Затверджено План заходів з реалізації Нацстратегії сприяння розвитку громадянського суспільства: що далі

April 23, 2025

План заходів на 2025-2026 роки з реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства затверджено. Що далі?

Новина березня 2025 року для громадянського суспільства – затвердження Урядом наступного плану заходів з реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства, затвердженого Розпорядженням КМУ від 21 березня 2025 р. № 246-р.

Тож, організаціям громадянського суспільства буде зручніше і простіше реалізувати себе в співпраці з державою для виконання 34 різноманітних завдань – від розвитку волонтерства, механізмів місцевої демократії до міжсекторальної співпраці і до сталого діалогу з правоохоронними органами.  Також план має своїм компонентом заходи з адаптації законодавства України до законодавства ЄС з питань громадської участі, функціонування інститутів громадянського суспільства, безпеки діяльності їх представників. Важливо, що план заходів передбачає залучення  ОГС до реалізації запланованих завдань – тож, розбирайте свіжі державні замовлення!

Радимо уважно читати цей План заходів всім, хто долучається до євроінтеграційних процесів, адже сама Національна стратегія спрямована на забезпечення виконання зобов’язань щодо взаємодії органів державної влади з інститутами громадянського суспільства, визначених в Угоді про асоціацію, між Україною з однієї сторони та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами з іншої сторони.

@ЦЕДЕМ долучився до марафону публічних обговорень і консультацій, які СКМУ в 2024 році провів з інклюзивним залученням широкого кола ОГС – під проводом і за лідерством Oleksandr Yarema Державний секретар КМУ, Наталія Окша Тетяна Андрійчук (Департамент суспільних  комунікацій СКМУ).

ЦЕДЕМ згадується в Плані заходів у 39 заходах. Ось лише деякі з пропозицій ЦЕДЕМ, що знайшли своє втілення в тексті Плану заходів на 2025-2026 роки: 

Завдання 30 “Стимулювання розвитку волонтерської діяльності та активного залучення волонтерської допомоги“ і заходи щодо:

  •  ухвалення Державної цільової програми з розвитку волонтерської діяльності в Україні;
  • здійснення у партнерстві з інститутами громадянського суспільства інформування про кращі волонтерські практики.

Завдання 19  “Сприяння розвитку волонтерської діяльності “ і заходи щодо:

  • роботи над спрощенням умов для довгострокового перебування в Україні волонтерів-іноземців та працівників гуманітарних неурядових організацій;
  • здійснення моніторингу європейського законодавства щодо практики регулювання залучення молоді та дітей, зокрема, малолітніх, до волонтерської діяльності;
  • робота над пропозиціями щодо спрощення умов залучення волонтерів, у тому числі іноземців, страхування волонтерів, а також заохочення громадян долучатися до волонтерської діяльності;

Завдання 20: Підвищення рівня обізнаності суб’єктів первинного фінансового моніторингу та інститутів громадянського суспільства щодо законодавства та кращих практик запобігання ризикам відмивання (легалізації) коштів, фінансування тероризму, поліпшення доступу інститутів громадянського суспільства до банківського обслуговування, шляхом:

  • проведення для суб’єктів первинного фінансового моніторингу навчальних заходів щодо застосування ризик-орієнтованого підходу під час здійснення фінансових операцій інститутами громадянського суспільства, зокрема з урахуванням законодавства про благодійну діяльність та діяльність інститутів громадянського суспільства;
  • підготовки рекомендацій та поширення кращих практик належного врядування для запобігання ризикам відмивання коштів, фінансування тероризму, проведення навчальних заходів щодо запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення в секторі неприбуткових організацій.

Завдання 13: Здійснення заходів для забезпечення адаптації законодавства України з питань створення сприятливих умов для розвитку інститутів громадянського суспільства до законодавства Європейського Союзу та документів інших міжнародних організацій 

З усіма цими питаннями команда ЦЕДЕМ багато років працює з метою формування сприятливого правового середовища для організацій громадянського суспільства, активістів і волонтерів. Більше про ці та інші кампанії ви можете прочитати на нашому сайті в розділах  “Волонтерство – правові аспекти” та “Фінансовий моніторинг та банківські послуги для ОГС”. 

І це ми ще не говоримо про проведення інформаційних кампаній, участь в дослідженнях і проведенні публічних заходів, координації включення ОГС в процес напрацювання та прийняття державної політики. Тож, читайте план заходів, шукайте свою організацію в переліку партнерів уряду, або ж включайтесь в роботу коаліцій та спільнот ОГС, які активно працюють в сфері розробки і просування реформ в Україні. 

Новину підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду “Відродження” в рамках спільної ініціативи “Вступаємо в ЄС разом”. Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду “Відродження”