Чи повинні волонтери, які збирають кошти для військових чи постраждалих цивільних на свою картку, подавати Декларацію про майновий стан та доходи

January 26, 2024

Багато волонтерів, які збирають кошти для допомоги військовим та постраждалим від війни мирним мешканцям, і досі постають перед питанням: чи реєструватися в реєстрі волонтерів Державної податкової служби (Реєстр волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації)? А якщо таки зареєструвалися – то як і куди звітувати про зібрані кошти? 

В цьому матеріалі пояснюємо ситуацію з поданням Декларації про майновий стан і доходи. 

Законом № 3050-IX від 11.04.2023 внесені зміни до Податкового кодексу України (п. 179.2 статті 179) відповідно до яких: “«Обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, у тому числі іноземні доходи, які згідно з цим Кодексом не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу». 

Тож якщо ви волонтер (мовою закону, благодійник – фізична особа), збирали кошти на свій картковий рахунок для допомоги ЗСУ і при цьому внесені до Реєстру волонтерів, то відповідно до положень підпункту “б” підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 ПКУ, ваші доходи є такими, що не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Відповідно, подавати Декларацію про майновий стан і доходи, такому благодійнику – фізичній особі не потрібно.

Тобто волонтери можуть посилатися на положення п. 179.2 ст. 179 ПКУ і не подавати Декларацію про майновий стан і доходи за результатами 2023 року.

На підтвердження відповідного висновку маємо відповідь Державної податкової служби України на звернення народної депутатки Інни Совсун.

На думку Державної податкової служби (ДПС), що  благодійник-фізична особа, яка внесена до Реєстру волонтерів, котрий веде ДПС відповідно до ЗУ “Про благодійну діяльність та благодійні організації” має право не подавати декларацію про майновий стан і доходи, за відсутності інших підстав для подання такої декларації.

Тому, наприклад, якщо фізична особа благодійник одночасно є ще й фізичною особою-підприємцем на загальній системі оподаткування (а отже, має подати декларацію про майновий стан і доходи), то зазначити суму зібраних благодійних коштів при поданні декларації їй таки доведеться.

А за бажання, благодійник фізична особа може подати декларацію і відзвітувати за кошти зібрані на благодійність. Однак зазначимо, що у формі декларації немає графи, окремо відведеної для звітування за кошти, зібрані для потреб військових чи постраждалих цивільних. Суми отриманих благодійних коштів треба відображати у рядку 11.3 розділу III “Доходи, які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу” податкової декларації про майновий стан і доходи.

Також звертаємо увагу на те, що Закон  № 3050-IX набув чинності лише 06.05.2023 року, тому його дія не поширюється на попередні звітні роки.

До того ж, можливість не подавати декларацію не звільняє волонтера, який зареєструвався в Реєстрі ДПС, від обов’язку мати та зберігати документальні підтвердження витрат, пов’язаних із наданням  благодійної допомоги (чеки, виписки, акти прийому-передачі, тощо). Адже цього вимагають положення підпункту б) підпункту 165.1.54 пункту 165.1 Податкового кодексу України.

Згідно з підпунктом 49.18.4 пункту 49.18 статті 49 ПКУ декларація подається за результатами року – до 1 травня року, що настає за звітним. Тобто декларацію за результатами 2023 року  слід подати до 1 травня 2024 року.