Процес Національної оцінки ризиків 2025 у секторі НПО запущено: громадський сектор відмічає позитивні тенденції

April 18, 2025

9 квітня відбулося перше засідання робочої підгрупи з питань проведення оцінки ризиків використання сектору НПО з метою відмивання коштів та фінансування тероризму (далі – ВК/ФТ). Нагадаємо, що ця підгрупа була створена 28 лютого цього року відповідно до оновленої у 2024 році Методики проведення Національної оцінки ризиків (далі – НОР), яку 26 грудня 2024 року схвалила Рада з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення. 

В засіданні взяли участь представники Державної служби фінансового моніторингу України, Міністерства фінансів України, Національного банку України, Міністерства юстиції України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Державної податкової служби України, Офісу Генерального прокурора, а також, вперше за всю історію проведення НОР, – представники громадського сектору, зокрема ГО “Центр демократії та верховенства права”, МБФ “Карітас України”, ГО “Центр політико-правових реформ”, БФ “Таблеточки”, ГО “Центр фінансової цілісності”,БФ “Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва”, ГС “Українська Гельсінська Спілка з прав людини”, ГО “Transparency International Ukraine”.

Засідання пройшло конструктивно і дозволило запустити процес збору інформації та даних, які необхідні для аналізу та оцінки ризиків використання сектору НПО з метою ВК/ФТ. Цей етап буде тривати до кінця червня. Частина інформації буде інтегрована зі Звіту про незалежну оцінку ризиків сектору НПО, який підготував ЦЕДЕМ у 2024 році. Відзначимо відмітити ще одну позитивну новацію у підходах збору даних в цьому раунді НОР – тепер учасники групи надаватимуть інформацію в розрізі даних про виявлені загрози та вразливості, притаманні сектору, що уможливить в подальшому зрозумілу та обґрунтовану оцінку відповідних ризиків та наслідків.

Також учасники робочої підгрупи погодили переліки типів НПО для оцінки. В цьому раунді вони будуть різні для оцінки в сфері ВК та оцінки в сфері ФТ – у сфері ВК будуть оцінені всі типи НПО, а у сфері ФТ (у відповідності до Рекомендації 8 ФАТФ) – лише громадські об’єднання, благодійні та релігійні організації, спілки та творчі спілки. В рамках цього питання ЦЕДЕМ вніс пропозицію про виключення з попереднього переліку НПО для оцінки в сфері ФТ профспілки, оскільки вони не підпадають від понятійне визначення ФАТФ як НПО (ця позиція викладена в FATF Best Practices Paper 2023, а також в рекомендаціях Світового Банку). Наразі ця пропозиція перебуває на розгляді РПГ.

Ще одним важливим результатом засідання робочої підгрупи було напрацювання єдиного підходу до застосування положень оновленої Методики НОР.

Слід виділити найсуттєвіші:

  • Твердження, що відсутність даних не обов’язково означає відсутність ризику та може свідчити про підвищений ризик, якщо це вказує на вразливість сектору НПО у системі ПВК/ФТ/ФРЗМЗ, не належить застосовувати безумовно, рішення про наявність підвищеного ризику має бути винесене на основі належного обґрунтування.
  • Положення Методики НОР в частині представлених факторів оцінки ризиків, ознак або факторів вразливостей та загроз використання сектору НПО з метою ВК/ФТ слід використовувати як механізм для оцінки, а не як кінцеві висновки такої оцінки. Рішення щодо факторів оцінки ризиків, ознак або факторів вразливостей та загроз, прийняті з застосуванням такого механізму, мають бути винесені на основі належного обґрунтування.
  • Для належного аналізу ризиків ВК/ФТ сектору НПО належить враховувати інформацію про порушення податкового законодавства з боку НПО, якщо такі порушення передували злочинам ВК/ФТ чи пов’язані з такими злочинами.

Також варто зазначити, що в результаті НОР встановлення загального рівня ризику для сектору НПО не передбачається – це цілком відповідає рекомендаціям ФАТФ. Втім, буде встановлено рівень ризику для кожної окремої категорії НПО.

ЦЕДЕМ дякує партнерам з Державної служби фінансового моніторингу України за конструктивну та плідну співпрацю на шляху до впровадження найкращих практик.