Як Словаччина, Угорщина та Польща затвердили відсотковий механізм для підтримки громадянського суспільства

February 22, 2022

На рубежі 1990-2000-х років багато країн Центральної та Східної Європи почали запроваджувати “відсотковий механізм” (“відсоткову філантропію») для підтримки розвитку громадянського суспільства.

Механізм дає можливість кожному громадянину-платнику податків відрахувати частину зі свого податку на доходи (умовно, 2% з 18% ПДФО) на фінансування громадської чи благодійної організації, а в деяких країнах – і на користь релігійної організації (https://cutt.ly/ATa89pC).

Доволі тривалий міжнародний досвід роботи відсоткового механізму демонструє Україні ще одну важливу перевагу, крім податкової просвіти громадян. Відсотковий механізм – це засіб впливу громадян на ухвалення будь-яких рішень в державі. Адже платники податків отримують можливість ініціювати та адвокатувати будь-які рішення як на місцевому рівні, так і на державному, просто підтримуючи організації громадянського суспільства, та контролювати таким чином їхню роботу.

До вашої уваги пропонуємо інфографіку про функціонування відсоткового механізму в Угорщині, Словаччині та Польщі станом на 2021 рік.

Інформація надана Європейським центром некомерційного права (ECNL) в рамках співпраці в проєкті “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України”.