21 травня 2021 року у Верховній Раді зареєстрували проєкт Закону № 5546 про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (про тимчасове включення програм загальнонаціонального багатоканального (цифрового) мовлення з використанням радіочастотного ресурсу до складу універсальної програмної послуги для забезпечення інформаційної безпеки населення в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації) (н.д. Олександр Федієнко, Микита Потруаєв та інші). Він передбачає безкоштовний доступ до загальнонаціональних каналів мешканцям територій, на яких діють військово-цивільні адміністрації.
Що пропонують автори
Цим законопроєктом депутати хочуть надати мешканцям прифронтових областей доступ до загальнонаціональних каналів (наприклад, “1+1”, “Новий канал”, “ТРК Україна” тощо) за рахунок Державного бюджету, тобто безкоштовно для самих глядачів.
Зараз Законом України “Про телебачення і радіомовлення” визначено, що всі провайдери обов’язково надають доступ користувачам до:
- телеканалів “Національної суспільної телерадіокомпанії України” (UA: Перший, UA: Культура тощо);
- телеканалу “Рада”;
- частини місцевих і регіональних каналів.
Ці канали входять до універсальної програмної послуги. За них додатково платити не потрібно.
Автори законопроєкту № 5546 пропонують до цього переліку додати й загальнонаціональні канали, але в межах населених пунктів і областей, в яких діють військово-цивільні адміністрації. Станом на зараз це Донецька і Луганська області, а також міста, селища і села в них. Витрати на трансляцію покриватимуться з Державного бюджету. Трансляція на цих умовах триватиме доти, доки Російську Федерацію визнано державою-агресором.
Після ухвалення закону Національна рада з питань телебачення і радіомовлення повинна буде протягом двох місяців затвердити і оприлюднити список програм (каналів і радіостанцій), які транслюватимуться провайдерами обов’язково.
Чого очікують автори від таких змін
За словами ініціаторів законопроєкту, такі кроки покликані посилити інформаційну безпеку у прифронтових і прикордонних населених пунктах. Його ухвалення повинне усунути ризики того, що загальнонаціональні українські канали стануть недоступними у Донецькій та Луганській областях.
Такі зміни можуть дійсно заохотити користувачів споживати більше українського контенту, зокрема й україномовного, і зменшити вплив російської пропаганди.
Картка законопроєкту: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/26665