Три судові онлайн-інструменти, що допоможуть журналісту в роботі

December 28, 2022

Журналісти сприяють поширенню важливих тем, зокрема, й таких, що безпосередньо впливають на громадську думку та розвиток подій у державі. Не виключенням є й інформація про діяльність судів та суддів, особливо в  контексті судової реформи в Україні. Публічні сервіси даних на судову тематику є важливим інструментом доступу до інформації як у мирний, так і у воєнний час.

Водночас, у період дії воєнного стану в Україні, більшість публічних сервісів у відкритому доступі працюють з певними обмеженнями. Донедавна, наприклад, Єдиний державний реєстр судових рішень взагалі не працював, а після його відкриття користувачі зіштовхуються з відсутністю деяких рішень у базі. 

У цій консультації Центр демократії та верховенства права розповість про онлайн-інструменти, якими може користуватися журналіст для пошуку судової справи, дізнатись дату призначеного судового засідання, інформацію про сторони справи та чи не є він раптом стороною у справі.

Інструмент №1 Єдиний державний реєстр судових рішень

Першим та базовим способом “тримати руку на пульсі” щодо судових справ є Єдиний державний реєстр судових рішень. Реєстр працює як офіційний державний ресурс, на якому зібрано рішення судів України, що ухвалені з 2007 року. 

Однак ви не знайдете усіх деталей рішення, якщо судовий розгляд  відбувався  у  закритому  судовому засіданні, тому що таке судове рішення оприлюднюється з виключенням певної інформації. Крім того, в окремих випадках судове  рішення про  надання  дозволу  на  проведення розвідувального  заходу  або про відмову в наданні такого дозволу,  винесене  у  закритому  судовому засіданні, не оприлюднюється і не  публікується (ч. 2 ст. 2 Закону “Про доступ до судових рішень”).

Як користуватись Реєстром? 

Реєстр знаходиться за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/. Нижче наведене  стартове пошукове меню Реєстру, в якому зазначаються дані за якими система здійснюватиме пошук інформації. Якщо вам відома інформація про судову справу / реквізити потрібного документа — зазначте її в полях пошуковика, тоді Реєстр зможе здійснити пошук на її основі. Водночас, аби отримати потрібний документ, не потрібно заповнювати всі пошукові поля, якщо ви не володієте певною інформацією.

Скріншот сайту Єдиного державного реєстру судових рішень

 

  • Пошук конкретного судового рішення (постанови, ухвали тощо)

Для прикладу, шукатимемо справу щодо ненадання Центральною виборчою комісією копій автобіографій кандидатів у народні депутати України на запит про публічну інформацію Інституту медіа права (тепер – ЦЕДЕМ). 

Якщо вам відомий номер справи, пошук буде легким — потрібно лише ввести номер цієї справи (в нашому випадку – 826/3760/15) в полі “Справа №” пошукового меню. Результат  Реєстр знайшов потрібні документи зазначеної справи.

Скріншот сайту Єдиного державного реєстру судових рішень

 

Якщо номер справи невідомий, можна скористатися альтернативними шляхами пошуку, які приведуть до потрібних документів. Пропонуємо для пошуку 2 коротких способи. 

Спосіб 1: коли дані відомі 

Якщо вам відома будь-яка інформація про судову справу — впишіть її у відповідних полях пошуковика. Але будьте обачні, оскільки пошуковик не є “гнучким” і щоб отримати потрібний документ, потрібно виявити кмітливість. 

Наприклад, вам відомі дані про регіон суду, котрий розглядав справу, категорію справи (адміністративне / кримінальне / цивільне / господарське судочинство), точний або приблизний період ухвалення / постановлення і якого питання стосувалась справа:

