Війна створює моду на волонтерські “стартапи” та масову благодійність, але хто допомагає тим, хто обирає цей шлях напостійно?

November 7, 2024

Олеся Холопік, директорка Центру демократії та верховенства права

З часу повномасштабної війни кількість благодійних та громадських організацій в Україні зросла неймовірно. За даними дослідження, кількість зареєстрованих БО в Україні за 2022 рік збільшилася майже у 8 разів (6 367). Для порівняння у 2021 році створено лише 830 таких організацій. Понад 80% громадських ініціатив, які виникли після 24 лютого 2022 року, продовжують працювати й досі.  

Чи всі організації залишаться й діятимуть на користь України і після війни? 

Так, якщо матимуть сталу підтримку на старті.

Від хаосу до сталості: де новоствореним ГО чи БО шукати підтримку

Ми якось звикли, що в громадському секторі все відбувається саме собою. У потрібний час люди об’єднуються (хто як може і знає, зі своїми стандартами та підходами, кожен зі своїм досвідом) та  роблять те, що вміють і можуть.

Та чи можна обернути цей хаотичний рух на сталу, потужну силу,  від якої  очевидно виграє кожен громадянин та Україна в цілому?

Шість років тому я мріяла про те, щоб українські громадські та благодійні організації могли навчатись системно. Щоб люди, які наважились заснувати організацію чи фонд, не тонули в морі невідомості, набиваючи ґулі об бюрократичні й фінансові перешкоди. Я мріяла про менторство в громадському секторі: аби новостворена організація могла розраховувати на сталий і тривалий супровід. І моя мрія здійснилася.

Так народилась ідея Менторської програми проєкту, який вже 5 років допомагає громадським та благодійним організаціям. Це програма проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства”. Вона має досить складну назву Менторська програма для підсилення адвокаційних спроможностей. Але простими словами це навігатор для організацій-початківців, а також джерело ідей та нетворкінгу для старших організацій.

Сьогодні Менторська програма це сталий проєкт, який багато років надає підтримку початківцям в громадському секторі: волонтерам, активістам, менеджерам, які вирішили об’єднатись та створили власну організацію.

У 2020-му ми стартували з перших 15-ти організацій, котрим протягом шести місяців надавали підтримку ментори. Відтоді набори проводились щорічно. Програма тривала і у період епідемії коронавірусу, триває і в час повномасштабної війни. Загалом за час існування програмою скористались 82 організації-менті.

Цього року 5 програму пройшли  22 нові організації. Їхні ментори – також 22 організації, одні з найвідоміших в Україні, організації та лідери з багаторічним досвідом роботи в громадському секторі: “Центр прав людини ZMINA”, “Центр громадянських свобод”, “Вокс Україна”, “Пацієнти України”, “U-Cycle”, Громадянська мережа “ОПОРА” Рівне та інші не менш  досвідчені адвокаційники.

Ми пишаємось, що учасники цьогорічної програми – це громадські та благодійні організації з 16 (!) областей України.

Час вчитися системно: чому громсектору потрібні ментори

У 2019-му році, коли ми подавали заявку на наш проєкт, я чітко усвідомлювала, що в громадському секторі сильно відчувалась потреба в такій програмі. Адже тренінги, навчання та вебінари – це класно, але тренери чи консультанти відчитують одне навчання та біжать далі на інші. Натомість менторство передбачає сталість. Це про довгостроковість, коли організація-менті може розраховувати на тривалий супровід. 

Ми звикли думати, що менторство пов’язане радше з бізнесом, коли успішний бізнесмен чи успішна бізнесвумен менторить якусь іншу людину. Але в цій програмі менторами є цілі організації та команди, які передають досвід новоствореним чи створеним нещодавно організаціям. Іншими словами, менті (так ми називаємо організації, що отримують менторську допомогу) мають доступ до цілої організації – відповідно, можуть знайомитись із нею та з її практиками.

Тож ця програма – не лише про міжособистісну допомогу. Вона й про те, щоб стала організація допомогла зробити молоду організацію більш інституційно спроможною. І це працює: 67% з опитаних нами випускників попередніх програм відповіли, що Менторська програма однозначно вплинула на рівень розвитку їхніх організацій. 

