Свідок у кримінальному процесі – це особа, якій відомі або можуть бути відомі обставини, що підлягають доказуванню під час кримінального провадження, і яка викликана для давання показань (ст. 65 Кримінального процесуального кодексу). Журналісти є особами, які не можуть бути допитані як свідки, але лише у випадку, якщо допит стосується таких відомостей, які містять конфіденційну інформацію професійного характеру, надану за умови нерозголошення авторства або джерела інформації (п.6ч.2ст.65 Кримінального процесуального кодексу).
Таким чином, якщо, скажімо, журналіст записав відкрите інтерв’ю з особою, яка перебуває у розшуку, подібним захистом скористатись не вдасться, оскільки у матеріалі наявні відкриті обличчя, а сама особа не приховує свого імені та статусу.
При цьому, варто зауважити, що за відмову давати показання під час досудового розслідування та неявку до суду передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність (ст. 185-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, 385 Кримінального кодексу).
Крім цього, варто також зауважити, що відповідно до ст. 162 КПК інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації, вважається охоронюваною законом таємницею. Таким чином, доступ до речей і документів, де вона міститься можливий лише за ухвалою слідчого судді на основі обґрунтованого клопотання про неможливість довести обставини іншими доказами.