Використання дронів під час воєнного часу: поради для цивільних

November 15, 2022

Олена Спесивцева

Юристка напряму “Незалежні медіа” ЦЕДЕМ

o.sokolova@cedem.org.ua

Під час повномасштабної війни багато звичних для українців правил змінюються. Серед них і правила щодо можливості користуватися дронами цивільними мешканцями. Тож Центр демократії та верховенства права підготував аналітику, яка дозволить зрозуміти – чи можна цивільним використовувати дрони у воєнний час, як не стати правопорушником і не нашкодити країні.

Що таке дрон і для чого його використовують?

Дроном можна назвати будь-який безпілотний літальний апарат (безпілотне повітряне судно, безпілотник).

Залежно від його характеристик, дрон може набирати різну висоту та швидкість і виконувати різні завдання. Журналісти-розслідувачі ведуть приховану зйомку, рятувальники шукають зниклих людей з повітря, пожежники гасять вогонь, фермери оглядають поля – це лише низка прикладів.

І звісно ж, перше, що спадає на думку, коли йдеться про дрони та цивільних – фото- та відеозйомка для власних цілей або ж професійна робота  фотографів, відеографів чи блогерів. Впевнені, що багато хто має чудові кадри з сімейних свят, зняті за допомогою безпілотників, або знайомий із дронами Антона Птушкіна, який знімав за їх допомогою свої блоги. Але чи можуть цивільні використовувати дрони у воєнний час? І якщо можуть, то як саме?

Які умови використання дронів у мирний час?

Відповідно до Правил використання повітряного простору, польоти безпілотних повітряних суден масою до 20 кг включно виконуються без подання заявок на використання повітряного простору, без отримання дозволів на використання повітряного простору, без інформування органів управління Повітряних Сил Збройних Сил України та органів об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України, органів Державної прикордонної служби України, органів обслуговування повітряного руху та відомчих органів управління повітряним рухом.

Однак такі правила діють тільки якщо ви дотримуєтеся кількох вимог:

  • безпілотник не перетинає державний кордон України;
  • польоти не проходять над скупченням людей на відкритому просторі, над місцями щільної забудови чи об’єктами під державною охороною;
  • швидкість польоту безпілотного повітряного судна складає не більше 160 км/год;

Доки ви дотримуєтеся цих та інших вимог – використання безпілотника у мирний час не є протизаконним. 

Але не все так просто. Необхідно пам’ятати, що право на фото- і відеозйомку не є абсолютним навіть і в мирний час. Проте раніше ми не усвідомлювали ціни і значення цих заборон.

Наприклад, Закон України «Про державну таємницю» від 1994 року визначає перелік військових об’єктів, щодо яких встановлено обмеження фото- та відеофіксації (розташування підрозділів ЗСУ, про їх особовий склад та інше). Детальний перелік об’єктів у сфері оборони, які віднесено до державної таємниці зібраний за посиланням.

Крім того, діє заборона на використання дронів над атомними станціями, гідроелектростанціями, греблями, важливими державними об’єктами, природними заповідниками, об’єктами або промисловими підприємствами підвищеної екологічної небезпеки.

Описані заборони діють на постійній основі і в мирний, і у воєнний час.

Що змінилося після 24 лютого 2022 року?

Користуватися повітряним простором слід лише відповідно до закону як у мирний, так і у воєнний час. А з 24 лютого 2022 року захист повітряного простору тим паче став першочерговим завданням для ЗСУ та міжнародних партнерів, а також для кожного громадянина. 

Заборону або обмеження на використання повітряного простору України може встановити Державіаслужба та органи об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху (Украерорух) у таких випадках

  • якщо виникла загроза національній безпеці, суверенітету над повітряним простором України, територіальної цілісності України або 
  • під час збройного конфлікту, проведення спеціальних операцій, пов’язаних із протидією протиправній діяльності на державному кордоні, збереженням територіальної цілісності України та конституційного ладу, 
  • для нерегулярних рейсів (польотів) між пунктами відправлення, розташованими на території України, та пунктами призначення, розташованими на території держави-агресора, та у зворотному напрямку.

Указ Президента України ввів воєнний стан в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. У цей же день Державне підприємство обслуговування повітряного руху України “Украерорух” оголосило про закриття повітряного простору України. Тобто цивільним заборонено літати у повітряному просторі. Це правило стосується і безпілотників. Схожі рішення про заборону користування дронами для цивільних ухвалюють і на місцевому рівні – прикладом є повідомлення Управління СБУ у Львівській області.  

Отже, з моменту введення воєнного стану до вже чинних обмежень щодо використання повітряного простору додалися нові. Зокрема, постало питання – чи є винятки із загальної заборони або заборона є абсолютною?

В ідеалі правила використання дронів під час воєнного стану мали б бути зафіксовані у законодавстві. Тоді не виникали б спори щодо використання безпілотників, не існував би ризик притягнення до відповідальності громадян і спричинення шкоди національній безпеці.

Та на сьогодні немає єдиного регулювання, до якого б могли звернутися громадяни, аби з’ясувати: чи можна їм запустити дрон. Тож радимо зважувати кожну дію та  слідкувати за офіційними повідомленнями державних установ і внесенням змін до законодавства.

Наприклад, Управління СБУ у Львівській області зазначає що вимоги пункту 4 розділу ІІ Правил використання повітряного простору, а саме – “польоти безпілотних повітряних суден масою до 20 кг включно виконуються без подання заявок та отримання дозволів на використання повітряного простору” під час воєнного стану не діють, а запуск БПЛА та легких літаків відбувається виключно з погодження Служби безпеки України у Львівській області.

