Як ОГС перевірити потенційного партнера і уникнути ризиків блокування їхньої діяльності

September 16, 2022

Повномасштабне вторгнення Російської Федерації на території України мало наслідком закриття відкритого онлайн-доступу до багатьох державних реєстрів, в тому числі ЄДРПОУ.

Разом з динамікою збільшення кількості нових НПО, особливо громадських об’єднань, актуальності набуло питання перевірки потенційних партнерів та контрагентів ОГС для убезпечення себе від співробітництва з сумнівними особами.

Враховуючи прийняття Закону України від 3 березня 2022 року No 2116-IX «Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності Російської Федерації та її резидентів» (далі – Закон України No 2116-ІХ), який надав право примусового вилучення в Україні власності Російської Федерації як держави та її резидентів, а також постійно оновлюваний список осіб, на яких накладено національні та/або міжнародні санкції, питання перевірки партнерів стає дуже важливим для безперешкодної і безпечної діяльності ОГС. Адже співробітництво з такими особами, в найгіршому випадку може призвести до розслідування з боку правоохоронних органів і звинувачень в колабораціонізмі.

Варто також зазначити, що Постановою Правління НБУ від 24.02.22 No 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» вже накладаються обмеження на фінансові транзакції з резидентами не тільки РФ, але й Республіки Білорусь, відповідно, якщо ОГС має фінансові розрахунки з такими резидентами, то ці транзакції можуть бути блоковані.

Враховуючи те, що підставами для стягнення активів фізичних та юридичних осіб відповідно до ст.5-1 Закону України «Про санкції» є в тому числі здійснення пожертв, благодійної допомоги та іншої безоплатної передачі грошових коштів чи майна на користь держави-агресора або осіб, які створили суттєву загрозу національній безпеці, суверенітету чи територіальній цілісності України, в законодавче поле дії Закону України No2116-IX можуть потрапити НПО, як юридичні особи.

4 серпня 2022 року для підвищення обізнаності представників ОГС дотичних положень законодавства України щодо санкційної політики, а також методів перевірки своїх контрагентів та благодійників на предмет зв’язків з підсанкційними особами ЦЕДЕМ організував та провів експертну дискусію. За її підсумками був розроблений цей посібник.

Завантажити посібник можна за посиланням.

Цей матеріал підготовлений ЦЕДЕМ в межах проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України”, що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ).