18 квітня цього року на засіданні Уряду було схвалено розроблений Міністерством фінансів спільно з Європейською комісією проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення відповідності актам права Європейського Союзу та відповідним критеріям, встановленим Європейською платіжною радою, з метою приєднання України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA)» (надалі – законопроект).
Передбачається, що найближчим часом законопроект буде переданий на реєстрацію до Верховної Ради України для його розгляду народними депутатами на пленарному засіданні.
Як вбачається з назви законопроекту, його метою є приведення українського законодавства у сфері запобігання та протидії відмиванню доходів та фінансуванню тероризму у відповідність до актів права Європейського Союзу. Це є обов’язковою умовою для забезпечення подання офіційної заявки на приєднання України до SEPA (Single Euro Payments Area).
Також прийняття законопроекту сприятиме імплементації в національне законодавство вимог європейських та міжнародних стандартів у сфері боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму, що є однією з умов підготовки України до членства в Європейському Союзі.
Але перш ніж розповідати про новели законопроекту, пропонуємо ознайомитись з тим, що являє собою SEPA та чи буде користь Україні від приєднання до нього.
SEPA (Single Euro Payment Area) — це Єдиний європейський платіжний простір, який дозволяє здійснювати безготівкові перекази в євро між усіма європейськими країнами, так само просто та без додаткових комісій, як і в межах однієї держави, адже це закріплено на рівні директив ЄС. Відповідно, це забезпечує єдині правила захисту прав споживачів, боротьби з шахрайством та зловживаннями, а також прозорість і безпечність грошових переказів.
SEPA охоплює всі країни ЄС, а також інші європейські держави, які добровільно приєдналися — наприклад, Швейцарія, Ісландія, Норвегія, Ліхтенштейн, а нещодавно, у березні цього року – долучилися й Молдова з Північною Македонією.
Для України імплементація правил SEPA буде важливою віхою в європейській інтеграції, оскільки гармонізовані стандарти та правила здійснення безготівкових переказів, крім іншого, сприятимуть приєднанню України до європейського спільного ринку та спростять вільний рух людей та товарів, оскільки фінансові операції стануть простішими та дешевшими. Тим не менш, важливо розуміти, що транзакції із України все ще матимуть обмеження, повʼязані із повномасштабним вторгненням Росії в Україну, .введені на період воєнного стану.
Що це означає для організацій громадянського суспільства (ОГС)?
SEPA прибирає кордони у фінансових операціях, дозволяючи:
- здійснювати платежі в євро через IBAN (міжнародний номер банківського рахунку) між країнами-учасницями без зайвих банківських комісій;
- отримувати гроші від донорів, партнерів чи благодійників без затримок і уніфікованим способом;
- здійснювати платежі онлайн або через мобільні застосунки без необхідності адаптації до різних національних систем та не сплачуючи за це додаткових комісій.
Приєднання України до SEPA дозволить громадянам, їх об’єднанням та бізнесу здійснювати перекази у євро між європейськими країнами надзвичайно швидко, без додаткових комісій та за чітко встановленими правилами.
Більше інформації про схвалений Урядом законопроект можна знайти за посиланням.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду “Відродження” в рамках спільної ініціативи “Вступаємо в ЄС разом”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду “Відродження”.