29 жовтня 2025 року Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування розглянув законопроєкт №14110 “Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання нікотинових виробів”, який передбачає заборону нікотинових снюсів, а також альтернативні до нього.
За результатами розгляду профільний Комітет ухвалив рішення розробити доопрацьований законопроєкт.
ЦЕДЕМ підтримує твердження Міністерства охорони здоров’я України та Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо необхідності повної заборони нікотинових снюсі, зважаючи на їхні ризики для здоров’я і загрозливі тенденції серед дітей та молоді.
Зовнішньо, за дією та способом вживання нікотинові снюси є ідентичними до тютюнових снюсів, які заборонені в Україні з 2023 року відповідно до євроінтеграційної Директиви 2014/40/ЄС. Зважаючи на це, ВООЗ закликає до єдиного підходу до регулювання нікотинових снюсів. Станом на 2025 рік вже понад 12 країн заборонили нікотинові снюси, серед яких у європейському регіоні – Бельгія, Німеччина, Франція (набирає чинності 1 квітня 2026 року), Нідерланди, Молдова (набирає чинності 24 червня 2026 року), а також Австралія, Нова Зеландія, Маврикій, Казахстан, та інші.
Слід зауважити, що під час розробки державної політики захисту населення від шкоди тютюну та нікотину, стаття 4 Закону №2899-IV визначає “пріоритетність політики у сфері охорони здоров’я над фінансовими, податковими та корпоративними інтересами осіб, пов’язаних з тютюновою промисловістю”.
Дотримання статті 5.3 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну після ратифікації в 2006 році є зобов’язанням України, яке передбачає необхідність захисту політики охорони громадського здоров’я від впливу комерційних та інших корпоративних інтересів тютюнової промисловості. Керівні принципи виконання статті 5.3 РКБТ ВООЗ наголошують:
“Існує корінний і непримиренний конфлікт між інтересами тютюнової промисловості й інтересами політики у сфері охорони здоров’я. Тютюнова промисловість виробляє і сприяє продажу продукції, яка, як було науково доведено, має наркотичний характер, призводить до хвороб і смерті, а також сприяє розвитку соціального зла різного роду, зокрема збільшує масштаби бідності. Тому Сторонам слід в максимально можливій мірі захищати формулювання і здійснення політики охорони громадського здоров’я з боротьби проти тютюну від впливу тютюнової промисловості”.
Неприпустимим є просування комерційних інтересів індустрії, що представлена серед міжнародних спонсорів війни та найбільших міжнародних платників податків на росії.
Дані ВООЗ демонструють, що в Україні поширеність вживання нікотинових снюсів серед дітей у віці 13-15 років у 10 разів вища (3%), ніж серед дорослого населення віком 18 років та старше (0,3%).
Нікотинова залежність класифікується як медичний розлад (код 6С4а) у Міжнародному класифікатору хвороб (МКХ-11), затвердженому Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Нікотин, який міститься в нікотинових виробах є токсичною речовиною, що становить загрозу для здоров’я при проникненні через слизові оболонки, шкіру та дихальні шляхи спричиняючи серцево-судинні, онкологічні та інші захворювання.
Відповідно до Стандартів первинної медичної допомоги при припиненні вживання тютюнових виробів та Настанов ВООЗ, жодні тютюнові або нікотинові вироби, які не є лікарськими засобами не можуть вважатися виробами зменшення шкоди або засобами відмови від вживання тютюну та нікотину.
Епідемія вживання тютюну та нікотину призводить до передчасної смерті понад 100 тисяч українців щороку та втрати ВВП на рівні 3,2%.
Тож розв’язання проблеми з нікотиновими снюсами шляхом заборони є нагальною і необхідною ініціативою, що потребує рішучих дій.