Тема комунікації з тимчасово окупованими територіями (ТОТ) є важливою для роботи громадянського суспільства та медіа в Україні. Для ґрунтовного аналізу цієї теми Центр демократії та верховенства права організував дві події: онлайн-зустріч 12 листопада 2024 року та офлайн-обговорення 20 листопада у Києві. Ці заходи дозволили обговорити виклики, визначити стратегію та пошукати шляхи рішень, пов’язаних із комунікацією з ТОТ.
Зустрічі проходили під фасилітацією Сергія Стуканова, українського журналіста, керівника аналітичного відділу Центру контент-аналізу. Модераторкою була Дар’я Гросул, молодша юристка ЦЕДЕМ.
Онлайн-обговорення 12 листопада 2024 року
Однією з головних тем стало визначення цільових аудиторій, адже підходи до комунікації з мешканцями ТОТ, українцями на підконтрольних територіях та міжнародною спільнотою суттєво різняться.
Головною метою комунікації всередині країни визначено нагадування, що ТОТ є невід’ємною частиною України, протидію стигматизації мешканців ТОТ, роз’яснення складних питань, таких як колабораціонізм, а також висвітлення реальних умов життя людей в окупації. Ми визначили ключові суб’єкти, які мають очолювати процес здійснення комунікації: державні органи, організації громадянського суспільства, медіа та представницькі органи корінних народів України, із формуванням єдиного голосу та узгоджених меседжів для аудиторій – ВПО, мешканців ТОТ, активістів, корінних народів, іноземці.
У результаті ми виділили найбільш актуальні питання та ризики, що виникають під час комунікації з кожною з цих аудиторій, проаналізували наявні інструменти комунікації та їх ефективність. Ця зустріч дала змогу окреслити загальну картину проблем та підготуватися до більш детального обговорення під час офлайн-заходу.
Офлайн-обговорення 20 листопада 2024 року
Продовженням теми стала офлайн-зустріч, яка пройшла у форматі Світового Кафе із застосуванням правил Чатем Хауса. Захід, який тривав три години, зібрав представників державних органів, громадянського суспільства та медіа для обговорення конкретних шляхів подолання викликів у комунікації про та з ТОТ.
Зустріч була структурована у форматі тематичних сесій:
- Комунікація про ТОТ в Україні – розглянули питання, пов’язані зі збереженням стратегічної тиші, гетерогенністю ТОТ, обмеженням доступу до достовірної інформації та термінологічною точністю у висвітленні ситуації.
- Комунікація з мешканцями ТОТ – акцентували на необхідності узгодженої стратегії комунікації між державними органами, узгодженості позиції щодо визначення колабораціонізму.
- Комунікація про ТОТ з іноземними аудиторіями – обговорили важливість донесення правдивої інформації про ТОТ за кордон, боротьби з російськими пропагандистськими наративами, а також залучення ресурсів діаспори та міжнародних партнерів.
Ми також окреслили низку конкретних заходів, серед яких розробка стратегії інформаційної реінтеграції, оновлення термінологічного посібника щодо ТОТ, формування візії майбутнього звільнених територій тощо. Окрім цього, захід сприяв формуванню корисного нетворкінгу між експертами, які працюють із цією темою.
Захід став платформою для міжсекторального діалогу, що дозволив узгодити підходи до комунікації та закласти основу для подальших дій, спрямованих на підтримку мешканців ТОТ та зміцнення інформаційного дискурсу України.
З результатами обговорення можна ознайомитись за посиланням. Позиції учасників дискусії не відображають позицію Агенства США з міжнародного розвитку USAID Ukraine.
***
Заходи відбулись в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.