ВРУ ухвалила у першому читанні законопроект про підвищення штрафів за ігнорування ременів безпеки

September 18, 2018

18 вересня Верховна Рада України ухвалила у першому читанні законопроект №8492 “Про внесення змін до статті 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо зниження смертності та травматизму на дорогах України шляхом збільшення рівня користування ременями безпеки та мотошоломами). Цей законопроект підвищує штраф за ігнорування ременів безпеки та мотошоломів з 51 гривні до 850 гривень.

За його ухвалення проголосували 240 депутатів з 348 присутніх у залі. Наступним кроком має стати ухвалення законопроекту в цілому.

Авторами законопроекту є 25 народних депутатів, серед яких Антон Геращенко, Ірина Геращенко, Вікторія Сюмар, Ігор Діденко, Іван Крулько, Олександр Опанасенко, Ганна Гопко. Його ініціатором виступив Центр демократії та верховенства права в рамках Кампанії “За безпечні дороги”.

Після ухвалення в другому читанні та підпису Президентом, майбутній закон розпочне діяти лише через 3 місяці. За цей час органи влади мають провести інформаційну кампанію для громадян щодо нового закону та важливості користування ременями безпеки.

Радикальне підвищення штрафів має на меті змінити поведінку водіїв, і, як наслідок, зменшити кількість смертельних ДТП. Як відзначають автори проекту, пристібання здатне врятувати життя до 50% людей, які потрапили у смертельну автокатастрофу. На дорогах України щодня гине не менше 10 осіб, а за рік кількість жертв перевищує 3,5 тисячі. Використання ременів могло б урятувати життя половини людей у смертельних аваріях.

Міжнародний досвід свідчить, що одним із найдієвіших способів переконати громадян користуватися ременями безпеки є підвищення відповідальності за це порушення. Наприклад, у Франції штраф за ігнорування ременів безпеки становить 135 євро, Нідерландах – 140 євро, Чехії – 77 євро. Відтак, у цих країнах пристібаються більше 90% водіїв.

Більшість українців також підтримують посилення відповідальності за ігнорування ременів безпеки: за даними дослідження Ірsos, 66% громадян виступають за такий крок.