В сучасному світі відкриті дані є одним із найважливіших інструментів для розробки ефективних стратегій та ухвалення важливих рішень в сфері громадської діяльності та бізнесу. На жаль, отримати доступ до відкритих даних і підтримувати їх у актуальному стані буває складно. Саме тут стає очевидною потреба в послугах, які полегшують доступ до інформації та дозволяють відстежувати зміни даних.
Open Data Watchdog забезпечує швидкий та зручний доступ до оновленої інформації про набори даних, а також можливість відслідковувати зміни в них. Цей сервіс може не лише допомогти покращити процеси прийняття рішень, а й розвивати бізнес-проєкти та збільшувати ефективність державного управління.
У цій консультації Центр демократії та верховенства права розповість про новий онлайн-інструмент, який дозволяє відслідковувати події з наборами даних на Єдиному державному порталі відкритих даних.
Open Data Watchdog – це сервіс, створений Clarity Project, який пропонує користувачам простий і ефективний спосіб доступу до актуальної інформації про набори даних на Єдиному державному порталі відкритих даних, а ще – моніторинг будь-яких змін, внесених до них. Користуючись цією платформою, люди можуть оптимізувати ефективність державного управління.
Послуга, ймовірно, стане особливо популярною серед громадських активістів, дослідників, журналістів та інших людей, яким потрібна точна та актуальна інформація для своєї роботи.
Тож як користуватися новою платформою?
Open Data Watchdog доступний за посиланням: https://wd.clarity-project.info/data.
Сервіс пропонує 3 категорії, за якими можна здійснювати пошук:
- Набори та ресурси
- Розпорядники
- Активність
Також в категорії “Статистика” можна переглянути інформацію про кількість зареєстрованих розпорядників, їхню активність, кількість опублікованих наборів даних, скільки з них оновлювались та коли тощо. Розглянемо детальніше кожну категорію.
Інструмент пошуку: Набори та ресурси
Набором даних є сукупність однорідних значень (записів) даних і метаданих, що їх описують. Наприклад: збірка географічних координат туристичних пам’яток у місті. Кожний запис в наборі даних містить координати (широту і довготу) конкретної пам’ятки, а метадані можуть містити додаткову інформацію, таку як назва пам’ятки, тип (музей, пам’ятник, парк тощо), рейтинг, відгуки відвідувачів тощо.
Скріншот сайту Open Data Watchdog
Однак якщо у вас є чіткий запит щодо набору та ресурсу, можна ввести у пошуковому рядку ключові слова та застосувати фільтри, закріплені з правого боку сторінки.
Перший інструмент, який допоможе звузити пошук – це пошук за контекстом (“Шукати дані”). До прикладу: додаємо до пошуковика “Ремонтні роботи”.
Скріншот сайту Open Data Watchdog
Кількість результатів звузилася з 1000 результатів до 275, які підходять за обраним запитом.
Рекомендуємо у пошуковику вводити текст, який містить не менше двох символів (хоча такої вимоги на самій платформі немає). У пошуковий рядок можна вводити як слово, так і фразу чи навіть цифрові дані. Крім того, використовуючи пошуковик, враховуйте, що при виконанні пошуку обиратимуться документи, які містять шукані слова у всіх формах.
Повертаємося до фільтрів праворуч від пошукового рядка. Сервіс дає змогу обрати для звуження пошуку:
– Статус набору та ресурсу:
- Всі (опубліковані та вилучені);
- Лише опубліковані;
- Лише вилучені.
– Дату створення набору та ресурсу;
– Місцезнаходження:
- Всі (на порталі та зовнішні ресурси);
- Лише на порталі;
- Лише зовнішні ресурси.
– Статус публікації:
- Всі;
- Опубліковані;
- Чернетки.
– Сортувати за:
- Релевантністю;
- Датою створення;
- Датою оновлення;
- Датою вилучення.
Скріншот сайту Open Data Watchdog
Використовуючи ці інструменти, ми скоротили вибірку до чотирьох результатів, які нам необхідні.
Інструмент пошуку: Розпорядники
Другим інструментом пошуку є пошукове вікно “Шукати розпорядника” на сторінці “Розпорядники”, яка звужує пошук за найменуванням відповідного розпорядника, у володінні якого перебуває Реєстр наборів даних.
Розпорядники інформації – це коло суб’єктів, які мають визначені законом обов’язки щодо оприлюднення та надання публічної інформації, що знаходиться у їхньому володінні. До прикладу, існує міська рада у певному місті. Вона володіє різноманітною інформацією, такою як звіти про фінансовий стан міста, проекти і будівельні дозволи, інформація про комунальні послуги тощо. Розпорядником цієї інформації буде сама міська рада, яка має обов’язок забезпечувати доступ до цих даних для громадськості.
Скріншот сайту Open Data Watchdog
Наприклад, додаємо до пошуковика “Департамент економічного розвитку та зовнішньоекономічної діяльності Луганської обласної державної адміністрації”.
Кількість результатів звузилася зі 1000 результатів до 1 розпорядника, який підходить за обраним запитом.
Скріншот сайту Open Data Watchdog
Водночас, вікно пошуку ”Шукати розпорядника” не вимагає надміру чіткого формулювання найменування розпорядника. Наприклад, якщо додати до пошуковика “Департамент Луганської обласної державної адміністрації”, то вибірка скоротиться до 11 результатів. А якщо залишити тільки слово “Департамент”, то покаже 429 розпорядників.
