37 млрд недопалків на рік в Україні: як тютюнова індустрія отруює довкілля та що має робити держава

April 24, 2025

22 квітня 2025 року з нагоди Всесвітнього дня Матері-Землі відбулась пресконференція присвячена екологічним загрозам, які створює тютюнова індустрія. Захід проходив в УКМЦ за ініціативи ГО «Життя» у партнерстві з Мережею захисту національних інтересів «АНТС» та за участі народних депутатів, експертів з охорони довкілля та громадського здоров’я.

На всіх етапах свого життєвого циклу тютюн забруднює планету та завдає шкоди здоровʼю людей. Щороку тютюнова індустрія призводить до понад 8 мільйонів передчасних смертей, знищення 600 мільйонів дерев, 200 тисяч гектарів землі, витрати 22 мільярдів тонн води та викидів 84 мільйонів тонн CO₂.

​​Екологічні наслідки діяльності тютюнової індустрії суперечать низці Цілей сталого розвитку ООН, повʼязаних з довкіллям: №6 Чиста вода та належні санітарні умови; №13 Боротьба зі зміною клімату; №14 Збереження морських екосистем; №15 Збереження екосистем суходолу.

«Тютюнові недопалки потрапляють у всі екосистеми і завдають токсичної шкоди рослинам, тваринам і людині. Вживання тютюнових та нікотинових виробів краде красу людини та природи. Наша спільна відповідальність зупинити це забруднення та зберегти планету для теперішнього та наступних поколінь. Еко костюм України переміг на світовому конкурсі. Він зроблений із переробленого пластику, а саме із пляшок. І якщо пластик може стати квіткою, то можливо надія ще є?!», – зазначила Єлизавета Адамська, Міс Еко Україна, 2-віце-Міс Еко Інтернешнл 2025; переможниця у номінаціях «Глядацьких симпатій» та «Кращий еко костюм».

За даними Державної податкової служби, у 2024 році в Україні було реалізовано 37,1 мільярда сигарет та сигарил (30 млрд шт.) та тютюнових виробів для нагрівання (стіків) (7,1 млрд шт.). Це понад 1200 недопалків на кожного мешканця, включно з новонародженими дітьми. Більшість з них опиняються на вулицях, у ґрунті та водоймах, залишаючи по собі токсичний слід на десятиліття. 

«Україна має якнайшвидше запровадити екологічні стандарти ЄС, що включає утилізаційні збори для виробників токсичного одноразового сміття, до якого належать і тютюнові недопалки, та запровадити обовʼязкове маркування для інформування споживачів про наявність пластику у продукції, як це вже діє у всіх державах ЄС. Ці євроінтеграційні зобовʼязання допоможуть зберегти довкілля та здоровʼя людей в Україні», — наголосила Юлія Овчинникова, народна депутатка України, членкиня Комітету з питань екологічної політики та природокористування.

В Європейському Союзі такі відходи класифіковані як токсичне одноразове сміття, яке не підлягає переробці. Відповідно до Рамкової директиви про відходи (2008/98/ЄС) та Директиви про зменшення впливу деяких пластикових виробів на довкілля (2019/904/ЄС), виробники зобов’язані маркувати тютюнову продукцію як одноразове пластикове сміття та покривати витрати на її утилізацію, включаючи встановлення спеціальної інфраструктури для збору.

У світі тютюнова індустрія продукує близько 4,5 трильйона недопалків щороку — це токсичне сміття, що не піддається переробці. Фільтри недопалків виготовлені з ацетату целюлози (пластику), який розкладається понад 10 років, і містять токсичні речовини, зокрема нікотин. Недопалки деяких тютюнових виробів для нагрівання містять металеві елементи, які розкладаються від 100 до 1000 років.

​​«Недопалки – це не просто відходи, це найпоширеніший вид сміття на планеті. Вони виділяють токсичні речовини в навколишнє середовище та розпадаються на мікропластик. Мікропластик вже виявлено у воді, повітрі, а також у людських органах і грудному молоці. Тютюнові компанії, які виробляють цю продукцію, мають нести відповідальність за утилізацію», – зазначив Олег Листопад, експерт з питань довкілля Мережі «АНТС».

Окрім недопалків, тютюнова індустрія масово виробляє електронні пристрої для куріння, які містять пластик, акумулятори або хімічні батарейки. У разі потрапляння у довкілля ці компоненти забруднюють воду та ґрунти важкими металами та хімікатами. В ЄС виробники електронних сигарет повинні фінансувати та сприяти організації збору та належній обробці відходів електронних сигарет відповідно до Директиви про відходи електричного та електронного обладнання (№2012/19/ЄС).

«Тютюнова індустрія своєю продукцією щороку вбиває близько 100 тисяч українців, руйнуючи навколишнє середовище, завдаючи додаткової шкоди здоров’ю людей через вирощування, виробництво, розповсюдження, споживання та забруднення відходами серед яких і недопалки. Парламент та Уряд мають вжити невідкладних нормативних заходів для зниження епідемії вживання тютюнових та нікотинових виробів, зокрема ухваливши законопроєкт №12091. Найкращим рішенням прямо зараз будуть заборона е-сигарет та нікотинових снюсів», – зазначив Дмитро Купира, виконавчий директор ГО «Життя».

Законопроєкт №12091 передбачає заборону тютюнової викладки в місцях торгівлі, ароматизованих тютюнових виробів та впровадження комбінованих медичних попереджень на тютюнові вироби для нагрівання. Такі заходи дозволять суттєво зменшити поширеність куріння в Україні та відповідно кількість токсичних відходів.