Як зареєструвати авторське право під час дії воєнного стану

May 18, 2023

Олена Спесивцева

Юристка напряму “Незалежні медіа” ЦЕДЕМ

o.sokolova@cedem.org.ua

(оновлено 18.05.2023 у зв’язку з прийняттям нового Закону України “Про авторське право та суміжні права” та інституційною реформою системи охорони інтелектуальної власності в Україні)

Центр демократії та верховенства права раніше вже консультував як зареєструвати авторське право, однак така інформація потребує суттєвого оновлення у зв’язку із запровадженням змін саме на період дії воєнного стану.

Отож, надаємо відповіді на актуальні запитання щодо державної реєстрації авторських прав.

Які документи потрібні для реєстрації?

Заявка на реєстрацію має містити:

1) заповнену заяву державного зразка (зразок заяви та приклад її заповнення);  

2) примірник твору (оприлюднений чи неоприлюднений) у матеріальній формі, визначеній пунктом 15 Порядку;

3) документ, що свідчить про факт і дату оприлюднення твору (за наявності, наприклад якщо Ви публікували назву проєкту в інтернеті і там чітко видно дату публікації, то Ви можете надати роздруківки вебсторінки, де це опубліковано);

4) квитанцію про сплату державного збору за підготовку до реєстрації авторського права;

5) квитанцію про сплату збору за оформлення та видачу свідоцтва;  цю квитанцію треба подати до НОІВ вже після одержання рішення про реєстрацію авторського права на твір;

6) довіреність, оформлену в установленому порядку, якщо заявка від імені автора подається довіреною особою, або копія довіреності, засвідчена відповідно до законодавства.

Додатки до заяви на реєстрацію авторського права

До заяви на реєстрацію авторського права на комп’ютерну програму додатково додається настанова щодо використання програми (приклад настанови).

До заяви на реєстрацію авторського права на базу даних додатково додається настанова щодо використання бази даних і опис структури бази даних.

До заяви на реєстрацію авторського права на твори архітектури, містобудування, садово-паркового та монументального мистецтва додатково додається анотація, яка повинна містити назву твору, його місцезнаходження (адресу), архітектурні характеристики і параметри, час і місце створення.

Хто має підписувати заяву

Заява підписується автором або особою, яка має авторське право. Заява від імені юридичної особи підписується особою, яка має на це повноваження (наприклад, це може бути директор  тощо). Якщо твір створено у співавторстві, у заяві зазначається прізвище, ім’я та по батькові кожного автора. Право на підписання може бути надано одному із співавторів, якщо є довіреність від інших співавторів.

Формат документів

Заяви про реєстрацію авторського права на твір і договорів, які стосуються права автора на твір, договори про розподіл майнових прав на службовий твір, документи, що підтверджують трудові відносини, примірники договорів, які подаються на державну реєстрацію, акти до договорів, довіреності, документи про сплату зборів, клопотання та інші документи, що підтверджують виключне майнове право на твір,  подаються у форматі pdf.

Чи потрібен кваліфікований електронний підпис?

Заяви про реєстрацію авторського права, довіреності приймаються лише за наявності кваліфікованого електронного підпису. Якщо у заяві про реєстрацію авторського права на твір зазначено кілька авторів твору, заяву із використанням кваліфікованого електронного підпису підписує один зі співавторів за наявності відповідної довіреності від інших співавторів. Підписання заявок кваліфікованим електронним підписом можна здійснювати через вебсайт czo.gov.ua та керуватися інструкцією.

Документи готові, що далі?

Для реєстрації авторського права потрібно подати заявку до Національного органу інтелектуальної власності, функції якого виконує Український національний офіс інтелектуальної власно

 З набранням чинності 08 листопада 2022 року розпорядження КМУ від 28 жовтня 2022 року № 943-р «Деякі питання Національного органу інтелектуальної власності», – державна організація «Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій» (далі – УКРНОІВІ) виконує функції Національного органу інтелектуальної власності (далі – НОІВ).

Заявку можна подати

  • у паперовій формі:

– засобами поштового зв’язку за адресою УКРНОІВІ – 01601, вул. Дмитра Годзенка, 1 (вул. Глазунова, 1), м. Київ,

– через поштову скриньку безпосередньо за адресою УКРНОІВІ – вул. Дмитра Годзенка, 1 (вул. Глазунова, 1), м. Київ.

  • в електронній формі шляхом надсилання документів на електронну адресу УКРНОІВІ: copyright@nipo.gov.ua, за наявності кваліфікованого електронного підпису.

Всі документи заявки на державну реєстрацію авторського права слід надсилати на електронну адресу комплектно одним відправленням. В темі листа варто зазначити: “Державна реєстрація авторського права на твір та ПІБ автора/першого автора”

Важливо пам’ятати, що розмір усіх документів загалом не повинен перевищувати 250 МБ. У разі, якщо примірник твору перевищує 250 МБ, допускається відправляти заявку кількома відправленнями із зазначенням реквізитів заявки, додаючи до кожного з них одну з частин примірника твору, розбитого на частини ZIP-архіву. 

Якщо ви подасте всі необхідні та правильно оформлені документи, ви отримаєте підтвердження про їх зарахування і з цього моменту розпочнеться строк розгляду вашої заявки. 

Скільки коштує реєстрація?

Якщо авторське право реєструє фізична особа,  державний збір складатиме 255 гривень, якщо авторське право реєструє юридична особа – 510 гривень. Окрім того, потрібно ще сплатити збір за оформлення та видачу свідоцтва про реєстрацію авторського права (8,50 гривень – якщо фізична особа  та 25,50 гривень – якщо юридична особа).

Щодо сплати зборів радимо перевіряти актуальність реквізитів для такої сплати у день платежу. Таку інформацію ви можете знайти тут.

Коли зареєструють ваше авторське право?

Розгляд заявки та прийняття рішення про реєстрацію авторського права на твір здійснюється протягом 1 місяця після надходження заявки. У разі реєстрації ще протягом 1 місяця вам видається або надсилається на вашу адресу свідоцтво про державну реєстрацію авторського права. Отож, загалом розраховуйте на 2-3 місяці.

І насамкінець, а чи потрібно реєструвати авторське право? Така реєстрація дійсно не є обов’язковою, на відміну від державної реєстрації торгової марки, адже правовий захист автор твору отримує саме з моменту його створення, а не реєстрації. Однак така реєстрація безперечно спростить вам захист ваших прав при виникненні будь-яких спорів щодо вашого авторства на твір.  

Також пропонуємо вам перевірити свої знання у царині авторського права, пройшовши наш навчальний онлайн тест “Авторські права на контент: що вам відомо про це?”.