Як неприбутковій організації документально оформити співпрацю з волонтером

November 5, 2022

Як правильно НПО документально оформити співпрацю з волонтером? Які витрати можна відшкодувати волонтеру без оподаткування і як?

24 жовтня Наталія Повтарь, юристка ЦЕДЕМ, взяла участь у вебінарі “Волонтерська діяльність: застосування нових змін у законодавстві”, присвяченому загальному огляду законодавчих змін, що стосуються діяльності волонтерів.

Наталія розповіла про нещодавні зміни до законодавства, як вони впливають на діяльність ОГС і волонтерів, зокрема, щодо оподаткування компенсацій витрат волонтерів на проїзд, проживання, харчування тощо.

Ці зміни (Закони України №2519-ІХ та №2520-ІХ від 15 серпня 2022 року) було проадвокатовано Центром демократії та верховенства права спільно з партнерами у рамках проекту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України” – завдяки ним, зокрема, з’являється можливість для неприбуткових установ, що залучають волонтерів до своєї діяльності, відшкодовувати волонтерам витрати на їх харчування, проїзд, проживання, медичні послуги тощо, здійсненні під час надання волонтерської допомоги, а також розширено межі підтримки та сприяння волонтерському рухові державою. 

У разі якщо планується відшкодування витрат, пов’язаних із наданням волонтерської допомоги між волонтером та неприбутковою організацією обов’язково укладається Договір про провадження волонтерської діяльності. Нижче пропонуємо шаблон договору, який можна адаптувати й використовувати для вашої організації. Однак, це лише зразок, ви можете розробити власний варіант договору. Головне, аби він відповідав вимогам законодавства, зокрема, визначеним в статті 9 ЗУ “Про волонтерську діяльність”.

Шаблон договору про провадження волонтерської діяльності

Лариса Шкурка, сертифікована аудиторка, керуюча партнерка Compass Group, пояснила учасникам вебінару, які саме механізми підтвердження та обсяги витрат на компенсації для волонтерів необхідно використовувати неприбутковим організаціям, щоб такі відшкодування не оподатковувались ПДФО. 

Вебінар організовано у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського суспільства», що впроваджується Isar Ednannia за фінансової підтримки Європейського Союзу.