Механізми Спеціальних процедур Ради ООН з прав людини як міжнародні інструменти правозахисту та адвокації

June 9, 2021

Механізми Спеціальних процедур Ради ООН з прав людини як міжнародні інструменти правозахисту та адвокації: інформаційний документ

Автор: Володимир Хорбаладзе, експерт Центру демократії та верховенства права

Захист та безпека представників громадянського суспільства в Україні на сьогодні залишається проблемою, яка потребує вирішення на національному рівні. Згідно даних моніторингу, лише у 2020 році було зафіксовано 101 випадок переслідування українських громадських активістів та правозахисників. Представники громадського сектору стикаються як з фізичними нападами, знищенням та пошкодженням майна, погрозами чи іншими формами тиску, так і з юридичним переслідуванням, а саме відкриттям кримінальних справ проти активістів, перешкоджанню мирним зібранням, незаконними затриманнями чи обшуками.

Для створення належних безпекових умов та захисту своїх прав, українські активісти та організації громадянського суспільства змушені поруч із застосуванням превентивних заходів, використовувати правові інструменти, передбачені національним та міжнародним законодавством. Зазвичай такі дії, полягають у зверненні до правоохоронних органів та національних судових механізмів, та, у разі неефективності останніх, до Європейського суду з прав людини. Ці механізми є загальновідомими та активно використовуються громадянським суспільством. 

Водночас, цей документ має за мету проінформувати представників громадського сектору в Україні щодо можливого використання ще одного міжнародного інструменту правозахисту, який створений та функціонує в системі ООН, а саме Спеціальних процедур Ради ООН з прав людини. 

Щоб читати та завантажити документ, натисніть на зображення

Цей документ став можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з  міжнародного розвитку (АМР США) в межах проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського  суспільства України”, який реалізується ІСАР Єднання, Українським незалежним центром політичних досліджень  (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ). ІСАР Єднання несе відповідальність за зміст, який  може не відображати поглядів АМР США або Уряду Сполучених Штатів Америки