16 січня 2025 року ЦЕДЕМ організував подію, присвячену актуальним питанням удосконалення податкового законодавства для поширення практики страхування волонтерів. Метою заходу було обговорення поточного стану, викликів і перспектив законодавчих змін, які здатні забезпечити належний рівень турботи про життя та здоров’я волонтерів в Україні.
Сьогодні, якщо громадська чи благодійна організація вирішує страхувати своїх волонтерів, вартість такого страхування підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовим збором, оскільки воно вважається додатковим благом для волонтера. Це призводить до додаткових витрат у розмірі 23% від вартості страхового полісу, які має покрити організація. Така ситуація створює значний фінансовий тиск на неприбуткові організації, оскільки знайти донорське фінансування для покриття податкових витрат, особливо в умовах війни – практично неможливо.
До обговорення долучилося широке коло організацій громадянського суспільства, серед яких: Nonviolent Peaceforce, Helping to Leave, Карітас-Спес, Червоний Хрест України, Координаційний гуманітарний центр, Український незалежний центр політичних досліджень (УНЦПД), Благодійний фонд “Хід юристів”, БФ “Крила надії”, БФ “Таблеточки” а також представники державних інституцій: Міністерства соціальної політики України та Міністерства фінансів України. Участь у заході взяли представники міжнародної спільноти, зокрема посольства Швейцарії.
Захід відкрила модераторка, заступниця директорки ЦЕДЕМ Анна Ісічко, наголосивши на важливості конструктивного діалогу між організаціями громадянського суспільства та Міністерством фінансів України задля швидких та дієвих законодавчих змін щодо страхування волонтерів.
Наталія Повтарь, юристка ЦЕДЕМ, презентувала вже реалізовані кроки в комунікації Мінфіну та ОГС, зокрема щодо обміну пропозиціями змін до податкового законодавства. Вона також акцентувала увагу на ризиках тих змін, що закладені у редакції положень Мінфіном. Деякі пропоновані Мінфіном зміни можуть ускладнити процедуру страхування волонтерів організаціями та зарегулювати процес підтвердження такого страхування для спрощення оподаткування або лишити без частини гарантованої державою фінансової допомоги.
Для довідки: у більшості країн ЄС, зокрема в Литві, Латвії, Польщі, Угорщині, Чехії страхові внески та виплати не оподатковуються. Ба більше, країна-агресор російська федерація також не оподатковує страхові платежі, і навіть відшкодовує понесені волонтером витрати на страхування своїх життя або здоров’я коштом федерального бюджету.
Ключовим аспектом події став відкритий діалог громадськості із Міністерством фінансів України щодо законодавчих змін. Учасники шукали рішення, які б враховували позицію Мінфіну та водночас забезпечували соціальний захист волонтерів, дотримуючись принципів верховенства права та недискримінації.
Андрій Хомутський, заступник директора Департаменту податкової політики – начальник управління прямих податків Міністерства фінансів України, поділився поглядом держави на можливі “зловживання” пільгами щодо страхування волонтерів. Він зазначив, що регулятор прагне знайти баланс між потребами волонтерів та вимогами ефективного використання державних фінансових ресурсів.
Представники громадськості висловили ряд застережень щодо неприйнятності ряду змін, пропонованих Мінфіном. Зокрема, щодо віднесення витрат на страхування до адміністративних витрат організацій, оскільки волонтери часто залучені до конкретних проєктів. Також обговорювалося питання зменшення державної допомоги волонтерам у випадку вже здійсненої виплати страховою компанією (Порядок, визначений Постановою 604). Піднімалося питання правильного адміністрування пільг, особливо щодо введення окремої ознаки доходу в податковій звітності неприбуткових організацій для підвищення прозорості та ефективності контролю.
Врешті, представники громадськості підсумували, що страхування волонтерів має бути соціальною гарантією, та не має розцінюватися як дохід чи “додаткове благо” для волонтера. Особливо зважаючи на широкий та подекуди небезпечний спектр видів роботи волонетрів, які часто виконують функції, покладені на державу.
Учасники домовилися продовжувати діалог та підготувати спільні рекомендації для Мінфіну задля продовження спільної роботи над необхідними змінами до законодавства, які сприятимуть поширенню практики страхування волонтерів.
Також доступний запис події на сторінці проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України”.
Цей захід організовано в межах проєкту “Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України”, що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ).