Кожні два дні на наших дорогах гинула дитина і травмувалися ще тринадцятеро – таким є середній показник смертності і поранень у ДТП за 2024 рік. Тож українські діти й надалі втрачають життя та здоров’я не лише через війну – дорожньо-транспортні пригоди лишаються другою за масштабами причиною загибелі дітей після російських обстрілів.
Як повідомила Національна поліція України у відповідь на запит Центру демократії та верховенства права, минулоріч у ДТП загинули 180 дітей, ще понад 5 тисяч отримали травми. Це новий тривожний рекорд за останні три роки. Загалом же за цей час аварії забрали життя 476 дітей, ще понад 12,7 тисяч – зазнали поранень.
Загиблі діти внаслідок бойових дій, осіб | Травмовані діти внаслідок бойових дій, осіб | Загиблі діти внаслідок дорожніх аварій, осіб | Травмовані діти внаслідок дорожніх аварій, осіб | |
2022-2024 рр. | 596 | 1723 | 476 | 12741 |
Водночас, за даними Офісу Генерального прокурора, від початку повномасштабного вторгнення в Україні загинули 596 дітей, ще 1723 – отримали травми різних ступенів тяжкості.
Обидві цифри – жахливі, однак держава та суспільство докладають максимум зусиль, аби захистити українських дітей (і не лише їх) від загроз війни. Водночас дорожня безпека часто лишається поза увагою, хоча це об’єктивно легший виклик, ніж російські ракети і дрони: потрібні лише політична воля для змін і згода людей виконувати правила.
“Ця статистика шокує, адже держава здатна запобігати смертям та травматизму дітей, підвищивши безпеку руху. Для цього слід посилити контроль та збільшити санкції за некористування ременями безпеки, автокріслами та за перевищення швидкості. Адже саме надмірна швидкість лишається основною причиною ДТП з загиблими та травмованими ” – повідомила Олеся Холопік, директорка ЦЕДЕМ.
Як пояснюють у Кампанії “За безпечні дороги”, засоби безпеки є критично важливими. Адже, за даними ВООЗ, автокрісла знижують ризик смерті немовлят на 70%, а дітей – на 54-80%. Тоді як ремені безпеки знижують летальність на 40–50% для пасажирів на передніх сидіннях і на 25% для пасажирів позаду. А ще – захищають інших учасників руху: пристебнутий водій легше утримає контроль над автівкою під час аварії і уникне нових зіткнень.
Саме тому держава має вважати ігнорування ременів та крісел серйозним порушенням, яке загрожує життям сотень людей. Однак крім санкцій, потрібне і просвітництво: зокрема, пояснювати батькам, що дотримання цих простих правил рятує їхніх дітей.
Втілювати такі зміни Україна може і під час війни, адже у нас вже є успішний досвід реформ, яких вимагав ЄС для початку переговорів. Хоча Євросоюз не вимагає окремих змін щодо підвищення безпеки дорожнього руху, проте вже зараз варто впроваджувати кращі практики тих же країн-учасниць ЄС, які зможуть врятувати життя та здоров’я тисяч українців на дорогах.
Ефективне регулювання швидкості руху (розширення сітки штрафів за перевищення швидкості, збільшення кількості камер автофіксації на дорогах), впровадження системи штрафних балів (законопроєкт №12172, над яким працювали фахівці ЦЕДЕМ, вже зареєстровано у Верховній Раді, він може стати першим кроком на шляху до штрафних балів в Україні) та інфраструктурні зміни, які запобігатимуть створенню аварійних ситуацій на дорогах – це те, над чим потрібно працювати.