14 лютого 2025 року Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) направив до Національного банку України пропозиції змін до національного законодавства України у сфері банківського обслуговування та фінансового моніторингу НПО (далі – Пропозиції), напрацьовані експертами ЦЕДЕМ у рамках підготовки переговорної позиції України про вступ до ЄС щодо розділу 4 Кластеру 2 “Вільний рух капіталу”.
Пропозиції враховують думки та ідеї, висловлені експертним середовищем під час обговорення “Підготовка вступу України до ЄС: які зміни потребує національне законодавство у сфері банківського обслуговування та фінмоніторингу НПО”.
ЦЕДЕМ провів цей захід 28 січня 2025 року, зібравши за одним столом широке коло експертів громадського сектору, органів державної влади та міжнародних організацій.
Відеотрансляція заходу доступна у Facebook за посиланням.
Нагадаємо, що наразі Україна перебуває на непростому шляху переговорів про вступ до Європейського Союзу, який розпочався з подання заяви на членство в ЄС у лютому 2022 року, лише через кілька днів після початку повномасштабного вторгнення. Вже у червні 2022 року Європейська комісія представила свої позитивні висновки щодо заяви, і того ж місяця усі держави-члени ЄС надали Україні статус кандидата на вступ до ЄС.
14 грудня 2023 року Євросоюз ухвалив рішення про відкриття з Україною переговорів про вступ. На першій Міжурядовій конференції в червні 2024 року Європейський Союз офіційно відкрив переговори з Україною про вступ.
Більш детально про це – за посиланням
Цікаво, що переговори про вступ не є переговорами у класичному сенсі, натомість це тривалий процес зі складною структурою і методикою (остання була змінена, до речі, не так давно, у 2020 році). Якщо відкласти політичні питання, мета переговорів про вступ полягає є такою:
- з боку України – відповідати критеріям членства, зокрема привести національного законодавства у відповідність до acquis ЄС і забезпечити його ефективне застосування,
- з боку Євросоюзу – досягнути стану готовності прийняти нову державу-члена.
Для того, аби допомогти Україні у цьому, ЄС створив 35 переговорних розділів в 6-ти основних кластерах, за якими Єврокомісія проводить офіційний скринінг відповідності законодавства України праву ЄС. За кожним розділом в листопаді 2024 року Уряд України створив робочі (переговорні) групи і затвердив їх персональний склад. До складу переговорних груп увійшли представники уряду, парламенту, громадянського суспільства, бізнес асоціацій. ЦЕДЕМ входить до декількох з цих переговорних груп.
Робота з підготовкою переговорної позиції щодо Розділу 4 “Вільний рух капіталу” Кластеру 2 “Внутрішній ринок” передбачає необхідність врахувати рекомендації Єврокомісії на 2025 рік щодо продовження приведення українського законодавства та інституційних практик у відповідність до стандартів FATF, а також ухвалити акти законодавства щодо AML, віртуальних активів, скринінгу інвестицій тощо.
Такий процес адаптації українського законодавства передбачає створення абсолютно нового комплексу правових норм на основі та з урахуванням законодавства ЄС, зокрема у такій важливій для ОГС сфері, як боротьба з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму. Саме тому важливо забезпечити залученість до цього процесу експертного громадського сектору. Розробка таких норм в активному діалозі стане запорукою вчасної та якісної адаптації законодавства України до acquis ЄС, посиленню співпраці між державними органами та громадянським суспільством та, як наслідок, зменшення дерискінгу та надлишкового регуляторного навантаження на роботу ОГС.
Напрацьовані експертами ЦЕДЕМ пропозиції змін до національного законодавство охоплюють імплементацію Рекомендації 8 FATF, Директиви про запобігання відмиванню грошей (AML4) у редакції Директиви (ЄС) 2018/843 Європейського Парламенту та Ради від 30 травня 2018 року та Директиви (ЄС) 2024/1640 Європейського Парламенту та Ради від 31 травня 2024 року про механізми, які мають запровадити держави-члени для запобігання використанню національної фінансової системи для цілей відмивання грошей або фінансування тероризму.
Цей документ буде цікавим для ознайомлення усім небайдужим представникам громадянського суспільства, адже саме ми з вами є невід’ємною частиною процесу європеїзації національного законодавства і вибору того шляху, яким Україна вступить до ЄС.
Саме зараз важливо активно долучатися до процесу формування переговорної позиції України, адже членом ЄС має стати не окремі державні інституції, але вся держава з розмаїттям своїх громадян та їхніх об’єднань,, бізнесу, культури, медіа та інших стейкхолдерів. Сьогодні уряд пропонує достатньо можливостей для представників громадянського суспільства долучитися до євроінтеграційних процесів, закликаємо скористатися ними.
Запропоновані ЦЕДЕМ пропозиції змін доступні за посиланням.