Глобальний індекс втручання тютюнової індустрії 2023: як Україна захищає свою політику

December 29, 2023

У Глобальному індексі втручання тютюнової індустрії 2023 Україна піднялася на 20 балів — цьогоріч отримала 44 бали, а в індексі за 2021 рік — 64 зі 100 можливих (де 0 це найменший рівень втручання, а 100 — найбільший). Відповідно в Індексі 2023 Україна зайняла 16 місце в рейтингу серед 90 країн світу, тоді як у минулому була на 52 місці серед 80 країн.

Переглянути презентацію Глобального індексу втручання тютюнової індустрії 2023.

Результати Глобального індексу втручання тютюнової індустрії 2023 відображають зібрані дані за період від квітня 2021 року до березня 2023 року. Найвищий бал втручання тютюнової індустрії у політику держави зафіксовано у Домініканській республіці — 100 балів, найнижчий у держави Бруней Даруссалам — 14 балів

Національний звіт України Індексу 2023 демонструє, як у воєнний час представники тютюнової індустрії намагалися відтермінувати введення євроінтеграційних положень Закону № 1978, а також здійснювали атаки на норми заборони куріння для кафе, барів і ресторанів. Також тютюнові компанії прикривалися «корпоративною соціальною відповідальністю», надаючи підтримку населенню різними товарами, обладнанням для притулків та медичним обладнанням у той час, як Philip Morris International та Japan Tobacco International були найбільшими платниками податків на росії серед міжнародних компаній.

«У переліку Міжнародних спонсорів війни НАЗК знаходяться вже 46 міжнародних компаній. Ще у серпні цього року ми внесли двох тютюнових «гігантів» PMI та JTI до цього переліку. Сукупно вони займають більше 60% російського тютюнового ринку. Це мільярди доларів інвестицій та шалені кошти, які йдуть до бюджету агресора. Крім репутаційних наслідків, потрапляння до нашого переліку ще й означає особливу пильність контрагентів як в Україні, так і у світі до цих компаній», — наголосив Андрій Позняк, експерт з комунікацій напряму мінімізації  корупційним ризикам у санкційній політиці Національного агенства з питань запобігання корупції.

На міжнародному рівні тютюнова індустрія визнана специфічним видом господарювання з огляду на те, що продукція, яку виробляють та поширюють тютюнові компанії, вбиває до 50% своїх споживачів

Тютюнова індустрія керується виключно прибутком. Вона прагне вплинути на політику, щоб створити умови, в яких вона зможе продати якомога більше сигарет. 

Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну визнає непримиренний конфлікт між інтересами тютюнової індустрії та інтересами здоровʼя людей. З огляду на це стаття 5.3 РКБТ ВООЗ визначає: «Під  час  розробки  та  здійснення  своєї політики охорони громадського здоров’я з боротьби проти тютюну Сторони діють  таким чином, щоб захистити свою політику від впливу комерційних та інших корпоративних  інтересів  тютюнової  промисловості  відповідно  до національного законодавства». Для тютюнової індустрії критично важливо підірвати виконання державами статті 5.3 РКБТ ВООЗ.

«Тютюнова індустрія активно використовує воєнний стан для відмивання свої репутації та намагається послабити вже діючі заборони. Маємо кейси, коли тютюнова компанія PMI фінансувала відкриття точок з генераторами у великих містах України у той час як У 2022 році отримала виручку в росії 7,9 млрд дол. США за які можна було виготовити 7900 ракет “Калібр”. Інший приклад, як тютюнові компанії безпідставно вимагали зупинити впровадження євроінтеграційної Директиви 2014/40/ЄС. На щастя Верховна Рада України відстояла позицію захисту здоровʼя», — зазначив Сергій Миткалик, Голова правління ГО «Антикорупційний штаб».  

Україна, як держава, що є підписантом Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну ще з 2006 року, взяла зобовʼязання захищати політику охорони здоров’я від втручання тютюнової індустрії навіть в умовах війни. Здоров’я населення та людський капітал України є набагато важливішим, аніж корпоративні інтереси тютюнових компаній, частина яких досі присутня на ринку рф та спонсорує війну проти України.

Тютюнова промисловість у різний спосіб чинила опір змінам, які відбувались в Україні. Нерідко компанії прикривалися «корпоративною соціальною відповідальністю», надаючи підтримку населенню різними товарами, обладнанням для притулків та медичним обладнанням. Цьому можна покласти край, вважає юрист Центру демократії та верховенства права Богдан Кашаник. Для імплементації статті 5.3 команда Центру пропонує три інструменти – прозорість, підзвітність та відповідальність.

Довідкова інформація:

Глобальний індекс втручання тютюнової індустрії (Global Tobacco Index) документує зусилля урядів щодо виконання статті 5.3 РКБТ ВООЗ та базується на загальнодоступній інформації про втручання тютюнової індустрії у країнах та відповіді їхніх урядів на це втручання. Глобальний індекс тютюну 2023 розроблений Глобальним центром належного врядування у сфері контролю над тютюном (GGTC) у партнерстві Stoping Tobacco Organisations and Products (STOP).