8 січня цього року Верховна Рада України почала свою роботу з підтримки у другому читанні законопроєкту №11159 про розвиток волонтерства у освітній сфері. Це – значний крок уперед для розвитку масового волонтерства в Україні. Але на ньому не можна зупинятися, бо на часі ще кілька важливих змін, яких чекають волонтери – відзначають у Центрі демократії та верховенства права.
Новий закон передовсім визнає і закріплює статус волонтерів за людьми котрі зголосилися допомагати іншим. Зокрема, організації, котрі залучають волонтерів, матимуть видавати їм письмове підтвердження, вказавши там час співпраці, сфери, до яких людина була залучена, і не лише.
Ба більше, якщо напрям волонтерства відповідає спеціальності (наприклад, студент-юрист надає безоплатну правову допомогу переселенцям), його зараховуватимуть до навчально-педагогічної практики. Також досвід волонтерства зазначатимуть у мотиваційному листі, який формуватиметься при вступі до ВНЗ.
“Безумовно, ці зміни будуть мати позитивний вплив на розвиток волонтерства серед дітей та молоді. Однак нагадаємо про цілий перелік питань, які треба врегулювати, аби ефективно реалізувати державну політику у сфері волонтерської діяльності”, – наголосила Наталія Повтарь, юристка ЦЕДЕМ.
Зокрема, зараз законодавство дозволяє волонтерити з 14 років (до 18 років це можна робити лише зі згоди батьків). Однак волонтерство для дітей до 14 років досі не врегульоване і формально може вважатися незаконним. Це – проблема, яку треба вирішувати, адже той самий закон “Про основні засади молодіжної політики” вже дозволяє залучати дітей з 6 років до роботи дитячих об’єднань.
Експерти ЦЕДЕМ відзначають ще дві проблеми, які гальмують поступ волонтерства в Україні. Так, якщо зараз організація хоче застрахувати волонтера – наприклад, він доставляє допомогу у прифронтові села і ризикує потрапити під обстріли – то з цієї суми доведеться заплатити 18% ПДФО та 5% військового збору. Як результат, здебільшого українські волонтери залишаються без страхового захисту, бо складно залучити від донорів гроші ще й на сплату податків.
Нагадаємо, що Центр демократії та верховенства права неодноразово закликав скасувати таке оподаткування. Це рішення допоможе волонтерам, а будь-які втрати для бюджету (порівняно невеликі, адже за два роки, за даними Нацбанку, лише 15 організацій оформляли поліси для волонтерів) будуть компенсовані завдяки залученню фінансування на проекти зі страхування в Україну.
Також законодавцям слід звернути увагу на законодавство щодо в’їзду та перебування в Україні волонтерів-іноземців. “На жаль, зараз його не можна вважати сприятливим для волонтерів-іноземців. ЦЕДЕМ також працює з цією темою і ми закликаємо внести зміни, які створять волонтерам з країн безвізового режиму спрощені в’їзд і отримання посвідки для проживання. Адже на сьогодні Україна потребує багатьох фахівців у різних сферах, і закони мають бути сприятливими, аби люди приїздили і допомагали нам у боротьбі”, – відзначає Наталія Повтарь.
Нагадуємо, ЦЕДЕМ проводить опитування іноземних волонтерів про їх головні виклики в Україні. З проміжними результатами опитування можна ознайомитись на сайті організації.
Тож ЦЕДЕМ закликає народних депутатів України не зупинятися на законопроєкті 11159 і надалі працювати над тим, аби умови для волонтерів ставали кращими. Адже вони безкорисливо допомагають країні і багато питань вирішують саме волонтери. “Давайте зробимо все можливе для того, щоб їм було простіше робити свою справу”, – закликають у організації.