  • Регіон суду – “м. Київ”. 
  • Категорія справи – “Адміністративні справи (до 01.01.2019)”. Зверніть увагу, що порушення права на доступ до публічної інформації розглядається в порядку адміністративного судочинства (відповідальність за порушення цього права визначена Кодексом України про адміністративні правопорушення). Обираючи форму судочинства, ви маєте розуміти до якої саме відноситься запитувана вами справа.
  • Період ухвалення (постановлення) “з 08.06.2015 по 08.06.2015”. 
  • Пошук за контекстом (аби ще більше звузити пошук) – “копії автобіографій кандидатів”. Зверніть увагу на декілька важливих моментів та прикладів щодо пошуку за контекстом, на яких наголошує довідкова інформація Реєстру:
  1. текст, введений у пошуковий рядок, має містити не менше двох символів;
  2. у пошуковий рядок можна вводити як слово, так і фразу;
  3. необхідно враховувати, що при виконанні пошуку обиратимуться документи, що містять шукані слова у всіх формах;
  4. використання спеціальних знаків допоможуть у пошуку: 
  • Подвійні лапки (“”) визначають порядок та форму слів у пошуковому запиті. Цей спосіб ми використали у прикладі нашого пошуку та взяли у лапки “копії автобіографій кандидатів”. Не копіюйте лапки з іншого тексту, а поставте їх вручну в полі “пошук за контекстом”. Якщо замість (“”) ви скопіюєте разом з текстом (“”) або («»), пошуковик може видати вам або надто багато рішень або надто мало. 
  • Знак питання (?) замінює у слові будь-який одиничний символ (при пошуку судового рішення, для якого повний номер невідомий, можна ввести у поле запиту рішення № 11?9.).
  • Зірочка (*) замінює у слові будь-який символ або декілька символів. Неможливо виконати пошук з використанням спеціального знаку зірочки (*), якщо у полі запиту перед знаком вказано менше трьох символів. Приклад: при пошуку судового рішення, прийнятого щодо  металургійного заводу, можна ввести у поле запиту металург*.

Детальніше про використання допоміжних інструментів для пошуку документів у Реєстрі дізнавайтесь за посиланням

Отже, результати пошуку показали 3 документи, що стосуються нашої справи. Документів менше, аніж за результатами пошуку за номером справи. Водночас, тепер нам відомий цей номер справи, тож можна сміливо вводити його в пошуковик (попередньо краще видалити дані з “пошуку за контекстом”, оскільки ви можете недоотримати декілька рішень / постанов / ухвал тощо).

Скріншот сайту Єдиного державного реєстру судових рішень

 

Спосіб 2: коли про справу невідомо нічого, окрім того, про що вона

Уявімо, що ми лише знаємо, що є така справа про відмову у наданні на запит копій автобіографій кандидатів у народні депутати. Тож як її знайти?

Відповідь – поле “пошук за контекстом”. Спробуйте підібрати найбільш точні слова / словосполучення / речення, що може містити рішення, та ввести у пошуковик. 

Рекомендація: якщо ви не впевнені у порядку розташування слів у словосполученні / реченні чи у їх існуванні у потрібному документі, краще їх в лапки не брати.

Для прикладу продовжимо використовувати для пошуку слова “копії автобіографій кандидатів”, що введемо у поле “пошук за контекстом”:

Скріншот сайту Єдиного державного реєстру судових рішень

 

Результат: пошуковик знайшов 24 рішення за ключовими словами, водночас проаналізувати таку кількість рішень не буде складно, ба більше, серед них є й потрібні нам рішення, а також номер справи, що допоможе легко віднайти усі необхідні судові рішення.

Скріншот сайту Єдиного державного реєстру судових рішень

 

  • Пошук прийнятих судових рішень для аналізу судової практики з відповідного питання 

Журналісти також можуть використовувати Реєстр для аналізу тенденцій розгляду судових справ з відповідних питань, отримувати інформацію – скільки справ щодо порушення певного права дійшли до суду тощо. Наприклад, потрібно проаналізувати, як суди розглядали справи щодо перешкоджання журналістській діяльності за 2021 та 2022 роки.

Рекомендація 1: варто попередньо ознайомитись з назвою та номером статті в законодавчому акті, що вас цікавить, аби дати пошуковику більш точний запит. Наприклад, перешкоджання журналістській діяльності є кримінальним правопорушенням, що визначається статтею 171 Кримінального кодексу України, яка має назву “Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”. Якщо ввести в поле “пошук за контекстом” назву статті “Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”, ви отримаєте всі документи, що містять зазначене речення (але не всі стосуватимуться кримінального провадження).

