ЦЕДЕМ разом з Академією фінансового моніторингу запустив унікальний для україни курс про фінансовий моніторинг громадського сектору

April 14, 2025

ЦЕДЕМ разом з Академією фінансового моніторингу за підтримки Офісу Ради Європи в Україні запустив навчальний курс “Фінансовий моніторинг громадського сектору”, який допоможе представникам громадського сектору, субєктам первинного та державного фінансового моніторингу, а також всім зацікавленим особам розібратись, як працює фінансовий моніторинг неприбуткових організацій та що можна і треба покращувати. Цей курс є першим в Україні і, сподіваємось, надалі буде включений в офіційні програми з підвищення кваліфікації фахівців з фінансового моніторингу.

В березні успішно відбулися два перші модулі курсу, в яких взяли участь близько 150 представників громадського сектору, банківської та аудиторської спільноти, органів державної влади, бізнесу та академічних кіл.

Цей курс важливий не тільки в контексті отримання нових знань, навичок та контактів, він символізує фундаментальний зсув у побудові діалогу між представниками неприбуткових організацій та представниками державних органів в сфері фінансового моніторингу. Сподіваюсь, учасники оцінять якість підготовлених матеріалів та практичний підхід, закладений в цей курс”, наголосив Сергій Рибченко, старший проєктний менеджер, проєкт “Посилення заходів щодо протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму в Україні” Офісу Ради Європи в Україні.

Олеся Холопік, директорка ЦЕДЕМ, відзначила:Громадянське суспільство – не лише елемент демократії, але на сьогодні і елемент стійкості України. ОГС виконують важливі завдання – допомагають ЗСУ, евакуйовують цивільних, працюють над реформами в процесі євроінтеграції, тож громадянське суспільство, як ніхто, зацікавлені в безперешкодному доступі до фінансових послуг. ЦЕДЕМ розуміє критичність запуску навчання в цій сфері, щоб пояснити ОГС механізми фінансового моніторингу, а органам державної влади – специфіку роботи громсектору”.

Це цікавий та нестандартний курс, бо традиційно в цій сфері готують фахівців, які виконують функції фінансового моніторингу, – представників суб’єктів первинного фінансового моніторингу, які виявляють підозрілі фінансові операції, повідомляють про порогові операції. Але місією Академії фінансового моніторингу є просвіта, тож цей курс – перший, коли ми говоримо про фінансовий моніторинг громадського сектору. Це новий підхід – ми підіймаємо проблеми і шукаємо шляхи їх вирішення; ми шукаємо і бачимо теми, які потребують уваги в майбутньому”, – розповів Ростислав Марчук, директор Академії фінансового моніторингу.

Перший модуль курсу був присвячений міжнародним та внутрішнім стандартам фінансового моніторингу неприбуткових організацій та їхньому впливу на український громадський сектор. Під час модулю були розкриті такі питання:

  • Що таке фінансовий моніторинг та фінансова розвідка, чому вони важливі для України, її безпекових та євроінтеграційних цілей, а також громадського сектору (лектор – директор Академії фінансового моніторингу Ростислав Марчук, відеозапис можна знайти за цим посиланням).
  • Які існують міжнародні стандарти протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму в неприбутковому секторі та те, як вони впливають на Україну (лекторка – начальниця відділу Управління міжнародного співробітництва Держфінмоніторингу Вікторія Самань, відеозапис можна знайти за цим посиланням).
  • Як виглядає фінансовий моніторинг в громадському секторі сьогодні та які виклики він створює для самих організацій та банків, аудиторів, страховиків і інших СПФМ, котрі їх обслуговують (лекторка – національна експертка Ради Європи, юристка ЦЕДЕМ Марія Полоз, відеозапис можна знайти за цим посиланням).

Презентації лекторів доступні за посиланням.

Другий модуль курсу був присвячений оцінці та управлінню ризиками неприбуткового сектору України, особливо громадських і благодійних організацій.

Під час модулю були розкриті такі питання:

  • Що таке ризик-орієнтований підхід і чому він є вимогою за стандартами FATF для фінансового моніторингу неприбуткового сектору.  Найкращі практики оцінки ризиків НПО сектору державою (лекторки – Сем Девісон і Кейт Роджерс, Комісія з фінансових послуг Джерсі ВНУП/НПО/ВАСП).
  • Які існують виклики із застосуванням ризик-орієнтованого підходу в банківському обслуговуванні ОГС, і як їх можна подолати – світова та українська практика (лекторки – Сімона Огненовська, радниця з питань дослідження і моніторингу, ECNL та Анна Ісічко, заступниця директорки ЦЕДЕМ).

Посилання на відеозапис панелі виступів зазначених спікерок – за посиланням.

  • Як оцінюють ризики неприбуткового сектору в Україні незалежні експерти. Які є рекомендації для управління цими ризиками (лекторка – національна експертка Ради Європи, юристка ЦЕДЕМ Марія Полоз, відеозапис можна знайти за цим посиланням).
  • Які існують основні схеми використання неприбуткових організацій для цілей відмивання коштів та фінансування терроризму (лекторка – Аліна Білик, начальник управління фінансових розслідувань у сфері грошового обігу Департаменту фінансових розслідувань Держфінмоніторингу).

Презентації лекторів доступні за посиланням.
    

Наступні два модулі курсу заплановані на травень 2025 року, більше інформації та реєстрація за цим посиланням.