ЄС запускає нову еру захисту медіа

May 8, 2025

З 8 травня 2025 року набувають чинності нові статті Європейського акту про свободу медіа (European Media Freedom Act, EMFA). Статті посилюють захист незалежних медіа у цифровому середовищі та розширюють повноваження новоствореної Європейської ради з медіапослуг (European Board for Media Services).

Європейська рада з медіапослуг запрацювала 10 лютого цього року і покликана сприяти єдиному підходу до медіарегулювання в ЄС. Рада координуватиме дії національних регуляторів, реагуватиме на порушення з боку платформ і допомагатиме в оцінці зовнішнього медіавпливу. Вперше в історії ЄС з’явився єдиний дієвий орган для нагляду за дотриманням медіаправил у цифровому просторі.

Що саме передбачають статті 14–17?

Стаття 14. Контроль за відеоплатформами

Країни ЄС можуть вимагати одна від одної дій щодо порушень відеоплатформ (наприклад, YouTube). Якщо виникає спір, Рада може виступити медіатором і надати обов’язкове рішення щодо того, як діяти. Це дозволяє протидіяти, зокрема, допуску до платформи шкідливого або маніпулятивного контенту, включно з проросійською пропагандою.

Стаття 15. Узгоджені правила та обмін практиками

Рада сприяє єдності у регулюванні медіа, допомагає Єврокомісії формувати підходи до прозорості власності медіа, редакційної незалежності та пріоритетності суспільного контенту. Це дозволить краще викривати пов’язані з РФ проксі-медіа, які маскуються під незалежні джерела.

Стаття 16. Захист від шкідливих іноземних медіа

Рада координуватиме дії ЄС у відповідь на загрози безпеці, обороні або демократії від медіа з-за меж Євросоюзу. Зокрема, якщо їх контролюють уряди третіх країн, як у випадку з російськими пропагандистськими медіа та їхніми спробами маніпулювати інформацією. Рада може рекомендувати національним органам, як діяти, щоб обмежити вплив таких каналів.

Стаття 17. Справедливе ставлення платформ до медіа

Великі онлайн-платформи не можуть просто так блокувати незалежні медіа. Якщо контент не несе системної загрози, платформи повинні попередньо пояснити причини обмежень, а скарги мають розглядатись пріоритетно. Це також інструмент проти непрозорої модерації, яка може сприяти поширенню дезінформації, а не її стримуванню.

Україна, як країна-кандидат на вступ до ЄС, має орієнтуватися на принципи Європейського акту про свободу медіа (EMFA) та поступово імплементувати його положення у своє законодавство. Уже сьогодні наша держава оновлює медійне регулювання відповідно до європейських стандартів, зокрема, ухвалено Закон “Про медіа”, що гармонізує частину норм із правом ЄС та передбачає посилення ролі незалежного регулятора.