В Україні фінішувала масштабна антикорупційна школа – Майстерня активних громадян

July 1, 2016

Завершується проект «Майстерня активних громадян», який був організований Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) у партнерстві з Реанімаційним Пакетом Реформ. Він був задуманий, як всеукраїнська антикорупційна школа громадських активістів. На конкурсній основі було відібрано 30 регіональних тренерів, які пройшли триетапне 9-ти денне навчання у Києві. З ними теоретичним і практичним досвідом боротьби з корупцією ділилися керівники всеукраїнських громадських організацій, юристи, журналісти, експерти, науковці. Зрозумівши, як ефективно виявляти корупцію, регіональні тренери поїхали ділитись досвідом із земляками у свої регіони. Допомагали їм у цьому і київські експерти та юристи ЦЕДЕМ. 

За період з листопада 2015 по червень 2016 року координатори проекту та юристи ЦЕДЕМ тричі відвідали 16 областей, проїхавши близько 40 000 кілометрів Україною. Було проведено 48 регіональних семінарів, у яких взяли участь понад 752 учасників-активістів із сіл, селищ, міст та районів, 100 залучених експертів. Активісти на місцях практикувалися, як отримувати доступ до публічної інформації, користуватися онлайн-реєстрами, писати журналістські розслідування, уникати звинувачень у дифамації, комунікувати і співпрацювати з правоохоронними органами тощо.

Найголовнішим досягненням семінарів стало те, що вдалось вибудувати Всеукраїнську мережу громадян, які не тільки не сприймають корупції, але й вміють ефективно з нею боротися. Звичайно ж, не замінюючи собою правоохоронних органів. Іноді поширення інформації, громадський контроль, публічний осуд діють не менш ефективно, як боязнь сісти до в’язниці. Важливо й те, що представники різних регіонів обмінялись досвідом, значно підвищивши ефективність роботи один одного.

Одним з особливо цікавих етапів роботи проекту став конкурс на кращий антикорупційний проект серед учасників Майстерні. Подані на розгляд роботи засвідчують, що проблем у державі багато і  з ними потрібно боротися.

Щоб дати уявлення про те, що непокоїть українців у регіонах, наведемо кілька тем конкурсних проектів, які сьогодні презентували під час Майстерні регіональні активісти. Серед таких: захоплення земель і їх протизаконне виділення; нецільове використання бюджетних коштів; порушення у сфері держзакупівель; махінації у шкільних їдальнях; використання чиновниками, для  приховування сумнівно зароблених грошей, податкових гаваней, на кшталт  Бангладеш; суддівське та прокурорське свавілля; зловживання нотаріусів; крадіжки і недбальство при ремонті доріг; завищені тарифи у ЖКГ; порушення у сфері медицини; невідповідність чиновницьких декларацій демонстративному шикуванню дорогими автівками та будинками; грошові побори у школах та дитсадках. Усі названі проекти – це не лише констатація проблем. У кожному випадку було здійснено акти громадського впливу на владу. У одних випадках шляхом проведення журналістських розслідуваннь, у інших – через звернення до судів або громадські зібрання. Майже кожен проект – це історія успіху у боротьбі з дрібними і масштабними проявами корупції. Отримані результати дуже обнадійливі. Суспільство має потенціал для боротьби із корупцією. Держава може і буде правовою, успішною і багатою, зручною і комфортною для громадян.

Свідомо не вживаю слово завершальний етап Майстерні активних громадян, бо впевнена, що здобуті знання і зв’язки знайдуть продовження в інших проектах. Хочу відзначити професіоналізм та ентузіазм усіх учасників і тренерів МАГ, яких об’єднало прагнення досягти прозорості та підзвітності влади, комерційних структур для громадян“, – зауважила на відкритті підсумкового Форуму МАГ Юлія КУРНИШОВА, програмний менеджер Pact в Україні. 

Вона зазначила, що, на жаль, в Україні реформи, пов’язані з відкритістю держави і підзвітностю, імплементуються не так швидко, як би хотілося. 

