Рівно п’ять років тому, 19 січня 2017 року, була зареєстрована ПАТ “Національна суспільна телерадіокомпанія України” – Суспільне мовлення. Реєстрація ПАТ “НСТУ” завершила перший етап реформи суспільного мовлення – однієї з найдовших та найважливіших у сфері медіа.
З нагоди п’ятої річниці – 5 фактів про Суспільне мовлення:
1. Суспільне мовлення створене на базі 28 державних установ, приєднаних до Національної телекомпанії. Національна телекомпанія була в подальшому перетворена на НСТУ.
Сьогодні Суспільний мовник – це:
- 2 загальнонаціональні телеканали (UA:ПЕРШИЙ та UA:КУЛЬТУРА);
- 3 загальнонаціональні радіоканали (Українське радіо, Радіо Промінь та Радіо Культура);
- 23 регіональні філії в областях і «UA: Крим»;
- понад 4 тис. працівників по всій Україні.
2. Цифрова трансформація Суспільного мовника. Запроваджується концепція “digital first”, яка передбачає запуск і розвиток сайту suspilne.media та численних сторінок на платформах Facebook, Instagram та Youtube. Завдяки цьому аудиторія Суспільного у Інтернеті становить понад 2,7 млн користувачів.
3. За п’ять років роботи Суспільне мовлення жодного разу не отримувало передбаченого Законом фінансування: 0,2% видатків загального фонду Державного бюджету України за попередній рік. Така сума дорівнювала б обсягу фінансування колишніх державних мовників, на базі яких з’явилася НСТУ. Утім, за підрахунками експертів ЦЕДЕМ, насправді Суспільне отримало лише 66.4% від гарантованих законом коштів.
4. Попри недофінансування, Суспільний мовник відкрив кросплатформовий мультимедійний ньюзрум – NewsHouse 2.0. Він передбачає провідні алгоритми роботи, які застосовують міжнародні мовники, та дозволить створювати новини з використанням усіх платформ: телебачення, радіо, сайт, соціальні медіа.
5. Аудиторія та довіра до Суспільного мовника зростають. Загальна аудиторія НСТУ становить 13 млн осіб, вона складається з 11,7 млн телеглядачів та 3,6 млн радіослухачів. Українці оцінюють Суспільний мовник як неолігархічний, надійний, об’єктивний, та вважають, що він краще за комерційних відтворює правдиву картину реальності й надає об’єктивнішу інформацію. Суспільний мовник – серед лідерів медіа за рівнем дотримання професійних стандартів.
ЦЕДЕМ вітає Суспільне мовлення з річницею та відзначає важливість його незалежності. Адже це – необхідна умова для демократичного суспільства та незалежного медійного простору в Україні.
Суспільне відбулося, але реформа ще триває!