Рекомендація 2: в процесі пошуку ви також можете користуватися й іншими пошуковими стрічками, як фільтрами задля звуження свого аналізу. Наприклад, можна обрати певну категорію справ та обмежити період ухвалення / постановлення документів у часі, обрати лише певні статуси сторін судового процесу, проаналізувати постанови, ухвали, рішення тощо конкретного судді і так далі.

Розберемо детальніше на прикладі аналізу перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.

Пошук за контекстом. Якщо вас цікавлять усі документи, що приймались щодо порушення цієї норми за невизначений період часу (пошуковик видає документи датовані від 02.01.2006 і до сьогодні), потрібно ввести в поле “пошук за контекстом” слова “Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів” (без “”), отримаєте 14 сторінок з документами. Пошуковик надасть вам не лише справи, що стосувались кримінальних проваджень, а й цивільних, адміністративних. Наприклад, ви отримаєте для аналізу вироки за 171 статтею Кримінального кодексу; 365 того ж Кодексу – перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу (журналіста виштовхнули з приміщення ДП “Центр культурного і ділового співробітництва “Український дім”, спричинивши йому тілесні ушкодження у вигляді синців); рішення у цивільних провадженнях, як от за перешкоджання журналісту здійснення фото- та відеозйомки на території ринку.

Пошук за уточнюючими реквізитами (форма судочинства, категорія справи, норма закону, форма рішення тощо). Щоб звузити результат пошуковика, використовуйте також поля, розташовані у його правій частині:

Скріншот сайту Єдиного державного реєстру судових рішень

 

  1. Визначте до якої форми судочинства відносяться потрібні вам справи (в нашому випадку — кримінальне судочинство). 
  2. Далі необхідно обрати категорію справи, наприклад, “Кримінальні справи”. 
  3. Оберіть підкатегорію справ. Наприклад, підкатегорія “Кримінальні правопорушення проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина” категорії “Кримінальні справи” надасть вам інформацію щодо усіх злочинів, що стосуються цього розділу Кримінального кодексу – від перешкоджання здійсненню виборчого права до порушення права на безоплатну медичну допомогу (також в цю підкатегорію входить перешкоджання журналістській діяльності).
  4. Уточніть пошукові характеристики, якщо вам потрібно дослідити більш вузьке порушення – оберіть єдину статтю в рамках однієї з підкатегорій справ: так ви зможете конкретизувати результати пошуку до справ одного типу, який вас цікавить. Так, в рамках вищеописаної підкатегорії обираємо конкретну статтю “Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”.

Скріншот сайту Єдиного державного реєстру судових рішень

Результат 3 справи. 

Пам’ятаємо, що Реєстр негнучкий. Якщо заповнити поля “пошук за контекстом” – “Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів” (ставимо “”), “форма судочинства” – кримінальне та замість “категорія справи” прописати в полі “період ухвалення (постановлення)” дати – з 02.01.2019 до 27.12.2022 пошуковик надасть вже 5 документів, замість 3х. Якщо заповнити лише поля “пошук за контекстом” та “форма судочинства”, отримаємо 4 сторінки з документами (якщо прописати “Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів” в лапках). Якщо ввести “перешкоджання законній професійній діяльності журналістів” без лапок – отримаємо 5 сторінок документів.

Якщо нас цікавлять лише вироки щодо 171 статті Кримінального кодексу, потрібно обрати у полі “Форма судового рішення” слово “Вирок” і кількість документів скоротиться з 5 сторінок до 1.

А от у разі, якщо ви шукаєте вироки конкретного судді для аналізу, заповніть поле “ПІБ судді”. Разом з тим не забудьте надати пошуковику більше даних що вам відомі, як от назву суду тощо, оскільки ви можете випадково натрапити на тезку.

Важливо: У Реєстрі судових рішень не публікуються всі судові рішення, а тому, якщо ви намагатиметесь знайти потрібне рішення, його може не бути в базі.

