінку в Facebook, де систематично публікуються його вірші з нової збірки або на продавця з OLX, який незаконно розповсюджує останнє видання його роману.

Платформи мають інструменти з допомогою яких автор може звернутися до них, а ті відповідним чином відреагують – наприклад, видалять оголошення чи допис через порушення авторських прав, заблокують обліковий запис користувача. 

Наприклад, якщо автор вважає, що контент на Facebook порушує його авторські права, він може:

Але перед тим, як вчиняти певні дії з оскарження, автору необхідно:

  • Проаналізувати, чи не є використання твору правомірним та добросовісним;
  • У разі сумнівів звернутися по юридичну консультацію;
  • Враховувати, що за оманливі повідомлення обліковий запис автора можуть заблокувати чи притягнути його до іншої відповідальності (відповідно до DMCA та інших законів).

Подати заяву про порушення авторських прав може тільки власник авторських прав або його уповноважений представник. Якщо інший користувач вважає, що хтось на Facebook порушує чиїсь авторські права, він може повідомити про це правовласника.

Що ж до маркерплейсів, то OLX заявляє, що cервіс не може отримувати прибуток від продажу незаконної продукції. Щоб скарга правовласника про порушення його авторських прав була розглянута адміністрацією OLX, необхідно надіслати запит через спеціально створену форму.

Prom.ua має положення щодо політики захисту авторських прав, приймає звернення щодо захисту права інтелектуальної власності, які надходять від власників об’єктів права інтелектуальної власності, представників, а також інших осіб, наділених правами на використання об’єктів інтелектуальної власності. Скаргу можна надіслати на електронну адресу abuse@prom.ua або через форму.

Порада № 6: Підвищуйте експертність у сфері авторських прав

Автор не може стояти осторонь законодавства. Яким би не було його бажання відійти від вивчення його положень, бюрократичних реєстраційних процедур та паперової роботи. Якщо у творчості вбачається комерційна складова та є бажання автора не лише творити, але й отримувати прибуток, він повинен мати експертність та знати, як захистити себе на свою творчість. Ці знання точно стануть перевагою для автора на ринку та убезпечать від порушень. 

Тож у перерві між написанням нових літературних шедеврів письменнику слід:

– Ознайомлюватися із нормативно-правовими актами, які регулюють здійснення авторських прав – зокрема, Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України “Про авторське право і суміжні права”, Законом України “Про видавничу справу”, постановою КМУ “Про державну реєстрацію авторського права і договорів, які стосуються майнових прав на твір”;

– Знати, що вважається порушенням авторських прав та які є способи захисту;

– Слідкувати за реформуванням законодавства у сфері авторського права та його наближенням до права ЄС;

– Знати порядок державної реєстрації авторських прав на твір; 

– Вивчати освітні матеріали у сфері авторського права:

Консультації ЦЕДЕМ:

ЦЕДЕМ надає безкоштовні юридичні консультації, тому якщо у вас виникли питання щодо набуття, здійснення та захисту ваших авторських прав, пишіть нам на пошту info@cedem.org.ua.