Чи можна транслювати хід судового засідання у соціальних мережах?

September 27, 2019

За загальним правилом, розгляд справ у судах відбувається відкрито (ч.3 ст.11 Закону України “Про судоустрій та статус суддів”). Будь-яка особа, що присутня в залі суду, має право знімати відео, фотографувати та робити аудіозаписи засідань за допомогою портативних відео- та аудіотехнічних засобів. Для цього не потрібен окремий дозвіл суду. Натомість, якщо мова йде про пряму трансляцію ходу судового засідання, яку веде журналіст (або будь-хто інший) за допомогою певного устаткування, то такий дозвіл є необхідним (ч.4 ст.11 згаданого Закону).

Закон України “Про телебачення  і радіомовлення” визначає пряму трансляцію, як безпосередню трансляцію теле- або радіопередач без попереднього запису і монтажу. Отже, якщо ви ведете лайв на своїй сторінці в соцмережах це теж є по суті прямою трансляцією. Наприклад, пряма трансляція у Facebook – це функція, яка передбачає безпосередню трансляцію подій за допомогою комп’ютера або ж мобільного пристрою. Майже ідентичне визначення має й пряма трансляція в Instagram. Принципової різниці між прямою трансляцією у соціальних мережах та прямою трансляцію теле- або радіопередач немає. Як підтримка зв’язку з глядачами у реальному часі, так і швидкість поширення трансляцій або можливе охоплення у лайвів та телетрансляцій  є подібними. 

Інший аспект, на який потрібно звернути увагу особливості окремих процесів та види засідань (відкрите і закрите). Під час закритого судового засідання заборонена будь-яка трансляція. 

При цьому кодекси можуть визначати деякі особливості зйомки, яким суд надасть перевагу. Зокрема, в адміністративному, господарському та цивільному процесах трансляція здійснюється за наступних умов:

  • з дозволу суду, який повинен врахувати думки учасників справи та оцінити можливість здійснення трансляції без шкоди для судового розгляду
  • якщо рішення оголошується прилюдно, будь-яка особа може проводити в залі судового засідання фотозйомку, відеозапис, транслювати проголошення рішення по радіо і телебаченню, в мережі Інтернет

Натомість у кримінальному процесі передбачено, що здійснення зйомки, аудіозапис та транслювання судового засідання по радіо і телебаченню за допомогою стаціонарного обладнання відбувається на підставі ухвали суду. Така ухвала приймається з урахуванням думок учасників справи та оцінкою можливості проведення вишезазначених дій без шкоди для судового розгляду.

Як журналісту отримати дозвіл на трансляцію? З огляду на те, що пряма трансляція у соціальних мережах не до кінця охоплюється наявним регулюванням, порядок отримання дозволу на таку трансляцію теж відсутній. Однак, хоча прямої вказівки й немає, варто звернутися до суду з усним чи письмовим клопотанням про дозвіл.

Крім цього, громадяни можуть звернутися з проханням забезпечити пряму Youtube-трансляцію за допомогою технічних засобів самого суду.  Для цього потрібно надіслати офіційний лист на електронну пошту ДП “Інформаційні судові системи”. Необхідними критеріями для задоволення такого запиту є наявність суспільного інтересу та умова дотримання певних правил.

Тож для того, щоб безперешкодно транслювати хід судового засідання, журналістам бажано заздалегідь подати усне або письмове клопотання про дозвіл на відеотрансляцію. У разі необхідності також можна скористатися вищевказаною можливістю відеотрансляції засідання самого суду.