ChatGPT та медіа: як чат-бот допоможе журналістам та в чому ризики

February 27, 2023

Чат-бот ChatGPT вже доступний в Україні. 18 лютого про це повідомив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров і українці кинулися спілкуватися з чат-ботом про все: задавали питання про  напрями розвитку українського села?” та прохали написати законопроєкт про легалізацію проституції в Україні

ChatGPT можна попросити навчити вас чомусь новому, допомогти в роботі (наприклад, він напише код для сайту, де збиратимуть гроші на притулок для бездомних тварин), згенерувати ідею (якщо вам треба назва для нового онлайн-курсу). Програма може вигадати жарт на задану тему, оцінити студентські есе, написати вірш про президента або навіть подискутувати про виробництво дронів.

Оцінювати роботу ChatGPT ще зарано. У цій консультації ми проаналізували, як чат-бот може вплинути на роботу журналістів та які є ризики його використання. 

Що таке ChatGPT?

У 2015 році в Сан-Франциско група науковців, інженерів та програмістів заснували компанію OpenAI, яка досліджує штучний інтелект. 

У 2022 році компанія представила чат-бот ChatGPT на основі штучного інтелекту.

Якщо попросити чат-бот ChatGPT розказати про себе, то він без зайвої сором’язливості скаже:

Скріншот з фрагментом тексту з ChatGPT: https://chat.openai.com/chat 

Як журналіст може використовувати ChatGPT?

Ми вже говорили про те, що штучний інтелект може долучитися до роботи журналістів. Йому під силу:

 • Перевіряти оригінальність текстів;
 • Збирати та обробляти  дані;
 • Створювати ботів;
 • Оптимізувати роботу журналіста, швидко опрацьовуючи великі масиви інформації у автоматичному режимі;
 • Добирати пропущені та наступні слова;
 • Генерувати ілюстрації для матеріалу “на замовлення” (журналіст вводить опис і отримує зображення);
 • Робити граматичні та стилістичні правки тексту;
 • Розпізнавати фейкові новини та діпфейки за формальними ознаками тощо.

Давайте тепер перевіримо деякі з цих пунктів на ChatGPT.

 • Розпізнавання фейкових новин.

Ми запитали, чи вміє ChatGPT розпізнавати фейки. Відповідь:

Скріншот з фрагментом тексту з ChatGPT: https://chat.openai.com/chat 

ChatGPT чесно зізнається про свої здібності та не бере на себе відповідальність за достовірність інформації, яку надає. Втім, він дещо себе недооцінює. Чат-бот вміє розпізнавати фейки, якщо задати йому конкретне питання з посиланням на новину.

Скріншот з фрагментом тексту з ChatGPT: https://chat.openai.com/chat 

ChatGPT недосконалий, він лише розвивається та навчається. Тож не варто на 100% довіряти інформації, яку він дає. 

Як медіа, так і споживачі інформації повинні вміти самостійно аналізувати факти та виявляти дезінформацію. 

Пам’ятайте, що ключова ознака дезінформації, яка відрізняє її від звичайної недостовірної інформації – умисел, з яким її створено. “Умисел” притаманний поведінці людини, це її психічне ставлення до дії та розуміння наслідків. Тож і виявляти цей умисел найкраще виходить саме у людини (поки що). Детальніше про дезінформацію та способи боротися з нею читайте в матеріалі ЦЕДЕМ.

 • Збір та обробка даних

Здавалося б, зі збором та обробкою даних чат-бот ChatGPT має впоратися чудово. Адже його “мета полягає в тому, щоб надавати точні та об’єктивні відповіді на запитання, засновані на доступних фактах та дослідженнях”. Теоретично можна уявити, що цю частину журналістської роботи візьме на себе програма, полегшивши життя медіа. 

Перевіримо. Ми даємо запит ChatGPT, він аналізує наявні дані та дає нам інформацію для написання статті.

Скріншот з фрагментом тексту з ChatGPT: https://chat.openai.com/chat 

На вигляд досить структуровано, а звучить переконливо… для людини, яка вперше зіткнулася з темою медіа. Втім, чат-бот помиляється. Якби ми могли його виправити, то як мінімум сказали б, що у січні 2022 року парламент не ухвалював Закон “Про засоби масової інформації”. Такого закону взагалі не існує. 

Натомість ChatGPT мав би розповісти про Закон “Про медіа”, який ухвалили у грудні 2022 року. Про те, що 31 березня 2023 року він набере чинності. І про те, що медійна реформа – одна із вимог Європейського Союзу до України, пов’язаних із наданням нашій країні статусу кандидата на вступ до ЄС. 

Інші поради чат-бота щодо реформи медіа резонні, втім не мають конкретики. Це загальна інформація, яку журналіст може використати як план. Але щоб стаття була змістовною та цікавою, автору слід деталізувати її та наповнити конкретними фактами. 

Ризики використання чат-бота ChatGPT 

Перш ніж використовувати новий інструмент у своїй роботі, завжди потрібно подумати про ризики, наслідки і навіть відповідальність. Тим більше, якщо справа стосується штучного інтелекту.

Скріншот з фрагментом тексту з ChatGPT: https://chat.openai.com/chat 

Тож основні ризики використання чат-бота ChatGPT такі:

 • ризик порушення авторських прав
 • ризик використання недостовірної інформації.

Аби не мати небажаних наслідків, журналіст має всього лише ефективно виконувати свою роботу – перевіряти правдивість даних, достовірність джерел, зазначати авторів творів, які він використовує у своїй статті.

Чат-бот ChatGPT необхідно сприймати лише як допоміжний інструмент. Користуватися ним та результатами його роботи треба відповідально, врахувавши усі ризики.

Що ж до відповідальності за шкоду, спричинену штучним інтелектом, тенденція така – нести відповідальність за шкоду третім особам може один із агентів (human agent): виробник, оператор, власник або користувач штучного інтелекту. Про це сказано в Резолюції 2015/2103 Європейського парламенту. Вірогідно, законодавство України теж буде рухатися у цьому напрямі. 

Плюси та мінуси використання ChatGPT для журналістів

Плюси:

 • Складну тему (наприклад, наукову статтю) можна спростити, попросивши чат-бот пояснити її простими словами. 
 • Допомагає підготуватися до інтерв’ю. Ви можете скласти список запитань, а чат-бот створить більше питань, змодельованих за ними чи план розмови.
 • Може редагувати текст. Ви можете попросити ChatGPT відредагувати статтю в певному форматі. Однак перегляньте та перевірте зміни, які вносить ChatGPT, аби переконатися, що він не дописав неправдиву інформацію у ваш текст.

Мінуси:

 • Чат-боту НЕ МОЖНА ДОВІРЯТИ НА 100%. Він ніколи не скаже вам, що не знає чогось. Натомість, побудує свій варіант “правильної” відповіді з наявних даних.
 • Оскільки ChatGPT створений шляхом збору величезних обсягів інформації з Інтернету (зокрема і упередженої), інформація, яку він “повертає”, буде такою ж упередженою. Ви повинні не лише ще раз перевірити зміст відповіді, але й протистояти вбудованій упередженості ChatGPT.