Скріншот сайту Єдиного державного реєстру судових рішень

 

У період дії воєнного стану в Україні, з міркувань безпеки суддів та учасників судового процесу, доступ до Реєстру і до окремих рішень може обмежуватись. Таку ситуацію можна зрозуміти, адже в час війни окремі рішення можуть бути причиною для переслідування суддів чи учасників судового процесу російською злочинною армією. Водночас, з часом слід відновлювати відкритість Реєстру, з урахуванням вимог Закону “Про захист персональних даних”. Адже доступ до судових рішень має важливе значення в умовах розвитку демократії та верховенства права в державі.

Зважаючи на існування перешкод та специфіку використання Реєстру, в базі налічується 106 010 503 актів, тож Реєстр є основним інструментом для доступу до судових рішень.

Інструмент № 2 вебсайт “Судова влада України”

Інформація щодо стану розгляду судових справ. Таку інформацію можна знайти за допомогою інструменту на сайті Судової влади України в розділі “Інформація щодо стану розгляду справ” (аналогічний розділ присутній і на вебсайтах всіх українських судів в розділі “Громадянам”). Скориставшись таким способом, ви потрапите в наступне меню (яке не потребує заповнення усіх полів для пошуку, якщо ви не володієте якоюсь інформацією). Інтерфейс цього пошуковика є спрощеним на відміну від Реєстру судових рішень:

Скріншот сайту Судової влади України

 

До прикладу, якщо вам необхідно знайти судові справи, в яких ви (або інша особа, підприємство, установа, організація тощо) виступаєте однією із сторін, потрібно:

  • Обрати поле “Сторона по справі” та вписати ПІБ особи /  найменування підприємства, установи, організації, органу тощо, що є стороною у справі.
  • Пройти перевірку reCAPTCHA та натиснути “Пошук”
  • Дочекатися результатів — система видасть всі минулі та актуальні справи.

Завдяки такому пошуку ви дізнаєтеся:

  • Назву суду, який розглядає справу.
  • Номер справи.
  • Номер провадження у справі.
  • Дату реєстрації справи у суді.
  • Склад суду, який розглядає справу.
  • Інформацію про сторони справи.
  • Суть справи.
  • Стадію розгляду справи.
  • Дату наступного засідання по справі.

 

Для прикладу, вводимо в поле “Сторона по справі” – Центр демократії та верховенства права:

Скріншот сайту Судової влади України

 

Якщо натиснути на поле з потрібною справою, відобразиться меню, що запропонує:

  • Переглянути судові рішення по справі в Реєстрі судових рішень.
  • Перевірити, як здійснювався автоматичний розподіл судової справи.
  • Надіслати інформацію по справі на електронну пошту.

Важливо: майте на увазі, що деякі категорії справ не будуть відображатися, як от:

  • справи, в яких є відомості, що становлять державну чи банківську таємницю;
  • справи про усиновлення та ті, де обвинувачений є неповнолітнім; 
  • справи про злочини щодо статевої свободи чи недоторканності особи; 
  • справи, що розглядаються слідчим суддею в порядку Кримінально-процесуального кодексу; 
  • справи, розгляд яких відбувається в закритому судовому засіданні; 
  • та інші випадки, передбачені законом.

Пошук судових справ, призначених до розгляду. Інструмент “Список судових справ, призначених до розгляду” допоможе знайти інформацію про:

  • Дату та час, на яку призначений розгляд справи.
  • Склад суду.
  • Номер справи.
  • Назву суду.
  • Номер залу судового засідання.
  • Сторони у справі.
  • Суть справи.
  • Адресу суду.

Ви можете використовувати цей інструмент як для аналізу окремих категорій справ, як от перешкоджання законній професійній діяльності журналістів, так і для пошуку конкретної судової справи. Для отримання інформації — скільки справ щодо перешкоджання журналістській діяльності будуть розглядатись та якими судами, введіть в полі “Пошук” — “Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів” (якщо вас цікавить розгляд таких справ відповідним судом, потрібно заповнити поля “Регіон” та “Суд”; те ж стосується і дати, яка вас цікавить). 

Якщо ви шукаєте інформацію про судову справу, номер якої вам відомий — введіть у полі “Пошук” цей номер.

Якщо вас цікавить дата та час призначеного розгляду відповідної судової справи — введіть дату в полі “Список справ, призначених на” та номер справи в полі “Пошук”.

