В умовах російської агресії проти України й зростання глобальних викликів, пов’язаних із протидією легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та розповсюдженню зброї масового знищення (ВК/ФТ/ФРЗМЗ), сектор неприбуткових організацій (НПО) в Україні стикається з безпрецедентними ризиками та викликами. Цей документ містить ключові результати та висновки незалежного дослідження, а саме комплексної оцінки ризиків сектору НПО в Україні у сфері протидії ВК/ФТ/ФРЗМЗ, яка врахувала як міжнародні стандарти, зокрема оновлену Рекомендацію 8 FATF, так і український контекст в умовах повномасштабної війни.
Мета дослідження — всебічний аналіз ризиків і факторів їх зниження в секторі НПО з охопленням різних категорій організацій, їхніх донорів і стейкхолдерів. Дослідження складається із шести взаємопов’язаних частин, які охоплюють оцінювання вразливості, загроз і ризиків за категоріями НПО, самооцінку ризиків організацій, опитування стейкхолдерів і донорів, а також аналіз факторів зниження ризиків.
Дослідження було проведено відповідно до Методології оцінювання ризиків сектору неприбуткових організацій в Україні у сфері відмивання коштів, фінансування тероризму, фінансування розповсюдження зброї масового знищення. Цю методологію розроблено командою ЦЕДЕМ із залученням міжнародних експертів.
Оцінювання вразливості за категоріями НПО (Частина 1 дослідження) проведено протягом грудня 2023-червня 2024 років Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва за методологією ЦЕДЕМ, розробленою в межах проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України”.
Оцінювання загрози за категоріями НПО (Частина 2 дослідження), оцінювання ризику за категоріями НПО (Частина 3 дослідження), опитування НПО щодо їхньої самооцінки ризиків ВК/ФТ/ФРЗМЗ (Частина 4 дослідження), глибинні інтерв’ю з донорами та стейкхолдерами НПО щодо ризиків ВК/ФТ/ФРЗМЗ (Частина 5 дослідження), аналіз факторів зниження ризиків для НПО (Частина 6 дослідження) були здійснені командою експертів ЦЕДЕМ в період із вересня 2023 року по серпень 2024 року.
Ключові положення звіту дивіться за посиланням.
Повний звіт доступний за посиланням.
Звіт створений у межах проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України”, що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. ЦЕДЕМ несе повну відповідальність за зміст, який може не відображати поглядів АМР США або Уряду Сполучених Штатів Америки.