– Позитивні зміни у державі та її відкритість багато у чому залежать від тиску з боку громадськості. І Pact підтримує громадянське суспільство в Україні, яке намагається достукатися до держави, – підкреслила Юлія КУРНИШОВА і подякувала Центру демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) за реалізацію суспільно важливого проекту МАГ. 

Тарас ШЕВЧЕНКО, директор Центру демократії та верховенства права згадав, як усе починалося: подякував директору з розвитку ЦЕДЕМ Тетяні СЕМІЛЕТКО та на той момент програмному менеджеру Pact в Україні Марії НАСЄДКІНІЙ за влучну назву цієї громадської ініціативи та вдалий старту проекту. 

Уже сама назва Майстерня активних громадян надихає робити щось надзвичайне. 48 івентів, проведених у регіонах, це був для нас величезний виклик. До МАГу ми ніколи так багато не проводили роботи в областях України, були більше зосереджені на діяльності у столиці. І дякуючи роботі проектних менеджерів Олесі ХОЛОПІК і Віталію ЖУГАЮ, а також усій команді ЦЕДЕМ, ми успішно реалізували Майстерню. 

МАГ – це не проект для звітів. Це навчання активістів, надання практичних навичок для ефективної боротьби з корупцією на місцях“, – розповів Тарас Шевченко

Він повідомив, що МАГ залучив у проект 752 активістів у регіонах. І сьогодні вони, при бажанні,  можуть продовжити свою діяльність у боротьбі з корупцією в судах і недоброчесними суддями, долучившись до проекту ЧЕСНО. Фільтруй суд!   

Результат діяльності громадських активістів може не на стільки швидко вимірюваний, але дуже значимий процес. Важливо, щоб громадяни займали активну позицію у житті. Ми маємо змінювати країну, починаючи з себе. І ділитися досвідом з іншими, – резюмував Тарас Шевченко.

Значимість діяльності регіональних активістів підкреслив і Артем Миргородський, керівник Секретаріату Реанімаційного Пакету Реформ.

РПР відкритий до співпраці та може поділитися з вами тими знаннями, які накопичені в коаліції. Більшість часу ми витрачаємо на роботу зі стейкхолдерами у владі і мало часу залишається на роботу в регіонах. Тому ви для нас дуже важливі. РПР проводить багато відкритих заходів у Києві й ми плануємо йти у регіони. І сподіваємося на вашу активну позицію та співпрацю. Спільне виконання проектів забезпечить результат. Поодинці складно досягти мети, командно ми можемо зробити багато“, – сказав Артем Миргородський

Віталій Жугай, регіональний координатор проекту МАГ назвав учасників Майстерні антикорупційним спецназом і розпочав своє вітальне слово з жартівливих цифр: 

Протягом проекту ми випили 950 літрів води, 576 літрів чаю, 144 літри кави та з’їли 28 кілограмів печива“, – підрахув  Віталій Жугай

Він повідомив, що консультування регіональних активістів МАГ із завершенням проекту не буде закінчуватися. 

Завтра ми скажемо вам лише “до побачення”. І надалі будемо консультувати вас, підтримувати морально“, – сказав Віталій Жугай.  

Олександр Горлушко, екперт Громадянської Мережі “ОПОРА” подякував магівцям за активну позицію у сфері ЖКГ та інформування громадян в областях про особливості ринку житлово-комунальних послуг. 

Завдяки вашій активності, люди повірили, що зміни дійдуть до кожного з нас у селі, селищі, місті та районі“, – підкреслив Олександр Горлушко

Керівник МАГ Олеся Холопік подякувала усій команді ЦЕДЕМ та партнерським організаціям Центру UA, Центру протидії корупції, Громадянській мережі “ОПОРА”, Transparency International Ukraine,  Центру політичних студій та аналітики «Ейдос», Руху ЧЕСНО за допомогу в реалізації проекту. 

Проект «Майстерня активних громадян» виконується в рамках проекту «Об’єднуємося заради реформ» (UNITER), що реалізується Pact в Україні за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).