Як довести своє авторство?

January 29, 2019

Багато журналістів неодноразово ставали жертвами порушення авторських прав, а саме – крадіжок тексту, відео тощо. Процедура захисту авторського права через суд є не зовсім простою, і одним з вагомих питань судового процесу є питання доказування авторства.

Спробуємо виокремити ключові моменти, на які варто звернути увагу.

ПРЕЗУМПЦІЯ АВТОРСТВА

Надзвичайно важливим для захисту авторського права є зазначення імені автора на тексті або іншому творі. По-перше, це дає можливість всім охочим дізнатись, до кого звертатись у разі необхідності використати цей матеріал. По-друге – і це найбільш значуще – в Україні діє презумпція авторства, тобто за відсутності доказів іншого автором твору вважається особа, чиє ім’я зазначене на його примірнику. При цьому жодних обов’язкових реєстраційних чи підтверджуючих процедур не передбачено. Ця норма прописана в ст. 11 Закону України «Про авторське право і суміжні права» і Верховний суд України звертав увагу всіх інших судів на необхідність враховувати це при винесенні рішень.

На практиці це означає, що людина, чий підписаний текст вкрали, при зверненні до суду не має доводити, що саме  вона є автором. У разі, якщо хтось інший захоче спростувати її авторство, саме він повинен буде надати докази, що автором є хтось інший.

Якщо ви опублікували ваш матеріал під псевдонімом, щоб скористатись презумпцією авторства ви повинні будете довести, що цей псевдонім використовується саме вами.

РЕЄСТРАЦІЯ АВТОРСЬКОГО ПРАВА

За українським законодавством авторські права виникають автоматично внаслідок факту створення твору. Законодавець не вимагає для їх виникнення виконання жодних формальностей, як то реєстрація чи спеціальне оформлення. Разом із тим, за бажанням кожен автор за бажанням може зареєструвати своє авторське право у відповідних державних реєстрах. Це робиться зокрема і для того, щоб у разі виникнення спору стосовно твору автору не треба було доводити свої права у суді. По суті така реєстрація є додатковою гарантією прав автора. Реєстрацією авторських прав займається Міністерство економічного розвитку і торгівлі – орган, який виконує функції з реалізації державної політики у сфері інтелектуальної власності. Протягом тривалого часу такі функції було покладено на Державну службу інтелектуальної власності, яка наразі є ліквідованою. Свідоцтво про реєстрацію авторського права, навіть якщо ваш твір було опубліковано анонімно, стане беззаперечним доказом вашого авторства у суді.

ІНШІ ДОКАЗИ АВТОРСТВА

Навіть якщо ви опублікували ваші матеріали анонімно і попередньо не зареєстрували авторські права на них, шанси довести ваше авторство в суді зовсім непогані. Так, ви можете надати суду вихідні примірники вашого твору, які наявні лише у вас (зокрема, оригінали фотографій, рукописи тощо). З цією метою можна порадити публікувати ваші фото, наприклад, у трошки гіршій якості, з обрізаними краями або з водяними знаками, щоб первинний варіант зберігався лише у вас. Стосовно текстів, то у разі необхідності суд може призначити лінгвістичну авторознавчу експертизу та поставити перед експертом питання, чи є певна особа автором наданого на дослідження тексту. Така процедура буде достатньо довгою та потягне за собою певні судові витрати, зазвичай до неї вдаються у разі доказування авторства літературних творів великого обсягу.

З огляду на це наша порада – не залишайте ваші матеріали анонімними, або вже в момент публікації подумайте про те, які докази можуть свідчити про саме ваше авторство.