17 червня Європейська комісія рекомендувала Європейській раді надати Україні статус кандидата у ЄС. Серед критеріїв, які розглядалися були політичні й економічні вимоги, а також здатність держави виконати правові вимоги членства в ЄС – зокрема, і узгодити свою правову систему із європейськими стандартами.
Втім, статус кандидата ще не є членством у ЄС. Більше того, Європейська комісія наголосила, що зберегти статус кандидата Україні вдасться, якщо буде виконано ряд вимог щодо гармонізації національного законодавства із європейським. Так, ЄС висунуло ряд із семи основних вимог:
- реформа Конституційного суду;
- продовження судової реформи;
- антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
- боротьба з відмиванням коштів;
- втілення антиолігархічного закону;
- зміна законодавства про нацменшини;
- узгодження аудіовізуального законодавства з європейським.
Принагідно, ЦЕДЕМ вважає дуже важливим нагадати про законопроект 2693-д (про медіа), покликаний привести національне законодавство у відповідність Директиві про аудіовізуальні медіапослуги. Так, він не лише оновлює застаріле регулювання ринку аудіовізуальних послуг, а і встановлює правила гри в мережі Інтернет, що є надзвичайно важливим кроком для захисту українського інформаційного простору під час війни. Експерти ЦЕДЕМ вважають, що саме час рухатися до європейських стандартів та адекватно регулювати інформаційне поле для ефективної протидії російській агресії.