3 травня – Всесвітній день свободи преси

May 3, 2025

​3 травня світ відзначає Всесвітній день свободи преси – дату, встановлену Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році на основі Виндгукської декларації 1991 року. Цей день покликаний нагадати про важливість свободи слова, захисту журналістів та вшанування тих, хто загинув або постраждав під час виконання професійних обов’язків. 

В умовах повномасштабного вторгнення Росії в Україну журналісти стали не лише очевидцями, а й жертвами воєнних злочинів. За даними Інституту масової інформації, станом на квітень 2025 року щонайменше 30 українських цивільних журналістів та один медійник-військовослужбовець утримуються в російському полоні.

У період з 2014 по 2021 рік Росія вбила на території України семеро журналістів: троє загинули під час виконання професійних обов’язків, ще четверо — як учасники бойових дій.

З початку повномасштабної війни, з 24 лютого 2022 року, Росія позбавила життя вже 103 українських медійники. Із них 12 — під час журналістської роботи, 91 — як військових або цивільних жертв обстрілів, катувань та інших воєнних злочинів.

Особливо трагічним є випадок української журналістки Вікторії Рощиної. У серпні 2023 року вона зникла під час журналістської поїздки до тимчасово окупованої частини Запорізької області. Незабаром стало відомо, що її затримали російські військові. Це вже було не перше викрадення Вікторії з боку окупантів. Увесь час з моменту зникнення вона перебувала в повній ізоляції: без доступу до правової допомоги, без зв’язку з родиною, без офіційного визнання затримання. Попри це, українські та міжнародні журналісти вже в 2024 році почали документувати свідчення про тортури, яких її могли піддавати, спираючись на свідчення жінок, які пройшли через ті самі фільтраційні та катівні центри. У жовтні 2024 року рідні Вікторії отримали сповіщення від російської сторони про смерть журналістки.

У лютому 2025 року її тіло було повернуто до України. Судово-медична експертиза виявила численні сліди тортур: переломи ребер, гематоми, а також відсутність мозку, очей і частини трахеї. Ці обставини свідчать про можливу спробу приховати насильницький характер смерті.

Міжнародна журналістська коаліція Forbidden Stories ініціювала проєкт “Вікторія”, який розслідує не лише долю Рощиної, а й систематичні тортури та незаконні утримання українських цивільних у російських в’язницях. За даними розслідування, щонайменше 16 тисяч українців утримуються в понад 180 місцях позбавлення волі, де застосовуються тортури. 

У цей день ми вшановуємо пам’ять всіх журналістів, які загинули або постраждали, виконуючи свій професійний обов’язок. Їхня мужність та відданість правді є прикладом для всіх нас.​

Закликаємо міжнародну спільноту посилити тиск на Росію з вимогою звільнити всіх незаконно утримуваних журналістів та провести незалежне розслідування воєнних злочинів проти представників медіа.​

Свобода преси – це не лише право журналістів, а й право кожного з нас на доступ до  правдивої інформацію, який не буде можливим без вільної роботи журналістів, без підтримки незалежних медіа та без можливості для журналістів працювати, не боячись за своє життя.