Відповідно до будівельного законодавства, інформація про замовника будівництва (простіше кажучи, забудовника) є відкритою. Таку інформацію повинен надавати будь-який розпорядник, який нею володіє. І навіть більше – інформацію про замовника можна знайти у багатьох відкритих джерелах.
1. Оприлюднена інформація на веб-сайтах:
Інформацію про замовника можна знайти у деяких документах, які відповідно до Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» обов’язково повинні бути оприлюднені на сайтах органів влади. До них можна віднести містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, які у населених пунктах видають відповідні виконавчі органи місцевого самоврядування (наприклад, управління архітектури та містобудування виконавчого органу міської ради), а також оприлюднюються на сайті цього органу у Реєстрі містобудівних умов та обмежень. Цей документ замовник повинен отримати ще до початку виконання будівельних робіт.
У Реєстрі дозвільних документів, який розміщений на сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції, є інформація про реєстрацію та дозволи, надані замовнику будівництва:
- повідомлення/декларація про початок підготовчих робіт;
- повідомлення/декларація про початок будівельних робіт;
- дозвіл на будівельні роботи;
- декларація про готовність об’єкта до експлуатації;
- сертифікат;
- а також інші документи (про внесення змін до вказаних вище, відмову у видачі тощо).
У цьому Реєстрі розміщена інформація про всі об’єкти, що будується на території України, про замовників, проєктувальників, осіб, що здійснюють технічний і авторський нагляд, підрядника (до речі, як і їх коди ЄДРПОУ) та земельну ділянку. Інформацію варто шукати за допомогою пошукової системи, наприклад, ввівши назву вулиці.
2. Запит на публічну інформацію
Якщо на вказаних ресурсах Ви не знайшли потрібної інформації – зверніться до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю із запитом на публічну інформацію. Спитайте чи не видавались/реєструвались дозвільні документи на будівництво за відповідною адресою, які саме документи та якому замовнику будівництва. Оскільки Ви запитуєте відкриту публічну інформацію, розпорядник зобов’язаний її надати або відмовити, якщо він нею не володіє.
3. Стенд на будівельному майданчику
Якщо будівництво об’єкта нерухомості розпочалось біля Вашого будинку, то найпростіше дізнатись про замовника – ознайомитись з інформацією на стенді біля будівельного майданчика. Відповідно до п.12 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт:
«Інформація про документ, що дає право на виконання підготовчих та будівельних робіт (реєстраційний номер, дата видачі, найменування органу державного архітектурно-будівельного контролю, який здійснив дії щодо внесення даних до реєстру і здійснює контроль за будівництвом об’єкта), відомості про найменування, клас наслідків (відповідальності) об’єкта, здійснення оцінки впливу на довкілля для об’єктів, що підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до Закону України “Про оцінку впливу на довкілля”, зображення об’єкта та його основні техніко-економічні показники, замовника, проєктувальника, підрядників, осіб, відповідальних за здійснення авторського і технічного нагляду, відповідальних виконавців робіт з урахуванням внесених змін розміщуються на стенді завдовжки не менше ніж 1,5 метра і завширшки не менше ніж 1 метр, що встановлюється на будівельному майданчику в доступному для огляду місці (за винятком індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них)».
Варто також додати, якщо такого стенду немає або розпорядник відповів, що дозвільні документи не реєструвались чи не видавались – це серйозне порушення будівельного законодавства, за яке передбачена відповідальність. У такому випадку слід звертатись до органів державного архітектурно-будівельного контролю для проведення відповідних перевірок.