18-20 грудня 2024 року в Ужгороді пройшов щорічний форум “Фінансовий моніторинг – 2024”, який є традиційним майданчиком для підбиття підсумків року в цій сфері.
Анна Ісічко, заступниця директорки ЦЕДЕМ, виступила на панелі №5: Запобігання ризикам та загрозам ВК/ФТ/ФРЗМЗ на національному рівні (НОР‑4).
За цей рік зроблено чимало для незалежної оцінки ризиків (НОР) неприбуткових організацій, проведено спільні навчання з Академією фінансового моніторингу та у партнерстві з Офісом Ради Європи в Україні проведено круглий стіл з банківського дерискінгу, підготовлено і поширено низку інформаційних і комунікаційних матеріалів.
Під час свого виступу Анна Ісічко окремо зупинилась на викликах, що постали перед неприбутковими організаціями в Україні внаслідок впровадження законодавства в сфері протидії фінансуванню тероризму, і наголосила на необхідності інкюзивного напрацювання змін до державної політики та проведення НОР-2025.
Дані, отримані ЦЕДЕМ під час незалежної оцінки ризиків неприбуткових організацій, мають стати частиною НОР-2025. Від цього в подальшому залежить взаємодія суб’єктів первинного фінансового моніторингу (СПФМ) з організаціями громадянського суспільства, а ще більше – операційна діяльність і банківське обслуговування ОГС.
Матеріали Звіту незалежної оцінки доступні за посиланнями: українською та англійською мовами.
Однією з цілей налагодження партнерства між державними органами та громсектором є розбудова культури конструктивної і взаємовигідної співпраці. Додамо, що великого значення набувають спільні навчання СПФМ та ОГС, а також поглиблення знань всіх стейкголдерів у сфері протидії ВК/ФТ про їхні права та обов’язки. Фінансова стабільність України можлива тільки за умови чіткого і прозорого функціонування всіх ключових акторів економіки – держави, бізнесу, ОГС, для чого і створено систему фінансового моніторингу на національному рівні. За чим громсектор має продовжувати стежити і працювати на запобігання виникненню таких феноменів в майбутньому – це непередбачені наслідки впровадження законодавства в цій сфері, як-то присвоєння автоматично високого рівня ризику неприбуткових організацій, безпідставного блокування їхніх банківських рахунків, проблеми з кореспондентським банківським обслуговуванням, тощо.
Дякуємо за діалог та співпрацю Службі фінансового моніторингу України, попереду в України – НОР-2025! Працюємо далі! Відео з Форуму – на сторінці Академії Фінмоніторингу.
Організатори Форуму – Державна служба фінансового моніторингу України та Академія фінансового моніторингу за підтримки Pro-Integrity: Сприяння доброчесності у публічному секторі, Council of Europe, OSCE projects in Ukraine / Проєкти ОБСЄ в Україні та Антикорупційної ініціативи ЄС.
Матеріал підготовлено в межах проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства”, що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.