Чому мої персональні дані з державних реєстрів відкриті для інших?

March 18, 2021

Якщо ви зареєстровані або були зареєстровані як фізична особа-підприємець, то вашу адресу проживання можна знайти у вільному доступі на сайті YouControl чи E-data. А знаючи ваш ідентифікаційний номер, в OpenDataBot можна переглянути інформацію про транспорт та нерухомість, якими ви володієте. 

При цьому ви не давали згоди на обробку ваших персональних даних жодному з цих онлайн-сервісів. Звідки вони взяли інформацію, і чи мають вони право використовувати вашу інформацію? Читайте нашу консультацію.

Звідки онлайн-сервіси взяли вашу інформацію?

Онлайн-сервіси використовують публічну інформацію з офіційних сайтів державних органів та Єдиного державного веб-порталу відкритих даних. А державні органи, в свою чергу, зобов’язані оприлюднювати і регулярно оновлювати таку інформацію на цьому порталі та своїх сайтах.

Так, Постанова Кабінету Міністрів України №835 містить перелік даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, тобто у форматі, що дозволяє автоматизоване оброблення даних електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до них, а також їх подальше використання. Серед цих даних:

  • Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР);
  • Реєстр платників податку на додану вартість;
  • Реєстр платників єдиного податку;
  • Реєстр боржників (заборгованість по аліментах, штрафу тощо);
  • Інформація про зареєстровані транспортні засоби.

А відповідно до статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація у формі відкритих даних є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення.

Отож, онлайн-сервіси можуть вільно використовувати відомості з ЄДР та інших реєстрів відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» .

Але ж інформація містить персональні дані?

Звісно, публічна інформація у формі відкритих даних може містити в собі персональні дані (наприклад, місце реєстрації фізичної особи-підприємця).

У такому випадку, онлайн-сервіси, що використовують публічну інформацію у формі відкритих даних, мають дотримуватися вимог, передбачених частиною 3 статті 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації»:

  • Персональні дані мають бути знеособлені або
  • Персональні дані публікуються, якщо фізичні особи надали згоду, або
  • Надання й оприлюднення такої інформації передбачено законом, або
  • Обмеження доступу до такої інформації заборонено законом.

Наприклад, місце реєстрації фізичної особи-підприємця, що взяте з ЄДР, може вільно та відкрито публікуватись без знеособлення, адже оприлюднення такої інформації передбачено законом. А саме, стаття 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» прямо зазначає, що відомості, що містяться в ЄДР, є відкритим і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних). 

А звідки ваша інформація взялась в реєстрах?

Ви скористались однією з державних послуг – державна реєстрація фізичної особи-підприємця, речових прав на нерухоме майно чи транспортного засобу. Бо здійснення підприємницької діяльності, володіння нерухомістю чи автомобілем неможливе без державної реєстрації. 

Непотрібно навіть вашої окремої згоди на обробку персональних даних, достатньо заяви. Наприклад, стаття 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» зазначає, що відомості вносяться до ЄДР на підставі відповідних заяв про державну реєстрацію. 

Крім того, частина 5 статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» зазначає, що обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб’єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Тобто допускається обробка ваших персональних даних без вашої згоди, якщо це передбачено законом, зокрема законами про державну реєстрацію.

Як довго ця інформація буде відкритою в реєстрах? 

Залежить від інформації. Наприклад, Державний реєстр речових прав на нерухоме майно містить будь-які дії особи, що спрямовані на набуття, зміну або припинення прав на нерухомість, і підлягає довічному зберіганню (частина 6 статті 12 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”).

А інформація про вашу реєстрацію фізичної особи-підприємця (у тому числі адреса проживання) буде доступна поки ви займаєтесь підприємницькою діяльністю та ще 75 років після припинення діяльності.  Адже відповідно до частини 3 статті 7 «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» програмне забезпечення ЄДР повинно забезпечувати зберігання відомостей протягом 75 років з дати внесення запису про державну реєстрацію припинення діяльності.

Звісно, можна говорити про те, що такий строк завеликий, однак наразі саме такі строки передбачені законом.

Замість висновку

Публікація такої інформації у формі відкритих даних є правомірною та необхідною для суспільства. Завдяки ній можна перевірити свого контрагента перед укладенням договору, квартиру перед орендою чи авто перед покупкою і бути захищеним від шахраїв та обману – бути у безпеці.