Чи можуть журналісти використовувати у своїх сюжетах відео зі співбесід, що проводяться за конкурсом на державні посади?

February 22, 2016

Державні органи сьогодні намагаються дотримуватись принципів гласності та відкритості й все частіше самі публікують відео, пов’язані з їхньою діяльністю. Серед іншого, низка органів (і наявних, і таких, що лише створюються) публікують відео зі співбесід з кандидатами на відповідні посади. Безумовно, такі відеоролики можуть мати значний суспільний інтерес і сприяють дебатам у суспільстві, зокрема, з приводу відповідності кандидатів висунутим вимогам, проте той факт, що на співбесіді зазвичай озвучують значну кількість особистої інформації, ставить питання, чи можна беззастережно розповсюджувати такі відео?

Перш за все, слід зазначити, що у випадках відеозапису з метою подальшого оприлюднення співбесіди, кандидат обовязково має бути про це повідомлений, адже на момент проходження співбесіди особа ще не набула статусу державного службовця. Якщо особа була повідомлена про фільмування і погодилась пройти співбесіду з такою умовою, а також враховуючи суспільний інтерес в прозорому процесі формування органів влади, відповідно, відзнятий матеріал може бути вільно розповсюджений.

Зазвичай відеозаписи оприлюдненоюють на офіційному сайті (сторінці в соціальній мережі чи ютуб-каналі) і опублікування такого відео в іншому ЗМІ, безумовно, можливе, якщо дотримано вимоги цитування. Більше того, належне цитування з посиланням на офіційні джерела інформації знімає відповідальність з журналіста за розповсюдження інформації, що не відповідає дійсності (п.г ч.1 ст.67 Закону України «Про телебаченні і радіомовлення») . При цьому слід зважати на наявність у такому відео інформації, що не стосується предмета публічного інтересу, як-от медичні дані, інформація про релігійні переконання та інша інформація такого роду, що ніяк не сприяє дебатам і суспільстві. Разом з тим, розподіл публічних та непублічних питань має тонку межу, до прикладу, інформація про сім’ю зазвичай відноситься до особистої інформації, проте наявність у родичів (пов’язаних осіб) кандидата інтересів у тій сфері, у якій він бажає працювати, визнається інфрмацією, що має істотне значення для громадськості, а отже є питанням публічного інтересу.

Також, важливо дотримуватись не лише стандартів цитування, а й журналістських стандартів (у тому числі перевіряти інформацію) у випадках, якщо такі відео були опубліковані не на офіційних сайтах, а «на просторах Інтернету». Публікація таких роликів має бути обгрунтована суспільним інтересом в конкретно цій інформації. Альтернативно, можлива публікація лише відповідних фрагментів з обов’язковим зазначенням, що опубліковані саме уривки, а не повна версія відео, щоб запобігти порушенню особистих немайнових прав особи.