21-24 квітня Центр демократії та верховенства права провів онлайн-тренінг для журналістів UA: Вінниця (Вінницька філія Суспільного мовлення). Вебінар був присвячений темі прозорого та об’єктивного висвітлення місцевих виборів-2020 – адже ця місія ляже передовсім на локальні медіа – та покращенню знань журналістів про свої юридичні права і обов’язки.
Цей тренінг продовжив серію навчальних заходів від Центру демократії та верховенства права для регіональних журналістів Суспільного. Нагадаємо, перша зустріч відбулася ще до початку карантинних обмежень, у Чернігові. Вже у онлайн-форматі тренінг пройшов для філії у Чернівцях, надалі запланований вебінар для запорізьких журналістів
“Через карантинні заходи ми перейшли в онлайн-формат. Програми вебінарів складали за запитом філій, провели опитування. Для кожної команди підібрали теми, які були б актуальними та цікавими саме цим журналістам. Заплановано проведення шести вебінарів для шести філій Суспільного”, – зазначила Ірина Кононова, менеджерка освітніх проєктів Центру демократії та верховенства права.
За словами Віктора Мозалевського, продюсера Вінницької філії Суспільного, медіа узгодило вибір тем з ЦЕДЕМ та обрали для себе найважливіші. Тож на вебінарі отримали відповіді на запитання та практичні поради.
«Для того, щоб об’єктивно інформувати аудиторію, журналісти мають чітко розуміти свої права та орієнтуватись у законодавстві. Ми маємо досвід роботи під час виборів, розуміємо, наскільки важливо надати повну інформацію виборцю та зробити це виважено і компетентно, тому мали конкретні запитання щодо роботи «у полі». Приємно, що ЦЕДЕМ пропонує консультативну допомогу і в майбутньому», – відзначив продюсер і наголосив, що спікери є фаховими та знайомі з реаліями українських медіа.
Так, лекція Єлизавети Алексіюк, юристки з медійного права ЦЕДЕМ, була присвячена авторському праву в журналістиці, зокрема йшлося про службові твори та співавторство, використання чужих відео, аудіо, фотоматеріалів.
Ігор Розкладай, головний експерт з медійного права Центру демократії та верховенства права, розповів про новий Виборчий кодекс, законодавче регулювання місцевих виборів та права ЗМІ під час виборчого процесу.
Лекцію “Інформаційне забезпечення і політична агітація” прочитала керівник напряму “Верховенство права” ЦЕДЕМ Надія Шувар. Вона роз’яснила різницю між передвиборчою агітацією і інформуванням, нагадала правила поширення результатів опитування громадської думки і розповіла про дії у випадку виявлення підкупу виборців. Також пані Надія звернула увагу журналістів на нові норми законів.
Під час тренінгів учасники мали можливість пропрацювати виборчі журналістські “кейси” свого регіону і розглянути щоденні робочі питання.