Під час війни обійтися без дронів складно. Наприклад, журналісти мають фіксувати руйнування на деокупованих територіях. А у сільському господарстві безпілотники допомагають розпилювати добрива над полями  Київщини, Сумщини, Чернігівщини та інших регіонів, на яких триває розмінування.

Для аграріїв, котрі використовують дрони, Міністерство аграрної політики та продовольства України розробило окрему Пам’ятку, у якій коротко визначило порядок запуску БПЛА у сільському господарстві.

У пам’ятці вказано: повітряний простір для цивільних користувачів наразі закрито. Проте, “для можливості забезпечення належного використання безпілотних повітряних суден у сільському господарстві суб’єктам господарювання необхідно звернутися до відповідної обласної військової адміністрації на предмет можливості використання на конкретній території (у районі) безпілотних повітряних суден. Рішення щодо можливості використання повітряного простору безпілотними повітряними суднами в конкретній області ухвалює Генеральний штаб Збройних Сил України.

Щодо інших випадків використання безпілотників (у навчальних цілях чи для будівництва) процедура лишається неузгодженою

Відтак, щоб уникнути ситуації, коли використання дрону розцінюватимуть як неправомірне, рекомендуємо попередньо отримати дозвіл на це у територіальному управлінні СБУ .

Правові норми, які регулюватимуть користування безпілотниками для цивільних, повинні відповідати на такі запитання:

 • Яка мета може вважатися прийнятною для використання дронів в умовах воєнного стану, та як її підтвердити?
 • Чи потрібно отримувати дозвіл на використання повітряного простору запуску дрона?
 • Якщо потрібен дозвіл, то до якого органу державної чи місцевої влади особі необхідно звертатися по нього?
 • У якій формі слід подавати заяву, які відомості вказувати в ній та які документи додавати? 
 • Яка процедура та строк розгляду заяви?
 • Які умови використання дрона (тривалість, локація, заборона на зйомку окремих об’єктів тощо)?
 • Якими правами та обов’язками наділений користувач?
 • Яка відповідальність настає за порушення правил користування повітряним простором для запуску дрона? 

Відповіді на ці та інші питання слід закріплені законодавчо, наприклад через доповнення відповідними нормами Постанови КМУ “Про затвердження Положення про використання повітряного простору України”. Відповідальне ставлення людей до використання повітряного простору та чіткі правила дозволять українцям користуватися дронами для своїх потреб та знати межі, після яких настає відповідальність.

Яка відповідальність може настати?

З 24 лютого СБУ та її територіальні підрозділи багато разів дякували громадянам за пильність і відповідальне ставлення до безпеки: власної і державної. Але не забували і нагадувати про відповідальність, яка може настати для порушників заборони на використання повітряного простору, зокрема за статтями 109, 110, 111, 112, 113 та 114 Кримінального кодексу України.

 • Статті 109 – 114.2  ККУ передбачають відповідальність за злочини проти основ національної безпеки України. 

Так неузгоджений політ дрона може стати ознакою колабораційної діяльності, пособництва державі-агресору, диверсії, шпигунства, тощо.
Більше того, якщо людина поширила інформацію із розташуванням військових об’єктів, переміщенням зброї або колони ЗСУ, знявши її з дрона, то їй загрожуватиме позбавлення волі на строк від 3 до 5 років. 

Якщо ж внаслідок таких фото та відео можна буде ідентифікувати місцевість розташування військових об’єктів, процесу переміщення зброї або колони ЗСУ, то строк позбавлення волі становить вже від 5 до 8 років.

До речі, відповідальність за порушення правил використання повітряного простору існує і в мирний час. А зараз слід пам’ятати: хоча окремі правила використання дронів у воєнний час не встановлені, все одно є ризик для оператора бути притягнутим до відповідальності за адміністративне чи кримінальне правопорушення.

Висновки

Повномасштабна війна росії проти України триває вже майже 8 місяців. Попри складні економічні умови, Україна крокує в напрямі становлення верховенства права та демократії, розвитку інформаційно-просвітницької галузі, сфери освіти, культури тощо. У всіх цих сферах не обійтися без новітніх технологій. Тому питання “чи можна користуватися дронами” доволі часто виникає у громадян.

Ми радимо у будь-якому разі пам’ятати про відповідальність. Жодні ваші дії не мають допомагати ворогу дізнатися про дії ЗСУ, ставити під загрозу життя та здоров’я військовослужбовців чи шкодити ходу операцій.

Рекомендації для громадян:

 • Під час дії воєнного стану пам’ятайте про заборону на використання повітряного простору для цивільного населення, яка стосується і дронів. 
 • Визначте та аргументуйте мету використання безпілотника (наприклад, для фіксації наслідків війни, висвітлення подій, потреби сільського господарства, будівництво, власних потреб тощо).
 • Для використання дронів обов’язково отримайте дозвіл від відповідного територіального управління СБУ.
 • Якщо ви аграрій, а дрон потрібен для сільськогосподарської роботи, користуйтеся Пам’яткою та зверніться із запитом до відповідної військової адміністрації. Запитайте про можливість використання дрону на конкретній території, про алгоритм такого використання та попросіть відповідний дозвіл.
 • Слідкуйте за внесенням змін до законодавства, яке стосується використання повітряного простору громадянами під час війни. 

Рекомендації для держави:

 • Зараз існує нагальна потреба розробити чіткі правила для цивільних громадян, які хочуть користуватися дронами у воєнний час. У них слід визначити покрокову процедуру отримання дозволів, перелік необхідних для цього документів, органи місцевої влади, котрі відповідатимуть за надання дозволів, а також встановити перелік заборонених для зйомки об’єктів.