“Діти, приречені на куріння” – громадськість провела акцію на підтримку комплексного антитютюнового законопроєкту №4358

January 29, 2021

У п’ятницю 29 січня біля Верховної Ради України громадська організація “Життя” разом з партнерами, одним із яких є Центр демократії та верховенства права, провела акцію на підтримку ухвалення за основу комплексного антитютюнового законопроєкту №4358, який стоїть на порядку денному Верховної Ради України.

Учасники події закликали народних депутатів ухвалити антитютюновий законопроєкт №4358 у першому читанні за основу та не допустити повторне направлення на доопрацювання. Під час акції відбувся перформанс, який продемонстрував, скільки неповнолітніх продовжуватимуть залучати до куріння, якщо законопроєкт вкотре провалять — це близько 200 дітей щодня.

Українське законодавство давно потребує ефективних норм захисту дітей і молоді від тактик тютюнової індустрії, які допомогли б кардинально зменшити поширеність куріння в Україні. З цією метою в листопаді 2020 року було зареєстровано комплексний антитютюновий законопроєкт №4358, який відразу ж отримав висновок профільного Комітету — ухвалити у першому читанні. Проте 20 січня 2021 року Комітет з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування змінив свій висновок про рекомендацію ухвалення законопроєкту №4358 та рекомендував Парламенту направити його на доопрацювання.

“Рішення Комітету щодо доопрацювання антитютюнового законопроєкту відтерміновує його ухвалення на невизначений термін. За цей час тисячі українських дітей потраплять на гачок тютюнової залежності. Звертаю увагу, що за півтора роки роботи, Парламент досі не спромігся прийняти комплексний антитютюновий законопроєкт, тому закликаємо Голову Парламенту Дмитра Разумкова винести на розгляд законопроєкт №4358”, – заявила виконавча директорка ГО “Життя” Лілія Олефір.

Профільний Комітет у висновку про необхідність доопрацювання законопроєкту №4358 вказав на ухвалені зміни чинного законодавства після ухвалення ініційованого Кабміном Закону № 1019-IX, який заборонив продаж неповнолітнім електронних сигарет, рідин до них та пристроїв для куріння тютюнових виробів, натомість продаж неповнолітнім тютюнових виробів для нагрівання (ТВЕН) було відтерміновано до середини 2022 р. Закон № 1019-IX вніс позитивні нововведення, проте його ухвалення не передбачає жодних суперечностей із нормами комплексного антитютюнового законопроєкту №4358.

Гліб Колесов, юрист Центру демократії та верховенства права” зазначає: “Ми проаналізували ухвалений Закон № 1019-IX та комплексний антитютюновий законопроєкт №4358 та можемо стверджувати про відсутність суперечностей у комплексному антитютюновому законопроєкті №4358 з ухваленим Парламентом Законом. Більш того, комплексний антитютюновий законопроєкт №4358 відповідає Рамковій конвенції ВООЗ із боротьби з тютюном та імплементує положення Директиви 2014/40/ЄС щодо захисту молоді від залучення до куріння, тому його необхідно прийняти у першому читанні за основу з дорученням головному комітету – Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування – підготувати його до другого читання”.

Чому комплексний антитютюновий законопроєкт – це так важливо? В Україні щороку від хвороб, викликаних курінням, помирає 85 тисяч людей — понад 200 в день. Аби не втрачати прибутки від продажу своєї продукції, тютюнова індустрія шукає заміну померлим курцям, залучаючи до куріння таку ж кількість дітей та вирощуючи нове покоління залежних від тютюну. Так, щоденно близько 200 дітей в Україні починають вживати тютюнові вироби внаслідок недостатньо ефективного антитютюнового законодавства. Щобільше, у 2019 та 2020 роках вперше за 10 років відновилася тенденція збільшення поширеності куріння серед молоді 18-29 років. Зупинити свавілля тютюнових компаній та врятувати юні покоління можна лише за допомогою відповідного закону, який:

  • заборонить рекламу електронних пристроїв для куріння на вулицях, у медіа та в Інтернеті;
  • заборонить продаж тютюнових виробів та рідин зі смаками фруктів та солодощів;
  • прибере рекламну викладку в місцях продажу (супермаркети, магазини);
  • запровадить європейські вимоги до медичних попереджень на тютюнових виробах та електронних сигарет;
  • заборонить курити IQOS, glo у кафе, барах ресторанах та інших громадських місцях.

“Комплексний антитютюновий законопроєкт №4358 передбачає захист молодого покоління від жахливих наслідків споживання тютюну та допоможе виплекати здорову націю українців. Норми законопроєкту підтримують 87% українців, а також Світовий банк та Всесвітня організація охорони здоров’я. Безпечного куріння не існує. Тому потрібно на законодавчому рівні посилювати захист людей від виробів для куріння – як тютюнових, так і електричних”, – заявив представник лікарської спільноти Отто Стойка, фахівець Київського міського центру громадського здоров’я.

Фото: ГО “Життя”