Завдяки роботі з менторами, менті починають працювати більш системно, розробляють чіткі адвокаційні кампанії, які досягають успіху. Наприклад, торік у межах програми одна з організацій-менті проадвокатувала ухвалення Постанови Кабінету Міністрів, яка регулює проведення обов’язкової евакуації в примусовий спосіб дітей, які перебувають у зоні воєнних дій. Інша організація у співпраці з громадами сприяла створенню 67 Рад з питань внутрішньо переміщених осіб у семи регіонах України. 

Утім, насправді під час менторської програми є чим ділитись не лише менторам, а й менті. Адже кожна з організацій має свій унікальний досвід у громадському секторі. Варто лише бути відкритими і ділитись своїми знаннями. 

Ментори також вчаться: узагальнювати і передавати свій досвід, іноді – долати заперечення та опір. А часом робота з менті дозволяє менторам нарешті впевнитись у власній фаховості та усвідомити свою компетентність.

Під час кожної програми я щиро дякую досвідченим організаціям за їхню згоду стати менторами. Це нелегкий, але цікавий досвід – для когось він по-справжньому унікальний. Я сама проходила цей менторський шлях, коли потрібно було протестувати те, що створюєш. І це цікаво. Це шлях з викликами, і над цим теж потрібно працювати. Не так просто дати пораду, передати досвід.

Ментор – це не коуч, не психотерапевт, це дуже специфічна і важлива роль. Щоб бути ментором для інших потрібно самому бути готовим постійно вчитись – попри весь свій колосальний досвід. 

Програма для однодумців

Зрештою, найбільше мене надихає те, що Менторську програму творять не лише координатори та менеджери, а й учасники. Цьогорічні ментори та менті вже розробили та навіть частково втілили свої плани, а  я вкотре тішусь тому, що Центр демократії та верховенства права і я особисто долучені до цієї програми. Адже за 7 місяців місяців спільної роботи у синергії ми підтримали та посилили 44 новостворені організації, а 14 нових менторів отримали ні з чим незрівнянний досвід наставництва та долучення до спільноти.

Тож якщо ви працюєте в громадській чи благодійній організації – сміливо подавайтесь на Менторську 6.0 як ментор чи менті. Впевнена, що для вашої організації цей досвід буде визначальним. Маєте сумніви? Запитайте у наших організацій-випускників!

Більше інформації про новий набір на програму тут:

Для участі у конкурсі необхідно заповнити форму до 10 листопада 2024 року (включно). Форму заповнює керівник організації або делегована ним особа.

[Для потенційних організацій-МЕНТОРІВ]

Якщо ви досвідчена організація, маєте бажання ділитися досвідом та хочете долучитись у ролі ментора, переходьте за посиланням: https://bit.ly/3zYiHzf.

Детальна  інформація про конкурс менторів: https://cedem.org.ua/events/konkurs-mentory/.

[Для потенційних організацій-МЕНТІ]

Якщо ваша організація заснована менше трьох років тому або ж ваша організація започаткувала новий напрям діяльності, і ви хочете отримати супровід та цінний досвід від організації-ментора – переходьте за посиланням: https://bit.ly/409D0EC.

Детальна інформація про конкурс менті: https://cedem.org.ua/events/konkurs-menti/.

Відбір учасників здійснюється на конкурсній основі.

Сфера діяльності та місцезнаходження організації не впливає на вибір учасників.

Якщо у вас з’явилися запитання, пишіть на mentorship.cedem@gmail.com із зазначенням «Менторська програма 6.0. Запитання» в темі листа.

Більше інформації про реалізовані Менторські програми попередніх років – за посиланням https://linktr.ee/mentorship_cedem.

Фото: Центр демократії та верховенства права

Менторська програма 6.0 для підсилення адвокаційних та інших спроможностей організацій громадянського суспільства проводиться в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Ukrainian Center for Independent Political Research (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку USAID Ukraine – USAID Україна.