Також можна окремо аналізувати, які справи розглядатиме суд у певну дату, як на прикладі нижче:

Скріншот сайту Судової влади України

 

Для цього потрібно обрати регіон суду та назву суду, а також потрібну дату і ви отримаєте список справ та час, на який вони призначені:

Скріншот сайту Судової влади України

 

Окрім того, інструмент “Онлайн-трансляції судових засіданьнадає змогу переглянути судове засідання в режимі онлайн, якщо таке засідання відкрите.

Інструмент № 3 Опендатабот

Ще один інструмент, який буде помічним в роботі журналіста – Опендатабот — відкритий онлайн сервіс, що допомагає отримати доступ до більшості публічних даних, зокрема допомагає в пошуку інформації, пов’язаної із судовими справами та реєстрами. 

Зокрема, через бот в частині пошуку інформації про судові справи можна:

  • Перевірити чи не подали на особу до суду і чи немає актуальних судових повісток на особу. 
  • Знайти конкретне судове рішення, якщо ви були позивачем чи відповідачем у справі (для цього бот шукає інформацію щодо справ за останні 5 років).
  • Знайти інформацію про майбутнє судове засідання: день та час, суд, назву справи та суддю.
  • Підписатися на сповіщення. У разі появи нових повісток чи призначених судових засідань, Опендатабот автоматично сповістить вас про це.

Для користування послугами Опендатабот можна перейти на вебсайт сервісу, активувати бот в месенджерах або завантажити відповідний додаток на смартфон. 

Щоб скористатися Опендатабот після його активації (завантаження), необхідно:

  • Визначити, що ви шукаєте та натиснути відповідні кнопки в меню Боту.
  • Вказати дані, які сервіс запитуватиме для пошуку бажаної інформації чи надання необхідної послуги.
  • Отримати результати, які надасть сервіс.

До прикладу, якщо ви хочете перевірити чи немає щодо вас судового позову, потрібно:

  1. Активувати Бот.
  2. Натиснути кнопку “За ПІБ”, яка означатиме спосіб перевірки.
  3. Ввести своє прізвище ім’я по батькові.
  4. Дочекатися, поки сервіс відшукає інформацію.
  5. Отримати необхідні дані за результатами пошуку.

Покрокова інструкція:

Крок 1: активувати бот: ви потрапите в меню та зможете обрати необхідну послугу.

Скріншот боту “Опендатабот” в “Телеграм”

 

Крок 2: натиснути кнопку “шукати”: ви переміститеся в поле введення інформації.

Крок 3: після введення інформації, яку запитує бот (в нашому випадку це ПІБ), ви отримаєте відповідь, що включатиме дані в різних категоріях.

Скріншот боту “Опендатабот” в “Телеграм”

 

Крок 4: ви можете обирати необхідні види інформації (в нашому випадку обираємо “Пошук у судових справах”). Натиснувши цю кнопку, ви побачите перелік судових справ, в яких фігурувала шукана вами особа.

Окрім того, наразі завершена підготовка ще одного сервісу для доступу до судової інформації: через Дію. Завдяки розробці ДП “Центр судових сервісів”, незабаром можна буде отримувати судові рішення з електронним підписом суддів прямо в застосунку Дія. Така послуга також значно спростить процес доступу до судових рішень. 

Шляхи пошуку інформації судового характеру є доволі різними – вони дають доступ до різних категорій шуканих справ, можуть бути як державного, так і приватного характеру. Проте, щоб отримати більше потрібної інформації можна використовувати відразу dсі описані в консультації інструменти. 

Окрім того, допоміжними в роботі стануть інформаційні матеріали, що розроблялись в рамках проєкту ЦЕДЕМ “Зручний суд”, з якого ви дізнаєтесь: 

  • хто звільняється від сплати судового збору;
  • як подати позовну заяву;
  • права учасників судового процесу;
  • правила поведінки в залі судових засідань;
  • та багато іншої важливої інформації.

Також, у разі запитань з теми доступу до інформації по судових справах, ви завжди можете звертатися до експертів ЦЕДЕМ за електронною адресою info@cedem.org.ua