Підвищення акцизів на тютюнові вироби зменшило кількість споживання сигарет та збільшило доходи Держбюджету за 9 місяців 2021 року

November 24, 2021

24 листопада ГО “Життя” у співпраці з Київською школою економіки та Вокс Україна провели пресконференцію, де було представлено результати політики акцизного оподаткування тютюнових виробів за 9 місяців 2021 року. Подія відбулася в інформагенції “Укрінформ”.

Згідно з даними Держказначейства доходи бюджету України від акцизів на тютюнові вироби за перші 9 місяців 2021 року склали 46,7 млрд грн, що на 18,7% або на 7,3 млрд грн більше у порівнянні з аналогічним періодом за 2020 рік. Таких результатів Україні вдалося досягти завдяки запровадженню ефективної політики зростання акцизів на тютюнові вироби.

У січні 2021 року набрали чинності поправки до Податкового кодексу України, які гармонізували ставки тютюнових акцизів для сигарет, сигарил та тютюнових виробів для електричного нагрівання (далі — ТВЕН). Відповідно до цих норм, ставка специфічного акцизу на ТВЕН стала дорівнювати мінімальному акцизному податковому зобов’язанню сигарет, а саме 1456 гривень за 1000 штук. Надалі ставки будуть зростати щороку згідно із “7-річним планом” щорічного підвищення акцизу на 20%. Планується досягти рівня 3020 гривень у 2025 році.

“Запроваджене Парламентом рішення щодо гармонізації акцизів на ТВЕН та сигарили до рівня звичайних сигарет принесло Держбюджету додаткових 8,5 млрд грн за перші 9 місяців 2021 року у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Таким чином доведено доцільність ухваленої політики, передбаченої законом 466-IX, а зокрема, її економічну ефективність”, підкреслив Данило Гетманцев, Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики.

Експерти звернули увагу на скорочення загальних акцизних зборів тютюнових виробів українського виробництва на 3,8% до 35,9 млрд гривень у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Тоді як акцизні збори з ТВЕН зросли у 5 разів з 2 млрд грн за перші 9 місяців 2020 року до 10,8 млрд грн за перші 9 місяців 2021 року. Збори перевищують як планові показники, так й оцінку Київської школи економіки, яка прогнозувала акцизні збори від ТВЕН у 2021 році у 7,8 млрд гривень. Причинами зростання доходів від акцизу стало збільшення акцизних ставок та перехід від оподаткування на вагу до оподаткування за штуку, а також загальне зростання ринку ТВЕН в Україні, який є відносно новим й активно зростає у світі в цілому. У тому числі внаслідок відсутності будь-яких обмежень на просування, маркетинг та рекламу цієї тютюнової продукції.

“Розрахунки Київської школи економіки демонструють, що дотримання поточної політики оподаткування тютюнових виробів ефективно забезпечує стабільність зростання надходжень до Держбюджету”, зазначив Павло Яворський, дослідник Київської школи економіки.

Ще одним значним результатом планового підвищення акцизних ставок на тютюнові вироби в Україні є те, що українці стали курити менше сигарет. За 9 місяців 2021 року в Україні було реалізовано 24,5 млрд оподаткованих сигарет, що на 14,4% менше, ніж за відповідний період 2020 року. Так, скорочення споживання сигарет продемонструвало, що чинна система оподаткування не лише забезпечує більші надходження до бюджету, але й в довгостроковій перспективі врятує тисячі життів від передчасних смертей внаслідок хвороб, викликаних вживанням тютюну. Викликом для громадського здоров’я залишається перетікання споживачів до вживання інших тютюнових виробів, які також є шкідливими для здоров’я людини, адже безпечних тютюнових виробів не існує.

“Успіх України в оподаткування тютюнових виробів визнано міжнародною спільнотою. Фахівці ВООЗ та Світового Банку високо оцінили запроваджену в Україні гармонізацію акцизного оподаткування ТВЕН та сигарил до рівня сигарет. На сьогодні зниження цінової доступності ТВЕН завдяки акцизам на рівні сигарет це єдиний стримувальний фактор поширення цих тютюнових виробів серед дітей і молоді”, наголосив Дмитро Купира, виконавчий директор ГО «Життя».

Причиною зменшення поширеності споживання сигарет стало зниження цінової доступності сигарет завдяки зростанню акцизу з 1,3 грн за штуку у 2020 році до 1,46 грн за штуку у 2021 році, а також загальна тенденція до скорочення споживання сигарет, перехід споживачів на ТВЕН й електронні сигарети та зростання частки нелегальної торгівлі сигаретами.

“Важливим фактором економічного зростання для України є подальше системне впровадження заходів щодо зменшення доступності тютюнових виробів та скорочення обсягів куріння. Це підвищує репутацію України на міжнародній арені, створює менше можливостей для контрабанди сигарет до країн Європейського Союзу. Відмова від куріння у комплексі з іншими заходами дозволяє підвищити продуктивність людських ресурсів через скорочення захворюваності, втрат років життя. Зростання продуктивності людських ресурсів є можливістю для України підвищити темпи свого економічного зростання”, відзначила Олена Дорошенко, старша економістка з питань охорони здоров’я, Світовий Банк.

За оцінкою Київської школи економіки та Vox Ukraine, частка нелегальних сигарет в травні 2021 році склала 11,5%, а ТВЕН – 3,1%. Разом з цим значну частку ринку нелегальних сигарет становить продукція, яка була виготовлена на легальних тютюнових фабриках в Україні, проте недобросовісні підприємці ухилилися від сплати податків. Найчастіше нелегальна продукція виводиться із фабрик для продажу у безмитній зоні, так званій “Duty Free”, проте потрапляє на внутрішній нелегальний ринок. З огляду на суттєві податкові втрати внаслідок махінацій з використанням “Duty Free”, що є серйознішими, аніж економічна вигода від безмитної торгівлі тютюновими виробами, доцільною є ліквідація такої форми преференції у торгівлі тютюновими виробами.

Для розв’язання проблеми зростання частки нелегальної торгівлі тютюновими виробами Україні необхідно ратифікувати Протокол про ліквідацію нелегальної торгівлі тютюновими виробамиСторонами Протоколу вже стали 68 держав, у тому числі усі члени ЄС.

“Україна здобула міжнародне визнання як країна, що впровадила передові практики у сфері оподаткування тютюнових виробів, включно із тютюновими виробами для електричного нагрівання та сигарет. На початку 2021 року експерти ВООЗ представили розрахунки, які підтверджують ефективність акцизної політики. Водночас, занепокоєння з приводу потенційного зростання незаконної торгівлі не має утримувати Україну від зростання акцизних податків, оскільки оптимальний спосіб боротьби з незаконною торгівлею полягає не у відмові від підвищення податків, а в реалізації ефективних заходів податкового адміністрування та контролю.” заявив Андрій Скіпальський, представник Бюро ВООЗ в Україні.

Запроваджена в Україні політика оподаткування тютюнових виробів доводить свою ефективність. Надходження до бюджету від акцизів зростають у той час, як споживання сигарет скорочується. Тому Уряду України варто зберегти гармонізовані акцизи на сигарети, ТВЕН, сигарили, а також продовжити реалізацію “7-річного плану” щорічного зростання акцизів на тютюнові вироби.

ЦЕДЕМ разом з партнерами наголошує на важливості підтримання відповідних змін та їхнього позитивного впливу на економіку, зокрема на Держбюджет країни. Завдяки додатковим надходженням в бюджет від акцизів на ТВЕНи, в подальшому відбувається збільшення витрат з бюджету на сфери діяльності, що становлять істотне значення для українців.