Парламент України створив податкові пільги для тютюнових компаній-спонсорів війни, ухваливши законопроєкт №11090

December 5, 2024

В той час, коли для населення України можновладці рекордно і одномоментно  підвищують податки з 1 грудня 2024 року, то для тютюнових компаній, які визнані міжнародними спонсорами війни в Україні – навпаки, податки знижують. Зокрема, приймають закон, що фактично знижує ставку акцизного податку для виробників тютюнових виробів на 20%.  

Про це свідчить ухвалення 4 грудня 2024 р. в другому читанні проєкту Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби (№11090).

Одразу після ухвалення законопроєкту українські медіа опублікували новину із заголовком “Верховна Рада схвалила підвищення податку на тютюн 4 грудня 2024 р”. Важливо, що це вирваний з контексту факт для обурення курців через прийдешнє подорожчання сигарет. 

Насправді ж новосхвалений проєкт закону №11090 приховує реальні невтішні наслідки для держбюджету та податкові навантаження на всіх українців, навіть тих, хто не курить.

Як “підвищення акцизу” насправді виявилося його зниженням

Для розуміння контексту: перегляд ставок акцизу на тютюнові вироби в бік підвищення потрібен зокрема і щоб виконати умову приведення податкового законодавства України до норм законодавства ЄС задля виконання Угоди про асоціацію з ЄС.

Для цього в Україні з 2018 року працює план підвищення акцизу на тютюнові вироби на 20% щороку. Цей план має у 2025 році забезпечити виконання вимог Директиви ЄС і зобов’язує Україну підвищити акцизний податок до мінімально допустимого в  ЄС – не менше ніж до 90 євро за 1000 шт. сигарет. 

Але 4 грудня 2024 року Україна порушила свої зобов’язання і парламентарі  ухвалили  законопроєкт №11090, який встановив ставку акцизного податку на сигарети не 90 євро/1000 шт, як зобов’язувалися,  а 72 євро/1000 шт. 

Тож парламентарі підвищили ставку акцизу у порівнянні з поточною менше, ніж на 1 євро – суто для формальної наявності законодавчої дії. Але фактично цієї дією вони створили податкову пільгу виробникам тютюнових виробів і знизили їм акциз на 20% .

Спонсорам війни податкові пільги, а українцям історичне підвищення податків 

Як наслідок новосхваленого законодавства про пільги для виробників тютюнових компаній державний бюджет України недоотримує 18,6 млрд податків від тютюнових компаній за 2025-2028 роки

Мова про пільги не для типових виробників шкідливої тютюнової продукції. Це стосується і двох транснаціональних тютюнових корпорацій, які внесені НАЗК до міжнародних спонсорів війниPhilip Morris International, виробник “айкосів”, який контролює майже 80% ринку виробів електронного нагрівання для куріння в Україні, та компанія Japan Tobacco International, яка в 2024 р. вивела на український ринок свій новий тютюновмісний виріб електронного нагрівання для куріння Ploom. 

За пільгову податкову політику для цих компаній будуть платити громадяни України. Дефіцит в держбюджеті будуть компенсовувати за рахунок рекордного підвищених податків для громадяни України, яке наразі вже набрало чинності з 1 грудня 2024. І це в той період, коли населення України живе 2,5 роки у повномасштабній війні, де за даними Світового банку, майже 30% населення живе за межею бідності, а третині працюючих українців грошей вистачає лише на їжу.