Зазначаємо, що пошук відбувається тільки за словами та словосполученнями. Тож цифрові дані, наприклад код ЄДРПОУ розпорядника, не дасть жодного результату за запитом.
До цього пошуковика також можна застосувати фільтри:
Скріншот сайту Open Data Watchdog
– Дату створення;
– Статус:
- Всі (опубліковані та вилучені);
- Лише опубліковані;
- Лише вилучені.
– Сортувати за:
- Релевантністю;
- Кількістю наборів;
- Датою створення;
- Датою вилучення.
Використовуючи ці інструменти, ви матимете змогу не зазначаючи чіткий запит про найменування певного розпорядника наборів даних скоротити пошук, наприклад, до трьох результатів, які будуть сформовані за обраними Вами фільтрами.
Скріншот сайту Open Data Watchdog
Інструмент пошуку: Активність
Open Data Watchdog має змогу в реальному часі, оперативно та у простий спосіб спостерігати, наскільки активно розпорядники наповнюють сервіс Реєстрами наборів даних.
На сторінці “Активність”, розміщений Журнал активності, який функціонує у вигляді інтерактивної таблиці, що допоможе користувачеві швидко знайти перелік наборів даних, ресурсів та розпорядників за конкретною датою. Для цього варто вибрати рік, серед переліку під таблицею (2018/2019/2020/2021/2022). Наступний крок: по горизонталі таблиці обрати місяць, а по вертикалі – день тижня.
Скріншот сайту Open Data Watchdog
Після вибору конкретної дати під інтерактивною таблицею з’явиться список створених та вилучених наборів і ресурсів у цей день. Перейшовши за одним із покликань користувач отримає більш розгорнуту інформацію щодо набору даних. Наприклад:
Скріншот сайту Open Data Watchdog
Крім цього, візуальна складова інтерактивної таблиці дозволяє оцінити обсяги опублікованих наборів даних відповідно до кольорової гами, в цьому випадку сірого та зеленого кольорів. Градієнт зеленого поділено на насичено зелений – що позначає великий об’єм опублікованих наборів даних, темно-зелений вказує на малу кількість створених наборів даних, а сірий – на відсутність створених чи вилучених даних у таку дату.
Скріншот сайту Open Data Watchdog
На додачу, з правого боку сторінки є посилання на спеціальний акаунт, для автоматичної обробки повідомлень. За допомогою цього чат-боту користувачі платформи зможуть отримувати сповіщення про створені та вилучені набори даних. Скористайтеся чат-ботом сервісу за посиланням: https://t.me/datagovua_watchdog.
Категорія: Статистика
Цей розділ сервісу дає змогу користувачам зрозуміти і проаналізувати інформацію за певними ключовими показниками на прикладі таблиць та графіків, що в свою чергу економить час, адже сервіс самостійно збирає, аналізує, впорядковує, інтерпретує та представляє інформацію.
Скріншот сайту Open Data Watchdog
“Uptime” інформує про відсоток успішних відповідей від сервісу за останні 7 днів. Водночас, користувач додатково може навести на інтерактивні квадратики і побачити такий відсоток у розрізі останніх 30 днів. Наприклад, 19 квітня 2023 року відсоток становив 94.
Скріншот сайту Open Data Watchdog
“Час на відповідь” відображає середній час відповіді сервісу на HTTP-запит за останні 7 днів. Водночас користувач, навівши курсор миші ПК на інтерактивний графік, може побачити середній час відповіді сервера на запит користувача у певний день. Наприклад, 10 травня 2023 року час становив 2,16 секунд.
Скріншот сайту Open Data Watchdog
“Відкриті дані” відображають кількісні показники зареєстрованих, неактивних та вилучених розпорядників, а також опублікованих і вилучених ними наборів даних. Зокрема, інформація щодо видалених розпорядників та наборів сформована починаючи з березня 2023 року. В статистиці відображаються лише ті вилучені ресурси, які належать опублікованим наборам. Тобто якщо набір був вилучений повністю – його ресурси не потраплять до цієї статистики.
Скріншот сайту Open Data Watchdog
Також ця сторінка сервісу за допомогою стовпчастих діаграм графічно відображає дані щодо створених, видалених та оновлених наборів даних. Щоб перейти до деталей, потрібно клікнути на дату, що цікавить користувача.
Категорія “Статистика” також містить розділ “Активність”, який дозволяє візуально моніторити загальну кількість пов’язаних з відкритими даними подій на Порталі. При цьому враховуються всі створені, видалені та оновлені набори, ресурси та розпорядники.
Скріншот сайту Open Data Watchdog
Сторінка надає доступ до актуальної інформації щодо середніх показників наборів даних опублікованих за розпорядниками, кількості оновлення наборів даних за датою їх останнього оновлення, кількості ресурсів за форматами даних та місцезнаходженням їхніх файлів.
Скріншот сайту Open Data Watchdog
Довідка
На кожній зі сторінок сервісу контролю відкритих даних Open Data Watchdog внизу є перехід у розділ “Довідка”, в якому розміщена додаткова інформація про роботу сервісу у формі відповідей на найпопулярніші запитання користувачів.
Open Data Watchdog може полегшити життя користувачів, забезпечивши швидкий та зручний доступ до оновленої інформації про набори даних, а також можливість відслідковувати зміни в них. Цей сервіс може допомогти покращити процеси прийняття рішень, розвивати бізнес-проєкти та робити державне управління ефективнішим.