12 жовтня юристка ЦЕДЕМ Діана Наливанна презентувала розділ “Безпека активістів та ОГС” Карти правових реформ для громадянського суспільства під час презентації Моніторингового звіту щодо переслідування активістів/-ок, правозахисників/-ць та журналістів/-ок в Україні (липень-вересень 2020 року), який підготувала Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ).
Текст моніторингового звіту міститься за посиланням (українська та англійська версії). Презентацію можна подивитися у записі за посиланням: https://bit.ly/34N5zt8.
Робота над Картою правових реформ для громадянського суспільства тривала понад шість місяців з березня по вересень 2020 року, до її розробки долучилися більше ніж 250 представників організацій громадянського суспільства, міжнародних організацій та органів державної влади. В Карті правових реформ сформовано порядок денний реформ для громадянського суспільства, який містить 91 проблему та комплекс 307 рішень, які дозволять ці проблеми подолати. Карта правових реформ доступна публічно за посиланням: http://bit.ly/LegalRoadmapCSOs.
Питання безпеки громадських активістів зараз дуже гостро стоїть на порядку денному. Хвилі нападів, утисків та переслідувань громадських активістів набирають неабияких обертів. Один із восьми розділів у Карті правових реформ присвячений безпеці активістів та ОГС. Ключовими проблемами, які потребують вирішення є ризики ухвалення законопроєктів, які обмежують свободу асоціацій, а також відсутність системної комунікації та інституційної взаємодії між правозахисною спільнотою і органами влади, в контексті захисту й безпеки активістів.
Можливими рішеннями даних проблем є:
- відхилення негативних законопроєктів про лобізм та лобістську діяльність, також законопроєкту щодо прозорості діяльності громадських об’єднань з іноземною підтримкою та інших ініціатив, ухвалення яких може суттєво погіршити стан громадянського сектору в Україні;
- формування ефективного комунікаційного каналу співпраці правозахисників та правоохоронних органів. Наприклад, може бути створений консультативно-дорадчий орган (координаційний орган), або ж правозахисні ради (окремий підрозділ) при правоохоронних органах із залученням представників правоохоронних органів і громадянського суспільства. Такий орган чи органи будуть відповідальними за постійну комунікацію як усередині, так і зовні, а також збиратимуть та узагальнюватимуть дані про стан розслідування справ, які ведуть відповідні уповноважені органи тощо.
Карта правових реформ для громадянського суспільства в Україні створена в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», який реалізується ІСАР Єднання у партнерстві з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (АМР США).